Ruma – Dosadašnja realizacija Lokalnih akcionih planova za pomoć izbeglicama i interno raseljenim licima, kao i planovi Komesarijata za izbeglice Republike Srbije za naredni period, bila je to jedna od tema sa tribine u Rumi, održane 5. jula.
Tokom skupa razgovaralo se i o aktivnostima UNHCR-a na planu podrške integraciji izbeglica, kao i Fonda za pomoć izbeglim licima APV. U drugom delu tribine razgovaralo se o iskustvima sremskih opština u procesu sprovođenja lokalnih akcionih planova.
Siniša Volarević, iz nevladine organizacije 4-8-4, sa sedištem u Beogradu, koja okuplja osam organizacija i radi uz finansijku pomoć Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške, naglasio je da se ova organizacija bavi humanitarnom aktivnošću po pitanjima izbeglih i prpgnanih lica, a najčešće teme su budžetske politike i odnos države prema ranjijivim društvenim grupama. Volarević je ukazao na LAP-ove kao na važan instrument u sprovođenju tih planova, s osvrtom na teme zapošljavanja i stambene politike.
Nenad Opačić iz Novosadskog humanitarnog centra naglasio je da je prošlo 20 godina od ratnih zbivanja, i da se još uvek radi na tim pitanjima – da li je dovoljno izvora finansiranja za izbeglice, i da li se ta sredstva pravilno iskorišćavaju, upitao je on.
Ljiljana Rakić, predstavnik Komesarijata za izbeglice Republike Srbije, naglasila je da se 2008. krenulo s obnovom timova za ove poslove – od 142 opštine u Srbiji, u 114 su usvojeni LAP-ovi. Formiraju se budžetske linije za ova pitanja, od 2008. izdvojeno je četiri miliona evra kao podrška opštinama koje su usvojile ove planove. Kada je reč o seoskim domaćinstvima, aktuelni projekti su montažne kuće i ekonomsko osnaživanje. Za sremski okug je izdvojeno 43,5 miliona dinara iz budžeta Srbije kao finansijka podrška, od toga 24 miliona utrošeno je za potrebe komesarijata za izbeglice.
Olivera Vukotić, predstavnik UNHCR, naglasila je:
-U početku je za ove namene bilo 50 miliona dolara, u ovoj godini to je devet miliona, dakle – znatno manje. Naša uloga jenjava, mi silazimo sa scene. U narednoj godini UNHCR neće finansirati izbeglice, posle 20 godina ova priča treba da se zatvori. U Srbiji postoji još 34 kolektivna izbeglička centra i oni se naredne godine gase.Pomoć će i dalje stizati ekstremno ugroženim osobama.
Tokom skupa saznali smo da je još 30 hiljada izbegličkih porodica u Srbiji u stanju potrebe, misli se pre svega na problem stanovanja.