Ovog meseca, obeležava se 160 godina od rođenja Branislava Nušića, kao i 100 godina od objavljivanja njegove Autobiografije.
Alkibijad Nuša, poznatiji kao Branislav Nušić, bio je srpski književnik, dramaturg, novinar i diplomata. Njegova dela, pretočena u pozorišne komade i danas su među najgledanijim. Prva knjiga koju je Nušić objavio bila je zbirka kratkih priča i crtica nastalih na osnovu priča iz rata, „Pripovetke jednog kaplara” iz 1886. godine.
Najčuveniji je, svakako, po komedijama. Delo Narodni poslanik njegova je prva komedija koju je napisao sa 19 godina. Poznat je i po komedijama Sumnjivo lice (1887) i Pokojnik (1937) i najčuvenijem delu Gospođa ministarka iz 1929.
Povodom obeležavanja sto godina od objavljivanja njegovog dela Autobiografija, dajemo vam preporuku za čitanje štiva koje je namenjeno i deci i odraslima.
U Autobiografiji, Nušić na duhovit način govori o svom detinjstvu i mladosti koje je proveo u Beogradu i Smederevu. O svom životu piše kao o životu nekog drugog, običnog čoveka. Kroz 24 poglavlja Nušić nas vodi kroz pojedine etape svog života, zadržava se na vremenu tokom školskih dana, stavljajući akcenat na sve onepredmete koji su mu zadavali glavobolje, da bi nas kasnije upoznao sa svojim ljubavima, sve do njegove trinaeste i poslednje ljubavi – njegove žene.
Ova humoristična knjiga sadrži i njegova ozbiljna zapažanja o životu, ljudima i njihovim odnosima, i predstavlja, između ostalog, ikritiku školstva, društva i države.
“Moje školovanje, to je upravo moja borba za opstanak i samodržanje… to je, upravo, bila neprekidna i dugotrajna borba u kojoj su s jedne strane bili profesori i nauka, a s druge – ja sam. Razume se da sam, u tako neravnoj borbi, gotovo uvek ja morao da popustim, tešeći se pri tom i onom mudrom narodnom izrekom da pametniji uvek popušta.”
Aleksandra Topić, bibliotekar