Inđija – Ana je odlučila da od jednog sasvim običnog radnog dana napravi prijatno veče i pozove prijateljice na druženje. Povod je smislila, neka to bude druženje uz degustaciju autentičnih ukrajinskih specijaliteta. Reč je o Ani Vukajlović iz Inđije, rođenoj Stan, profesoru u penziji, autoru nekoliko knjiga za decu i dva romana za odrasle, retko ko u Inđiji da je ne poznaje, jer, izvela je tolike generacije. Sticajem okolnosti i njene prijateljice su prosvetne radnice. Anica Aleksić, vaspitačica koja je od pre godinu dana u penziji i dve koje su još uvek u nastavi Mirjana Sajfert, profesor biologije i Marija Gajić, pedagog.
– Poslužite se dok je toplo, kaže Ana i iznosi „boršč“, veoma ukusnu čorbu od cvekle i povrća, slede „piroge“, „tertuhi“, mešano povrće i različiti sosovi svojstveni ukrajinskoj kuhinji.
Kulinarsko bogatstvo različitosti
Mirjana zapaža da su „piroge“ vrlo slične tašcima sa sirom koje su pravile naše bake, u ono vreme kada se različito povrće i testo nalazilo na trpezi radnim danima a meso se jelo samo nedeljom. Vreme kada nije bilo toliko televizora i računara, kada su se ljudi družili i kada se za kancer i neke druge opake bolesti današnjice skoro nije znalo.
Anica se pre 28 godina udala za Inđinčanina i iz Subotice preselila u Inđiju. Iz majčine bunjevačke kuhinje dobro pamti taranu sa kobasicom i „fance“ , poveće krofne. Kaže da kao devojka nije bila mnogo vešta u kuhinji ali je vremenom sve naučila, vojvođanska kuhinja je raznovrsna i bogata, voli da eksperimentiše. Marija se pre 18 godina sa porodicom iz Tuzle doselila u Inđiju, Bosnu bez baklave ne možeš zamisliti, mada nam u poverenju kaže da je njen suprug Mišo bolji majstor za baklavu od nje. Za razliku od Miše koji je vešt u kuhinji Mirjanin Braca zna samo mleko da skuva i to ne uvek.
– Vraćam se ja iz škole i kako prilazim zgradi osetim miriše zagorelo mleko, mislim se kojoj je to nesmotrenoj komšinici pokipelo. Kako prilazim stanu ono sve više smrdi. Moj Braca stavio da se kuva i otišao na posao, sreća što je prozor bio otvoren, priča Mirjana.
– Slično se dogodilo i meni. Komšinica me pozvala na kafu. Taman sam pristavila „bećarac“. Onako u žurbi okrenem dugme, mislim isključila sam. Posle pola sata vraćam se nazad, osetim jak miris ubeđena da to dolazi iz susednog stana, vraga, moj „bećarac“ se ugljenisao, umesto da isključim ringlu, pojačala sam je, priča Ana i nastavlja. Znate li devojke onaj vic o Fati. Ide Fata u dućan i nosi peglu. Sreo je Mujo i pita – Dobro Fato šta će ti ta pegla? E, pa rećiću ti, kad je nosim sa sobom ne moram da razmišljam da li sam je ostavila uključenu ili isključenu, odgovori Fata.
Slankamenska veza
Jedna priča se nadovezuje na drugu. Maca, kako zovu Mariju, ispriča nam kako je je Mira „spasla život“.
– Silazim ja u školi niz stepenice, tetkice ih naglancale, još su bile mokre, odjednom mi noge isklizoše, padnem i počnem da se kotrljam. Dva, tri stepenika niže stoji Mira sa jednom koleginicom i razgovara. Zaustavih se ja kod njenih nogu. Ona me pogleda i upita, šta ćeš ti Maco dole? Kako šta ću, vidiš da sam pala, da nije tebe i tvojih nogu kotrljala bih se do crkve, priča Maca koja radi u OŠ „Petar Kočić“, preko puta škole nalazi se pravoslavni hram.
Pričala je Maca kako je 1996. išla u Sarajevo po diplomu sa velikom zebnjom kako će je dočekati kolege Muslimani jer su ratna dešavanja na brdovitom Balkanu bila još sveža, ko zna ko je koga izgubio i za to krivio onu drugu stranu…
Kroz razgovor četiri prijatiljice otkriše da sve imaju nekakvu vezu sa Slankamenom. Ana je tamo živela sa roditeljima pre nego što su se doselili u Inđiju, Mirjana je u Slankamenu pohađala osnovnu školu, Macina tetka je iz Slankamena a roditelji Anicinog supruga su takođe iz Slankamena. Druženja, između ostalog i zato služe da se prijatelji bolje upoznaju a kada se bolje upoznaju, onda se bolje i razumeju. Povod ne mora biti neki poseban, dovoljno je imati želju.
Telefon je zazvonio, Anin unuk se javlja, vratio se sa ekskurzije, Maca je nedvno postala baka brine i za kćer i za unučicu, Mirjana je stub porodice, redovno okuplja decu sa njihovim porodicama na nedeljnom ručku, Anica ima uspešnog studenta i nastoji maksimum da mu pruži… Tri sata provedena u opuštenom ženskom druženju pomoći će im da već sutra sa mnogo više elana odgovore svojim obavezama.
Z.G.Stefanović