Ideja o osnivanju “Centra za podršku roditeljstvu“ proistekla je iz projekta “Razigrano roditeljstvo“. Opština Stara Pazova ušla je u ovaj projekat 2022. godine u okviru šireg programa “Podsticajno roditeljstvo kroz igru“ koji su realizovali Vlada Republike Srbije i UNICEF, zajedno sa partnerima SKGO i Harmonija – Centar za podršku ranom razvoju i porodičnim odnosima uz finansijsku podršku Fondacije LEGO.
Program je nastao na osnovu dokumenta Svetske zdravstvene organizacije, UNICEF-a i Svetske banke “Okvir za optimalni razvoj deteta“ koji usmerava nacionalne javne politike da veću pažnju posvete ulaganjima u rani razvoj dece i roditeljstvo. Ključna ideja projekta jeste pomoć lokalnim samoupravama u unapređivanju sistema podrške roditeljstvu u prvim godinama razvoja deteta, kroz niz povezanih mera. Projekat “Razigrano roditeljstvo“ završen je aprila ove godine.
-Nakon obuka, koje su prošli zaposleni u predškolskim ustanovama “Poletarac“ i “Radost“, Domu zdravlja i Centru za socijalni rad opštine Stara Pazova, iskustva iz projekta “Razigrano roditeljstvo“, dugogodišnjih praćenja UNICEF-ovih konferencija u Srbiji, svetskih trendova i iz višegodišnjeg svakodnevnog rada sa decom i roditeljima, došlo se do spoznaje o potrebi za većom podrškom ranom razvoju i roditeljstvu u odnosu na onu koju trenutno mogu dobiti u našim ustanovama – kaže Olga Knežević, stručna saradnica psiholog “Centra za podršku roditeljstvu“.
Formiranje ovog Centra lokalna samouprava prepoznala je kao projekat od značaja i uvrstila u Plan razvoja opštine Stara Pazova 2023-2031. godina. Uz podršku Opštine Stara Pazova, “Centar za podršku roditeljstvu“ uspešno je učestvovao na Konkursu za dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje mera populacione politike i podrške u oblasti porodice i dece jedinica lokalne samouprave u Republici Srbiji u 2024. godini, Ministarstva za brigu o porodici i demografiji.
-Ideja je da Centar okuplja stručnjake iz navedenih ustanova u okviru intersektorske saradnje, a koji mogu, svako iz svog domena, dati doprinos izradi strategije za komunikaciju sa zajednicom i roditeljima, kroz različite kampanje, edukacije, radionice i savetovalište za rani razvoj. Ono što se definitivno izdvojilo kao potreba jeste jedno mesto gde porodica može dobiti sve potrebne informacije, koje se tiču pravilne nege, podsticanja dečijeg razvoja, prava koja mogu da ostvare, ali i psihološke podrške roditeljima u najvažnijoj ulozi u životu, o čemu se malo ili skoro uopšte ne govori. Cilj Centra jeste da otkloni tabue i omogući roditeljima opštine Stara Pazova da potpuno besplatno, posle radnog vremena, bez odlaženja u više različitih institucija, dobiju podršku koja im je u tom momentu neophodna – objašnjava Knežević i dodaje da se na ovaj način kod roditelja stvara navika da za savet pitaju stručnjake:
-Da imaju slobodu da se obrate na vreme u odnosu na potrebe, da umeju da prepoznaju svoje potrebe i zadovolje ih na adekavtnom mestu. Na ovaj način preveniramo pojavu korišćenja instant podrške, često nestručne, koja se pojavljuje kod mladih roditelja, koji pomoć traže na društvenim mrežama. Udruživanje roditelja, njihovo povezivanje, zajedničko razumevanje, okupljanje oko istih ili sličnih interesa, jeste naš očekivani efekat – naglašava Knežević.
Ciljna grupa biće od roditelja koji očekuju bebu do onih čija su deca predškolskog uzrasta. Rad sa roditeljima odvijaće se kroz savetovališta jednom nedeljno, radionice i tribine iz različitih oblasti. Realizacija ovog projekta trebalo bi da traje do kraja februara 2025. godine (6 meseci), a cilj je da se nastavi dugoročno kako je navedeno u Planu razvoja opštine 2023-2031.
“Centar za podršku roditeljstvu“ počinje sa radom u septembru u prostorijama Inovacionog centra za edukaciju i razvoj u Staroj Pazovi. O predstojećim radionicama, tribinama i terminima savetovališta roditelji se mogu informisati putem Instagram naloga @centar_za_podršku_roditeljstvu.
B. Topalović