Stara Pazova-Hraniteljstvo u opštini Stara Pazova je prilično razvijeno i šire društveno podržano. Jedno vreme je postojalo i udruženje hranitelja, koje je organizovalo kolektivne proslave rođendana u saradnji sa darodavcima.
-Može se reći da smo mi u Staroj Pazovi bili začetnici te vrste zbrinjavanja dece u porodičnom smeštaju. Što se samog hraniteljskog smeštaja tiče, naši hranitelji su već iskusni, bave se tim duži vremenski period. Može se reći da rade taj posao u saradničkom odnosu sa Centrom, kaže Jelena Sforcan, specijalni pedagog Centra za socijalni rad. Objašnjava kakav je postupak pri izboru hranitelja:
– Mi detetu tražimo odgovarajuću porodicu. Porodica može da iskaže svoje preferencije ali ne može da radi aktivan izbor deteta, koje žele da prime u porodicu. Naravno, oni imaju priliku da se izjasne tokom obuke, koju radi Centar po akreditovanom programu za usvojenje. U saradnji sa roditeljima, Centar određuje šta je njima bliže i šta je to što oni mogu da rade i o kakvom detetu da vode računa.
Smeštaj dece sa smetnjama u razvoju je posebno izazovan za hranitelje.
-U ovom momentu mi imamo troje dece sa smetnjama u razvoju, koja su na porodičnom smeštaju. Hraniteljske porodice su prihvatile brigu o toj deci još u ranom razvoju, nije u pitanju telesni oblik invaliditeta već su u pitanju deca sa mentalnom deficijentnošću. Dvoje dece je osnovnoškolskog uzrasta a jedno dete još ne pohađa školu. Brigu o deci sa smetnjama u razvoju, sa razvojnim poteškoćama, država prepoznaje kao jednu vrstu izazova i Pravilnikom je uređeno da maksimalno može biti dvoje dece u jednoj porodici. Određena je i veća finansijska podrška u sistemu državne zaštite – nakanda za hranitelje u tom slučaju je uvećana za 50%. Sarađujemo i sa interesornom komisijom i u saradnji sa Ministarstvom obezbeđujemo dodatna sredstva za prevoz dece radi češćih pregleda ili podrške lekara, kaže Sforcan.
Kao i druga deca sa poteškoćama u razvoju i deca iz hraniteljskih porodica pohađaju ŠOSO “Anton Skala” u Staroj Pazovi i u okviru škole koriste usluge defektologa i logopeda. Koriste i mogućnost produženog boravka posle škole. Za smeštaj za decu sa smetnjama u razvoju traže se porodice koje su spremne da se uhvate u koštac sa složenim situacijama, objašnjava naša sagovornica.
-Svesni smo da za hranitelje može biti nekad iscrpljujuće, budući da su ova deca zahtevna u smislu odgajanja i vaspitanja. Gledamo da podržimo naše hranitelje, edukacijom, jenokratnim pomoćima i obezbeđivanjem svih potrebnih sredstava. Deca, koja imaju razvojne poteškoće, duže ostaju u hraniteljskim porodicama. Iako napune 18 godina, ukoliko ne postane preteško hrniteljima, oni mogu ostati u hraniteljskoj porodici. Ukoliko nije moguće u toj porodici, gde su bili, tražimo neku drugu, jer uvek gledamo da to bude porodični smeštaj, zato što je smeštaj u institucije prosto jedan restriktivniji oblik zaštite i ne pruža taj vid podrške kao porodični smeštaj kod hranitelja. – zaključuje Jelena Sforcan.
*Projekat “Deca sa smetnjama bez roditeljskog staranja – hraniteljstvo najbolja zamena za porodicu” je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.