• utorak, 15. oktobar 2024.
Veća spremnost za smeštaj dece sa nekim vidom zdravstvenih i razvojnih teškoća
Društvo | Projekti
0 Komentara

Veća spremnost za smeštaj dece sa nekim vidom zdravstvenih i razvojnih teškoća

11. septembar 2024. godine

Novi Sad-Centar za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad u Izveštaju o radu za 2023.godinu navodi da je Pravilnik o hraniteljstvu iz 2022.godine doneo značajne novine i kada je u pitanju hraniteljstvo dece sa smetnjama u razvoju. Značajna je promena u formulaciji (u članu 5) gde je sada novim Pravilnikom definisano da se umesto „specijalizovano“ koristi termin hraniteljstvo uz intenzivnu i dodatnu podršku, za vrstu hraniteljstva koja se odnosi na brigu o deci sa smetnjama u razvoju. Osnivanjem (2014.god) i radom Centra za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad, kao prve ustanove ovog tipa u AP Vojvodini, direktno se doprinosi ostvarivanju najvažnijih reformskih ciljeva zacrtanih strateškim dokumentima Republike Srbije, kojima se trasira razvoj usluga, mera i oblika zaštite dece i starijih, gde se prioritet daje razvoju alternativnih oblika u odnosu na institucionalnu zaštitu, kao i obezbeđivanju jednakih šansi za sve, navodi se u pomenutom izveštaju.

U 2023. godini, Centar je realizovao i projekat u trajanju od deset meseci (upućen nadležnim službama Grada Novog Sada). Sredstva su bila namenjena realizaciji projektnih aktivnosti u delu razvijanja „Savetodavno-terapijskih usluga za decu na hraniteljstvu i razvoj povremenog porodičnog smeštaja za 2023“. U okviru projekta (8 meseci) je realizovana individualna, savetodavno- terapijska i socio- edukativna podrška deci na porodičnom smeštaju, ali i niѕ radionica pod nazivom „Otvorena vrata hraniteljstva“.

Tokom realizacije projekta, usluga povremenog porodičnog smeštaja je bila obezbeđena za 19 dece i mladih sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama. Usluga je direktno pružana od strane povremenih hraniteljica, dok je saradnica za razvoj i unapređenje usluge pratila i pružala stručnu podršku kako hraniteljicama tako i deci i porodicama.

-Usluga Povremnog porodičnog smeštaja je inovativna u sistemu socijalne zaštite i predstavlja jednu od preventivnih usluga koje imaju za cilj podršku deci sa smetnjama u razvoju i njihovim porodicama i prevenciju izmeštanja i institucionalizacije. Korisnici (deca i roditelji) ocenjuju ovu uslugu kao vrlo korisnu; neka od navedenih objašnjenja su- dete je ovladalo novim veštinama i ima sadržajije slobodno vreme, roditelji deteta imaju vremena da se posvete i drugim aktivnostima (npr. sebi, drugom detetu, partneru, prijateljima i sl.), navodi se u Centru za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad, koji obuhvata Sremski, Južnobački i Srednjebanatski okrug.

Ukupan broj hraniteljskih porodica za navedeno područje koje svojim radom pokriva Centar u 2023.godini je 616, gde sremske opštine po broju ne  iskaču iz proseka. Prema istraživanju sprovedenom u oktobru 2023. godine ukupno je u okruzima za koje je nadležan Centar 1109 dece/mladih osoba koristilo uslugu porodičnog smeštaja. Tokom 2023. godine Centar je realizovao 62 novi smeštaja u hraniteljske porodice. Nerealizovanih zahteva za smeštaj bilo je 179, na osnovu podataka sa liste čekanja. Teškoće koje su prepoznate u realizaciji novih smeštaja dece/mladih osoba su znatno veći broj zahteva za smeštaj dece u odnosu na broj raspoloživih hraniteljskih porodica, kao i nedovoljan broj hraniteljskih porodica koje imaju kapacitet da se bave haniteljstvom uz dodatnu i intenzivnu podršku.

-Značajno je naglasiti da se kod hraniteljskih porodica uočava blagi porast spremnosti za smeštaj dece sa razvojnim i zdravstvenim teškoćama, odnosno otvorenost za specijalizovano hraniteljstvo. Kada se radi o deci sa izazovima u ponašanju i dalje nedostaju porodice koje bi bile spremne da prihvate ovu vrstu izazova u hraniteljskoj ulozi, navodi se u Izveštaju Centra za 2023.godinu.

Na dan 31.12.2023. od ukupnog broja dece/mladih osoba na smeštaju 112 ima razvojne ili zdravstvene smetnje. Od tog broja, 16 ostvaruje uvećanu naknadu za izdržavanje, dok 39 prima uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica. U Novom Sadu se tokom 2023. godine 17 hraniteljskih porodica bavilo povremenim porodičnim smeštajem. Uslugom je obuhvaćeno 19 dece sa smetnjama u razvoju i njihove porodice.

Izvor, grafika i foto: Centar za porodični mseštaj i usvojenje Novi Sad (https://www.cpsuns.rs/)

Projekat “ Deca sa smetnjama bez roditeljskog staranja- hraniteljstvo najbolja zamena za porodicu” je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar

%d bloggers like this: