• četvrtak, 12. septembar 2024.
“Radičevići” oduševili Makedonce
Društvo | Reportaža | Sremska Mitrovica
0 Komentara

“Radičevići” oduševili Makedonce

23. avgust 2024. godine

Folklorni ansambl “Branko Radičević” iz Sremske Mitrovice otputovao je nedavno na turneju u Severnu Makedoniju. Cilj putovanja bio je festival “Ilindenski denovi” koji se svake godine održava u Bitolju. Na ovoj manifestaciji predstavljene su kulture, igre i tradicije iz svih krajeva sveta. Pored domaćina, bili su tu i predstavnici Bolivije, Južne Koreje, Amerike, Turske, Severnog Kipra i Srbije.

Od jutarnjeg nastupa odmah po dolasku, pa sve do celovečernjeg koncerta, Mitrovčani su na najbolji mogući način predstavili tradiciju srpskog folklora. Ni tropske vrućine nisu ih sprečile da izađu pred publiku, koja ih je od igre do igre pratila gromoglasnim aplauzima. Fenomenalna igra mitrovačkog ansambla učinila je da “Radičevići” u danima koji slede nastupaju isključivo u samom centru zbivanja.

Izlet na makedonskom biseru

Tokom boravka na Ohridu uverili su se u izvanredne lepote ovog čuda prirode. Uz gostoljubive domaćine, izvrsne specijalitete makedonske kuhinje i makadamske ulice koje vode na mnoga očaravajuća mesta, “Radičevići” su imali i vremena za predah. Iako je toga dana bilo neverovatno toplo, ansambl je maksimalno iskoristio slobodno vreme. Šetnje po jezerskom keju u Ohridu, vrlo su slične šetnjama po obalama nekih dalekih egzotičnih destinacija. Pravo osveženje za Mitrovčane, čija su pluća navikla da dišu u kotlini, često uz manjak čistog kiseonika.

Ceo svet na jednoj bini

Jedne večeri domaćini su organizovali žurku svih ansambala. Bilo je vreme da se igrači odmore, upoznaju i ono najbitnije, zabave. Celo veče puštali su stranu muziku, učesnici su uživali, igrali i pevali, a svaki momenat zabeležen je na fotografijama.

Pred sam fajront, članovi mitrovačkog orkestra uzeli su svoje instrumente i zasvirali dobro poznate melodije domaćih pesama. Svi su bili na jednoj bini – Turci, Bolivijci, Makedonci, Amerikanci, Srbi, svet u malom, koji se veseli uz srpsku muziku.

Ohridsko slatkovodno more?

Nakon zatvaranja festivala usledilo je nekoliko dana nezaboravnog odmora na makedonskom biseru. Tokom “rehabilitacije” posetili su manastir i plažu Sveti Naum, kao i plažu u mestu Gradište. Mesta za odmor na vodi u Gradištu je mnogo, pa tako u čarima boravka na plaži mogu da uživaju kako porodice i oni koji su rešili da odmor provedu u nešto mirnijem ambijentu, tako i oni čija je namera dobar provod.

Voda je bila neverovatno bistra, toliko da se mogao videti svaki tračak golim okom, a Mitrovčani su, sa loptom u rukama, ne mareći za oštre kamenčiće, bili rešeni da iskoriste odmor najbolje što mogu. Neki su čak poveli i “kolo” pedalinama na makedonskom moru. Ako se pitate kako, verujte, i to je moguće kada su naši ljudi u pitanju.

Sveti Naum

Tokom boravka na Ohridu, nezaobilazan deo je bila poseta plaže Sveti Naum, kao i istoimenog manastira. Manastirski kompleks izgrađen je na svojevrsnom ostrvu sa nesvakidašnjim pogledom na samo jezero. Područje oko manastira smatra se jednom od najlepših na obalama Ohrida.

Vrt oko manastira lepo je uređen, pun zelenila, kao i kamenih detalja, a sam manastir odiše nekom neverovatno umirujućom energijom. Nestvaran prizor ovog područja upotpunjuje reka Crni Drim, koja se baš na tom mestu uliva u Ohridsko jezero. Izvorište reke je deo Nacionalnog parka Galičica i ovo područje je pod najvišim režimom zaštite.

Pomenuto izvorište predstavlja prirodni fenomen, jer Crni Drim nastaje kao podvodni izvor od vode koja dolazi iz Prespanskog jezera. Još jedna neverovatna činjenica jeste da se Crni Drim ne meša sa jezerskom vodom tokom ulivanja, nego pravi korito kroz jezero.

Pored neverovatne lepote manastirskog kompleksa, plaža koja se nalazi na obali je jednako očaravajuća i mirna. Ovaj mir učinio je da Mitrovčani napune baterije za nove nastupe koji slede.

Ilindenski denovi

Međunarodni festival folklora “Ilindenski denovi” je održan po 54. put i predstavlja najstariji festival, takvog tipa u Makedoniji. Festival traje oko dve nedelje, i nije usko povezan samo sa folklorom, već i sa drugim vrstama kulture, od promocija knjiga preko koncerata i filharmonija, do naučnih skupova. Takođe, održan je i naučni skup koji se bavi očuvanjem nematerijalne kulturne baštine.

– Ovaj festival ima izuzetnu tradiciju i organizaciju. Imao sam prilike da na naučnom skupu održim izlaganje koje se tiče naše nematerijalne kulturne baštine, a jedan segment mog predavanja bio je vezan za organizaciju festivala u okviru nacionalne sekcije CIOFF Srbije, što je naišlo na dobar odjek kod prisutnih – izjavio je Dragan Đorđević, umetnički rukovodilac FA “Branko Radičević”.

Milica Drinić

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar

%d bloggers like this: