Centar za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad aktivno se zalaže za promociju hraniteljstva kroz različite kanale.
-Posedujemo naloge na društvenim mrežama Facebook i Instagram, kao i internet sajt ustanove. Ove platforme služe za kontinuirano predstavljanje aktivnosti ustanove, najave događaja, značajne informacije vezane za oblast hraniteljstva, kao i pozive za potencijalne hranitelje. Promociju naše ustanove sprovodimo i kroz različite medijske kanale, uključujući gostovanja u emisijama i intervjue za časopise. Ove aktivnosti nam omogućavaju da javnosti predstavimo naš rad, ciljeve i značaj porodičnog smeštaja. Učestvujemo u velikom broju događaja posvećenih socijalnoj zaštiti, kao što je Festival mentalnog zdravlja, gde nastojimo da zajednici predstavimo koncept hraniteljstva i njegov značaj, navodi Anđela Purar, socijalna radnica, saradnica Centra.
Snimljena su tri promotivna filma koja se bave standardnim, urgentnim i povremenim hraniteljstvom i dostupni su na YouTube kanalu ustanove. Ovi filmovi pružaju dragocene informacije i podstiču potencijalne hraniteljе da se uključe u program pripreme za hraniteljstvo.
Povodom obeležavanja deset godina uspešnog rada, Centar za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad snimio je film pod nazivom „Naša jubilarna priča“. Ovaj film pruža dubok uvid u iskustva, izazove i postignuća koja su definisala rad Centra tokom protekle decenije. Pored v.d. direktorke ustanove, zaposlenih i stručnih saradnika, u filmu su učestovale i hraniteljica i devojka koja je odrasla u hraniteljskoj porodici. Njihova priča pruža jedinstvenu perspektivu na uticaj koji hraniteljstvo može imati na život. „Naša jubilarna priča“ nije samo retrospektiva, već i snažna inspiracija za sve koji razmišljaju o tome da postanu hranitelji.
Tokom ove godine Centar za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad, koji prati hraniteljske porodice iz Južnobačkog upravnog okruga, preuzeo je brigu i o hraniteljskim porodicama u Opštinama Ruma i Irig. Broj hraniteljskih porodica je 316, a broj dece i mladih koji su korisnici usluge porodičnog smeštaja je 502.
-Liste čekanja ne postoje. Kada naš Centar primi zahtev za smeštaj od Centra za socijalni rad, ukoliko ne postoji raspoloživa porodica za konkretno dete, šaljemo negativan odgovor i tada se zahtev upućuje ka drugim ustanovama socijalne zaštite. Pre nego što pošaljemo negativan odgovor, maksimalno se trudimo da pronađemo adekvatnu porodicu za svako dete i u najvećem broju situacija to i uspevamo. Nažalost, u poslednje vreme, suočavamo se i sa problemom nedovoljnog broja hraniteljskih porodica, što ograničava naše mogućnosti da svima obezbedimo odgovarajuću podršku, navode u Centru.
Tim Sremskih novina – Sremske portal ovom prilikom zahvaljuje zaposlenima u Centru za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad na nesebičnoj podršci prilikom realizacije medijskog projekta “Deca sa smetnjama bez roditeljskog staranja – hraniteljstvo najbolja zamena za porodicu”, bez kojih ne bismo u punoj meri mogli da predstavimo ovu izuzetno važnu društvenu temu široj društvenoj zajednici.
Projekat “Deca sa smetnjama bez roditeljskog staranja- hraniteljstvo najbolja zamena za porodicu” je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.