Kupinovo-U restauriranim prostorijama ekonomskog objekta Etno kuće Putnik u Kupinovu, u organizaciji Udruženja građana „Ogarnizacija“ iz Ogara i pećinačke Turističke organizacije, 1 održana je edukativna radionica „Kulturno nasleđe – osnova ženskog preduzetništva“. Projekat je podržan od strane Zavoda za ravnopravnost polova iz Novog Sada i Opštine Pećinci, a programom je obuhvaćeno 25 polaznika sa područja opštine Pećinci, među kojima su većinom žene iz udruženja žena i žene nosioci poljoprivrednih gazdinstava.
Direktorka Turističke organizacije opštine Pećinci Ljubica Bošković, je na početku korisnike programa upoznala sa rezultatima projekta Konzervacije, restauracije i adaptacije kancelarije i vajata, i istakla da je ovo zgodna prilika da se pred kraj godine okupe stožeri turističke privrede pećinačke opštine, porazgovaraju o daljim planovima, pohvale rezultatima dosadašnjeg rada, kao i da nešto novo i korisno nauče.
-Misija turističke organizacije opštine Pećinci je promocija turističkih znamenitosti, prirodnih lepota, kulturno-istorijskih vrednosti, gastronomskih specijaliteta i svih činilaca turističke ponude. Edukacije su sastavni deo našeg delovanja. Ovaj panel je prilika da svi nešto naučimo, dobijemo nove ideje i podelimo znanje i veštine koje imamo. Autentičnost je najznačajnija među vrednostima koje savremeni turista traži, a naše žene iz udruženja su riznica toga, iako ponekad nisu svesne ove činjenice, rekla je Bošković.
Predavanja iz oblasti turizma i menadžmenta u turizmu organizovana su u formi višesatne panel diskusije, a panelisti su bili dr Miloš Ćuruvija, profesor strukovnih studija, Ivana Rakarić, master arhitekture i Mihajlo Berček, novinar.
Dušanka Stanković, predsednica Udruženja građana „Ogarnizacija“,istakla je da je program „Kulturno nasleđe – osnova ženskog preduzetništva“ prepoznat i podržan od strane pokrajinskog Zavoda za ravnopravnost polova iz Novog Sada, zato što za cilj ima povećanje informisanosti korisnica programa o mogućnostima samozapošljavanja u ruralnoj sredini.
-Ovom edukacijom smo pojasnili korake u kreiranju proizvoda zasnovanog na lokalnoj tradiciji i kulturi, definisali nove ideje i načine da postojeća tradicionalna znanja i veštine plasiramo kao turistički proizvod. U toku rada, učesnice programa su dobile smernice za kreiranje autentičnog proizvoda, njegovo unapređenje i promovisanje, kazala je Stanković.
Predstavnice svih udruženja žena donele su proizvode po kojima se izdvajaju i koje smatraju najzanimljivijim iz svog asortimana, a predavači – panelisti su svakoj od njih dali komentar i ponudili ideje i mogućnosti za bolji plasman na turističko tržište naše zemlje.
Po završetku diskusije, zaposleni u Turističkoj organizaciji opštine Pećinci su učesnike poveli u obilazak renoviranog objekta, pokazali su im sve prostorije i spoljašnjost kuće, koja sada blista novim sjajem.
Projekat „Plata umesto socijale“ je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.