U zadnje vreme, od perioda nakon pandemije korona virusa, te nakon majskih tragedija mentalno zdravlje je postalo glavna medijska tema. Zvanična statistika Republike Srbije pokazuje poražavajuće brojke o sve mlađim pojedincima koji upadaju u različite vrste zavisnosti, porastu dijagnoza depresije i anksioznosti osobito kod adolescenata i osoba starijih od 60 godina, kao i konzumacije psihofarmatika, visokom broju samoubistava koje je među prvih nekoliko vodećih uzroka smrti među mladim odraslim osobama.
Stoga je mitrovački Caritas ovogodišnju kampanju mentalnog zdravlja, paralelno sa odlukom Ministarstva prosvjete R. Srbije, opredelio značaju prevencije i očuvanju mentalnog zdravlja mladih. Ovom kampanjom nastojali smo izgraditi veštine važne za izgradnju psihološke otpornosti, pozitivnih emocija i kvalitete života kod adolescenata osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, te smo stoga održali čak pet radionica na ovu temu-tri u osnovnim školama u Sremskoj Mitrovici i Laćarku i dve u srednjim školama: Hemijsko-šumarskoj i Medicinskoj školi.
Preko stotinu đaka od 15 do18 godina sa svojim profesorima, psihološkinjama i pedagoškinjama bili su učesnici ovih interaktivnih radionica.
Ipak nismo stali tu. Na sam dan mentalnog zdravlja, 10. oktobra, u Caritasovom dnevnom boravku za osobe sa mentalnim smetnjama “Sveta Tereza“, jedinoj licenciranoj ustanovi socijalne zaštite za rehabilitaciju i reintegraciju osoba sa mentanim oboljenjima u Vojvodini, okupili smo decu iz vrtića „Stonogica“, Udruženja za decu sa autističnim smetnjama “Moj svet“ i decu predškolskog uzrasta specijalne škole „Radivoj Popović“, svi iz Sremske Mitrovice, na lutkarsku predstavu na ovu temu koju je izvela prof. Dragana Filimonović. S obzirom da je predstava bila interaktivnog tipa, primetili smo da su u njoj podjednako učestvovali i korisnici Dnevnog boravka koji su odrasla lica kao i sama deca. Zatim su deca iz Muzičke škole govorili o svojim muzičkim instrumentima i svirali na flauti, tamburici i violini. Svi gosti bili su ugošćeni slanim zdravim jelima i voćem, a takođe smo ih darivali igračkama i školskim priborom.
Finale ovogodišnje Nedelje mentalnog zdravlja bio je nacionalni stručni skup, održan u Gradskoj kući, na kome su govorili Tatjana Prijić, pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti R. Srbije, MA direktorka Komore socijalne zaštite R.Srbije, Slavica Milojević, savetnica Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, Jelena Ankić, nacionalna koorinatorka programa mentalnog zdravlja Caritasa Srbije, te Kristina Dragišić, koordinatorka Caritasa „Sv. Anastazija“ Sremska Mitrovica. Skup je otvorila Danica Nedić, zamenica gradonačelnika, a ispred Gradske uprave bile su Anita Obradović, načelnica Gradske uprave za socijalnu i zdravstvenu zaštitu i njena zamenica Biljana Cvijetić.
Ovaj veoma intenzivan program dao je rezultat da će se materijal koji smo dali stručnim službama škola uvrstiti u godišnji program rada psihološko-pedagoških službi te kontinuirano podizati svest o značaju mentalnog zdravlja kako kod mladih, tako i u zajednici.
Kristina Dragišić, koordinatorka Caritasa “Sv. Anastazija” Sremska Mitrovica