Šesti mesec, generalno gledano za susede u Hrvatskoj bio je dobar. Ako se po jutru dan poznaje, predsezona počela je optimistički i statistički odlično. Brojke govore da se knjiži za blizu osam odsto veći broj turista nego u istom periodu lane. Tamošnji turistički radnici zadovoljno trljaju ruke jer su prema proračunima skontali da je ovo leto velika šansa za Hrvatsku. Namestilo se nekako da se štrajkovi i nemiri u Grčkoj ne smiruju, da Tunis i Egipat iz poznatih razloga ove godine nisu top destinacije pa je, s razlogom, Hrvatska videla svoju veliku šansu. Istina, to nije uticalo da ponude niže cene, kako bi privukli veći broj gostiju, a iskreno nemaju ni razloga. Sa svoja 1244 otoka, prekrasnom obalom, preko petstotina vrsta riba i nizom spomenika kulture i kalendarski planiranih manifestacija nude mnogo toga. Pre svega, za nas nešto starije, taj tako dobro poznati okus Jadrana. Pripreme za sezonu počele su blagovremeno, tako da je Hrvatska spremno dočekala junski veliki talas gostiju. Juli i avgust, kažu, budu uvek jači meseci.
Mi smo se polovinom prošlog meseca uputili u tom pravcu i kao što je bilo i prethodnih godina sve je bespkrekorno funkcionisalo. Put ugodan i udoban, stajališta pokraj auto puta besprekorno čista i sa uobičajenim cenama, koje ni za kunu nisu više nego na otočkim letovalištima, što baš i nije slučaj u Srbiji jer vas u usputnim drumskim kafanama obično debelo ošišaju. Benzinskih pumpi i telefona-pomoć na putu dovoljno, vanrednih trajekt linija koliko voliš, a karte po prošlogodišnjim cenama. Isto važi i za cestarine i mostarinu ko krene na Krk.
Za 25 evra za auto i četiri osobe nakon dvadesetak minuta ugodne plovidbe od otoka Krka „Jadrolinijinim“ trajektom nađete se na Cresu, koji je najveće jadransko ostrvo, poznato i kao otok meda, aromatičnog bilja i stanište beloglavih supova. Cres je tokom juna ugostio više hiljada turista jer je ovde poslednje sedmice bilo svetsko prvestvo u jedriličaranju. Okupilo se 140 ekipa s raznih krajeva, mada su 80 odsto bili komšije Italijani, koji su i ukupni pobednici u više disciplina. Sve ovo je donelo znatna sredstva županijskom proračunu jer je samo u kampu u tom periodu boravilo 2.500 gostiju, a u gradu se tražio krevet više. Naravno, i vlasnici restorana, kafića i konoba su se zadovoljno smeškali jer je bilo teško naći mesto u večernjim satima, a prazna stolica je bila misaona imenica, ma koliko veliki restoran bio.
Najviše gostiju je iz Nemačke, Italije, Slovenije, a Cres je kao i prethodnih godina ugostio na početku leta veliki broj Mitrovčana, koji više sezona unazad letuju upravo na ovom otoku. Najjednostavniji odgovor zašto mu se vraćaju je: Samo more sve je znalo. Plava zastavica u kampu Kovačine garantuje čisto more i okološ, što je dovoljno za početak za pobornike ovakvog vida letovanja. Za one druge na raspolaganju su hoteli i privatni apartmani u kojima dan boravka staje 55 evra u šestom mesecu a u punoj sezoni za deset evra više. Ovo je cena trokrevetnog apartmana u koju je uračunata i boravišna taksa koja iznosi evro na dan.
Cene u Hrvatskoj nisu mnogo više u odnosu na prošlo leto i na pijacama zadaju glavobolje uglavnom srpskim turistima jer je za ostale, ipak, pristupačno. Recimo, paradajz na tržnici staje 16 kuna, paprika 24, dinje 15, krompir 10, a trešnje tridesetak. Od voća najjefitije su jabuke i kilogram staje 12 kuna. Međutim, u velikim marketima cene su dva do tri puta niže pa se mnogi gosti snabdevaju upravo u njima. I u restoranima su cene na nivou prošlogodišnjih, a to znači da su pice između 45 i 55 kuna, lignje desetak kuna više, a za dvestotinak kuna moguće je naručiti fiš platu za dve osobe sa mešanom ribom -kvalitetnom i onom manjeg kvaliteta. U ribarnicama kilo osrednje ribe staje 60-70 kuna, za brancine i orade treba dodati još podosta kunica. Recimo i to da se ove godine za sto evra dobija 731,5 kuna i da je kurs isti, bilo da novac menjate u banci, menjačnici. Sitnine ima svaka blagajna bez obzira da li je trafika, trgovina, restoran, naplatna rampa i nema onog tako dobro poznatog da kada krenete na posao u prvoj trafici tražite novine i cigarete prodavačica nema sitno jer ste joj dali novčanicu od hiljadu dinara. Kusur vam vrate do poslednje lipe.
Kao što je poznato onima koji idu na ovu stranu, more je zaista kristalno čisto i tirkizno plavo, plaže i ulice besprekorno čiste, kontejneri uredni. Samo ranoranioci su, sem čarobnog izlaska sunca, mogli da primete jutarnje čišćenje grada, pranje četkama i glancanje za novi dan.
Sve u svemu mnogo je razloga zašto treba krenuti put Jadrana. Ne samo zbog činjenice da je tako lepa i tako blizu kako glasi poruka iz reklamnog slogana, već što dobrodošlicu i osmeh dobijete od graničnog prelaza pa do kasirke u samoposluzi. A koliko vam je novca za sve potrebno saberite i oduzmite najbolje po povratku. Minus na računu vam i onako ne gine, a od matematičkih operacija dobijete samo glavobolju.
Samo more sve je znalo…
Jovanka Zurković
Zlatko Zrilić