• sreda, 4. decembar 2024.
Predstavljene dve knjige mačvanskog pisca
Društvo | Kultura | Projekti | Sremska Mitrovica
0 Komentara

Predstavljene dve knjige mačvanskog pisca

8. septembar 2024. godine

Promocija dve knjige – „46 patrijarha Srpske pravoslavne crke“ i „Kako su propadale gazde u Mačvi“ autora Miomira Filipovića Fiće, održana je u prostorijama Osnovne škole „Dobrosav Radosavljević Narod“ u Mačvanskoj Mitrovici. Pred brojnim gostima, prijateljima i ljubiteljima pisane reči pored poznatog Radenkovca, o njegovim delima govorili su reditelj, dramaturg i publicista Živorad Žika Ajdačić, književnik, profesor doktor Đorđe Sibinović i Predrag Peda Tojić, lekar, publicista, pisac. Izdavač obe predstavljene knjige je Kulturno-prosvetna zajednica Srbije, a prema rečima autora u pitanju je njihova prva promocija u severnoj Mačvi.

-Srpska pravoslavna crkva u svojoj istoriji dugoj preko osam vekova imala je 46 patrijarha i upravo o njima, kao što i sam naziv dela, govori se u knjizi. Tu se mogu pročitati njihove biografije, zatim o putu koji je prethodio postavljanju za vladare srpske crkve, šta je ono što su radili za narod i kako su ga sačuvali. Poenta cele knjige krije se upravo u tome, u značaju crkve kao institucije u očuvanju srpskog naroda i identiteta, jer da nje nije bilo verovatno mi kao narod danas ne bi ni postojali. Crkva sa svojim poglavarima je okupljala narod i kada smo bili u ropstvu, u ratu, u vremenima kada je država rušena i kada se obnavljala – objasnio je autor.

U poslednje dve godine Filipović je napisao i izdao šest knjiga, a od toga su četiri tematski vezane za Mačvu.

-U drugoj knjizi koju smo predstavili istraživao sam o tome kako su propadale gazde u Mačvi. Na ideju da se bavim ovom temom došao sam sasvim slučajno nakon jedne posete groblju, gde sam posmatrao velike spomenike obrasle u travu i korov kako se bezuspešno bore protiv vremena. Njih niko ne obilazi, ne održava i to je ono što mi je privuklo pažnju, pa sam počeo da se pitam čiji su to uopšte spomenici i kakva je sudbina zadesila one koju su na tim mestima sahranjeni. Ispostavilo se da su mnogi od njih nekada bilu izuzetno imućni, imali su sve, osim tu sreću da priduže lozu ili su gubili svoje bogatstvo zbog raznoraznih prilika koje su ih zadesile. Vrlo interesantno mi sve sve to učinilo i počeo sam da skupljam građu koji sam naposletku i uobličio u knjigu – rekao je Filipović.

O knjigama, ali i samom autoru govorio je prof. dr Đorđe Sibinović.

-Fića je jedan izraziti predstavnik tedencije sabornosti u personalnom smislu. Postoje ljudi koji predstavljaju prevodnicu od usmenog predanja do zapisa koji ostaju kao kulturna baština našeg naroda. On svakako svojom neumornom vitalnošću uspeva da pre svega istraži, a zatim i pronađe najvažnija mesta i tačke u našoj nacionalnoj kulturi, te da ih obradi profesionalno kao novinar i poetski kao pisac i stvaralac, a potom da ih na određeni način formatira i ostavi za budućnost pokoljenjima koja će čitajući njegove knjige i zapise moći da naprave upravo jedan hronološki kontinuitet razvoja naše kulturne baštine – istakao je Sibinović.

U programu promocije učestvovao je još na harmonici Mile Vešić iz Mačvanskog Metkovića, dok ga je svojim glasom ispratio Rajko Arnautović iz Badovinaca.

D.Tufegdžić

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar