• nedelja, 13. jul 2025.
MILUTIN FILIPOVIĆ: Od Mačve do Holivuda
Društvo | Reportaža
0 Komentara

MILUTIN FILIPOVIĆ: Od Mačve do Holivuda

7. jun 2025. godine

U vremenu kada mladi umetnici često teško dolaze do prostora za afirmaciju, jedan reditelj iz Srbije uspeo je da svojim talentom, upornošću i ljubavlju prema filmu osvoji pažnju svetske filmske javnosti.

Reč je o Milutinu Filipoviću iz Mačvanske Mitrovice, 27-godišnjem apsolventu Akademije umetnosti u Beogradu, koji je dobitnik Zlatne Remi nagrade za najbolji studentski film na Svetskom festivalu u Hjustonu — najvećem festivalu nezavisnog filma u Sjedinjenim Američkim Državama i trećem najstarijem filmskom festivalu na američkom kontinentu.

Film koji je doneo ovaj značajan uspeh nosi naziv “Pit Stop” (Usputna stanica), traje 19 minuta i predstavlja omaž klasičnim špageti vesternima Serđa Leonea i ranim radovima Kventina Tarantina. Snimljen je u produkciji Akademije umetnosti, kao i beogradskih produkcijskih kuća Cinnamon Films i Filmera produkcija. Pored umešne režije, film se ističe i jasnom žanrovskom vizijom.

–Film je nastao iz moje ljubavi prema žanru špageti vesterna i trilera. Volim tu napetost, produženo iščekivanje i stalnu neizvesnost. To mi je trenutno omiljeni žanr, iako verujem da se žanrovi mogu menjati u skladu sa senzibilitetom autora – objašnjava Filipović.

Boravak u Hjustonu ovaj mladi reditelj iskoristio je ne samo za promociju filma, već i kao priliku za sticanje novih iskustava i kontakata. Sa svojom ekipom učestvovao je u radionicama, razmenjivao iskustva sa američkim i svetskim filmskim stvaraocima, a bio je uključen i u realizaciju sitkoma i jednog kratkog igranog filma.

–Sve je bilo organizovano na vrlo visokom nivou. Došli su ljudi iz preko 120 država. Oko 60 posto filmova bili su američki, a ostalo je dolazilo iz različitih delova sveta. Atmosfera je bila inspirativna i profesionalna – kaže Milutin.

Poseban deo programa bio je i šestodnevni boravak u Holivudu, gde je Milutin imao priliku da obiđe studije, upozna se sa načinom rada američke filmske industrije i stekne uvid u mehanizme proizvodnje velikih filmskih i televizijskih projekata.

Nakon uspeha u SAD, Filipović i njegov tim, uz podršku Filmskog centra Srbije, predstavili su “Pit Stop” i na festivalu u Kanu. Iako izvan takmičarskog programa, učešće na filmskom marketu pružilo je vrednu priliku za kontakt sa evropskim producentima i potencijalnim koproducentima za buduće projekte.

–I u Kanu smo imali priliku da upoznamo reditelje i producente iz raznih evropskih kinematografija. Ta vrsta povezivanja je neprocenjiva za sve nas koji tek ulazimo u svet filma – ističe ovaj talentovani reditelj, dodajući da mu nagrada iz Hjustona predstavlja ogromno ohrabrenje i podstrek za dalje stvaranje.

Ljubav prema filmu prati ga, kako kaže, od najranijeg detinjstva. Još kao osnovac glumio je u mitrovačkom Pozorištu, ali ga je životni put nakon srednje škole na kratko odveo u drugom pravcu. Ljubav prema sedmoj umetnosti ipak je pobedila, pa je pre pet godina upisao Akademiju umetnosti u Beogradu.

–Moja želja za filmom je uvek bila tu negde, samo je nisam na vreme prepoznao. Za ovih šest godina na Akademiji režirao sam dva kratka igrana i dva dokumentarna filma, ali “Pit Stop” je svakako najozbiljniji projekat do sada – kaže Milutin.

Film je sniman na lokacijama u Martincima i Jarku, a u glavnim ulogama nastupaju Luka Nestorović, Aleksandar Dimitrijević i Petar Ćirica. Milutin posebno ističe zahvalnost svojim sugrađanima iz Sremske Mitrovice koji su pomogli realizaciju filma: Stefanu i Dušanu Škrbiću, Milenku Todiću, Milenku Žiliću, Iliji Jakovljeviću, Mirku Vučanoviću i Urošu Đorđiću.

Premijera filma u Srbiji očekuje se do kraja godine, na nekom od domaćih festivala, gde će i ovdašnja publika dobiti priliku da se upozna sa radom Milutina Filipovića, jednog od najperspektivnijih mladih autora domaće kinematografije.

S. Mihajlović

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar