• nedelja, 17. oktobar 2021.
Pekari i mesari spremi za rad
Projekti
0 Komentara

Pekari i mesari spremi za rad

17. novembar 2020. godine

Možda nisu u zvaničnom dualnom sistemu obrazovanja, ali učenici koji se u Srednjoj poljoprivredno prehrambenoj školi “Stevan Petrović Brile” u Rumi školuju za poziv pekara i mesara, stiču ista neophodna znanja i veštine sa kojim odmah po završetku školovanja ravnopravno učestvuju na tržištu rada.

Piše: S.Belotić

122015352_369767340881553_27687631427567436_nŠkolska pekara osnovana je 2005. godine i u njoj se đaci sve tri godine teorijske i praktične nastave osposobljavaju za posao pekara koji mogu da obavljaju odmah nakon škole.

Nažalost, svršeni osnovci se teško opredeljuju za ovaj smer, iako se u školi raznim pogodnostima trude da privuku đake i da ih osposobe za rad. Sada ukupno u kombinovan odeljenju pekar-mesar u sve tri godine ima 29 đaka, 29 pekara i 9 mesara. Prvu godinu ove školske godine upisalo je 9 učenika.

121974169_393147718739776_6132031328823924302_n– Sve se radi da bismo imali đake u ovom smeru. Tu su besplatni udžbenici i užina, a pre svega pekara u okviru škole u kojoj naši učenici imaju kompletnu praktičnu nastavu. Oni takođe mogu da je pohađaju i u pekarama kojima uvek treba nove radne snage. Učenici pekarskog smera praksu u školskoj pekari imaju jednom nedeljno, a u drugoj i trećoj po dva dana nedeljno u trajanju od po sedam sati. Ovde savladaju kompletan proces pekarske proizvodnje, prvo od upoznavanja sa svim namirnica a, da bi konkretno počeli da rade u drugoj godini. Praktično imaju praksu koja ne odstupa mnogo od klasične prakse u dualnom sistemu. Odavde izlaze osposobljen za rad i lako ulaze u sistem masovne proizvodnje u mnogobrojnih pekarama, kaže profesor Dragana Vulović.

122168321_675172433202763_227075935234420295_nU školskoj pekari đaci prvo uče da prave hleb i to sve vrste hleba, pa kada savladaju osnovno, prelaze i na proizvodnju svih ostalih pekarskih proizvoda.

– U prvoj godini smo više imali teoriju i učili smo mnogo o namirnicama, koje se gde i kako koriste. U drugoj smo već krenuli u pravi posao. Već sada znamo da mesimo sve vrste hleba, a polako radimo i pripremu svih ostalih peciva. Od toga svi imamo i užinu, besplatne knjige takođe, kaže Josip Janković, učenik druge godine pekarskog smera u rumskoj poljoprivrednoj školi.

Pekara u školi je otvorena 2005.godine. Jedno vreme ovde se pripremala užina za sve škole u Rumi, pa tako i matičnu poljoprivrednu školu. Ipak, to je bio velik organizacione zalogaj za malo đaka, pa se od te ideje odustalo. Stručni saradnik u nastavi, Borislav Keleuva je ovaj smer u poljoprivrednoj školi završio upravo 2005.i nije imao priliku da praksu obavlja na ovom mestu, već u privatnim pekarama.

– Meni je bilo mnogo teže, i na neki način zavidim kasnijim generacijama koje su ovde obavljali praksu. Ja ovde radim od kad sam završio školu, odnosno 15 godina i za to vreme izašlo je nekoliko generacija pekara. Svi oni ovde imaju dobre uslove i brzo savladaju praktičnu nastavu. Bar upola im je lakše, jer sve imaju u školi, iako je ovde sve ipak prilagođen đacima u okviru školskog sistema. Pravi posao sledi u pravoj pekari kada se zaposle, ali oni su već spremni, napominje Borivoj Keleuva.

Isti slučaj je i sa budućim mesarima, ako ne i bolji, jer škola već dve godine sarađuje sa klanivom mesa „Đurđević“ Pećinci. Učenici prve godine tamo na praksu idu jednom, a druge i treće dva putanedeljno.

122322765_1418849368530633_1358986959656845732_n– Dva puta nedeljno u pratnji profesora đaci iz smera mesar idu na praksu u klanicu „Đurđević“. Tamo prolaze sve segmente proizvodnje, imaju organizovan prevoz i zaista savladaju u praksi sve ono što će ih sačekati na realnom tržištu rada. Primera radi, jedan učenik iz pećinakih krajeva je odmah posle prakse u završenoj trećoj godini ostao da radi u ovoj klanici. Mislim da je poslodavac zainteresovan da prima još mladih mesara koji se kod njega obučavaju,  učenici su naše škole. Tako da možemo reći da je i ovakav sistem skoro kao dualan, bez obzira na to što se formalno tako ne zove. Smatram da ko bude imao volju od naših đaka, može u toj klanici ostati da radi, kaže profesor Slobodan Vajagić.

Projekat „Dualno obrazovanje-od zamisli do ostvarenja sna“ sufinansiran je sredstvima Ministarstva kulture i informisanja Vlade Republike Srbije.

Stavovi izneti u podržanom projektu, nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Leave a Reply

%d bloggers like this: