Zovu je Titova i Lekina vila. Nalazi se na Ravnima na Fruškoj gori, od beočinskog sela Sviloš udaljena je samo šest kilometara. Zovu je Titova, mada je Tito u njoj boravio samo sat vremena 1976. godine. Aleksandar Ranković – Leka, prvi čovek jugoslovenske policije boravio je u ovoj vili češće od 1950. godine, pa sve do Brionskog plenuma 1966, kada je smenjen. Od tada je vila pusta, da bi 1999. godine, posle bombardovanja, bila pokradena i devastirana. Danas je prazna i o njoj brigu vodi Vlada Vojvodine. Vila na Ravnima ostala je u sećanju i po ljubavnoj drami koja se ovde odigrala, kada je zaljubljeni mladić pucao iz pištolja u domaćicu vile, a onda, verujući da ubio ljubavnicu, izvršio samoubistvo.
Na vili na Ravnima, na 350 metara nadmorkse visine upisana je 1950. godina, ali to nije godina gradnje, već godina kada je vila, koja je stradala u Drugom svetskom ratu, sanirana i pretvorena u državnu rezidenciju. Inače, građena je na razmeđi 19. i 20. veka. Vilu je za svoje potrebe gradio iločki grof Odeskalski, a onda je na ime duga dao mađarskom grofu Koteku. Vila nije, kako neupućeni tvrde, građena za Tita i Leku, već je nasleđena posle rata.
Robijaši sanirali vilu
Vilu su 1950. godine sanirali robijaši iz Sremske Mitrovice i održavali je kao Lekinu vili do 1968. godine. Niko od državnih funkcionera nije dolazio u ovo zdanje sve do 1976. godine, kada su vojvođaski funkcioneri, koji su s Titom bili u poseti Sremskoj Mitrovici, udvarajući se Maršalu, uspeli da ga dovedu na Ravne.
Te godine, tri dana pre Titovog dolaska, zatvorenici iz Sremske Mitrovice su betonirali četiri kilometra puta kroz planinu kako bi „najveći sin naših naroda“ mogao doći do vile. Međutim, posle samo sat razgledanja, Tito je naredio pratnji da spakuje Jovankine stvari i da idu za Beograd. Nikad više nije ovde došao.
Vila inače ima veliki salon, biblioteku, tri sobe za spavanje sa kupatilima i kuhinjski deo. U neposrednoj bilizini vile je kuća za poslugu, sa naknadno sagrađenom pekarom i roštiljem. Domaćini vile danas, Stevan (55) i Mirjana (50) Stanković iz Suseka su na platnom spisku Vlade Vojvodine.
– Vila pripada Vladi Vojvodine, za vreme NATO bombardovanja u blizni vile je pala bomba, pa je tada deo nameštaja odnesen u magacine tadašnjeg Izvršnog veća Vojvodine, a vila napuštena. Tada je brzo sve što se moglo izneti i pokrasti – nestalo iz vile. Nestali su lusteri, tepisi, pokidan je parket, povađene utičnice za struju, baterija za tuševe. Ostala su ogledala u kući za poslugu i delovi telefonske centrale koji se nisu mogli odneti – priča nam domaćica Mirjana Stanković.
Ljubavna tragedija
Priča o vili na Ravnima pamti i ljubavnu tragediju koja se ovde dogodila 2006. godine, kada je Pavle Nović, 33-godišnjak iz Sviloša, ranio svoju ljubavnicu Nadu, domaćicu vile, koja je tada imala 50 godina, a onda da prekrati svoje ljubavne jade izvršio je samoubistvo.
Pavle Nović je, posle izdržane kazne zatvora od godinu dana u sremskomitrovačkom zatvoru, upoznao domaćicu vile, udovicu Nadu. I tu je iznenada planula ljubav. Pavle je boravio sa Nadom u vili, svi su računali da će i pored velike razlike u godinama dvoje ljubavnika svoju vezu krunisati brakom.
Međutim, kada je Nada saznala da je Pavle bio i u zatvoru odlučila je da vezu prekine. Momak je izbezumljeno dolazio do vile molio Nadu da mu se vrati, pa onda počeo i da joj preti. Kobnog dana Pavle je došao do vile naoružan pištoljem, pucao u svoju ljubavnicu, a onda sebi ispalio metak u slepoočnicu i na mestu ostao mrtav. Nada je ranjena u ruku, završila je u bolnici i posle toga se više nije vraćala na Ravne. Danas živi kao penzioner u blizini Novog Sada.
Vila čeka domaćina
Izdaleka vila deluje pristojno i uredno, slika iz unutrašnjosti vile je – poražavajuća. Sve je odneto ili uništeno, tako da za sanaciju treba mnogo novca. Poslednji put vilu je koristila ekipa filma „Kao rani mraz“, Đorđa Balaševića, snimila je u vili i oko vile nekoliko scena.
– Vila ima vodu i struju, sve je to sada isključeno. Mi smo ovde od 2006. godine, čistimo korov oko vile, održavamo objekte da ne propadaju. Kakva je sudbina namenjena ovom zdanju, mi ne znamo. Znam da je ovde lepo, da je ovo prava vazdušna banja – priča nam Mirjana.
Danas je pored vile uzgajalište evropskog jelena, kako bi se ova divljač ponovo zapatila na Fruškoj gori. Oko 108 hektara prihvatilišta je ograđeno žicom, a Nacionalni park Fruška gora je tražio da mu se ustupi na korištenje vila i pomoćni objekti, kako bi se tu smestilo osoblje koje brne o uzgoju 80 jelena, koji treba da obezbede potomstvo koje će vratiti jelene na Frušku goru.
Bilo je pokušaja da se vila da u zakup, kako bi se preuredila u elitni restoran, ali i od toga se odustalo.
Okolina vile deluje prelepo: pet hektara travnjaka i šume, sa stoletnim stablima smrče oko vile, deluju kao da će ovog trena banuti visoki gosti. Travnjaci su pokošeni, lišće uklonjeno, nisko šumsko rastinje potkresano, a smrče izrasle nebu pod oblake.
Vila na Ravnima, na jednom od najlepših delova Fruške gore udaljena je od Novog Sada četrdesetak kilometara. Na ulaz u Frušku goru, četiri kilometra pre vile još postoji rampa na putu, koja je nekad, dok je ovo bila državna rezidencija, zaključavana.
J. S.