Šidsko Društvo radi sa populacijom od rođenja pa kroz ceo ljudski vek, godine nisu limit da bi neko bio član ovog Društva. Nekada je radilo pri školi „Jovan Jovanović Zmaj”, a danas u prostoriji koju su dobili od Crvenog krsta Šid
Dušanka Pestelek iz Šida je dugogodišnja predsednica Društva za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama opštine Šid. To Društvo postoji od 1978. godine i kroz njegov rad su prošli svi oni koji su imali bilo kakvu želju da daju svoj doprinos u radu sa decom sa smetnjama u razvoju. Umreženi su u Savez društava za pomoć MNRO u AP Vojvodina i finansiraju se sredstvima Ministarstva rada i socijalne politike. Dobru saradnju imaju i sa lokalnom samoupravom, od koje dobijaju jedan deo sredstava za redovan rad.
Društvo radi sa populacijom od rođenja pa kroz ceo ljudski vek, godine nisu limit da bi neko bio član ovog Društva. Nekada je radilo pri školi “Jovan Jovanović Zmaj”, a danas u prostoriji koju su dobili na besplatno korišćenje od Crvenog krsta Šid. Imaju više od dvadeset članova i sarađuju sa amaterskim pozorištem, Galerijom slika, bibliotekom, igraonicom, udruženjima žena, penzionerima, građanima, pesnicima sa teritorije šidske opštine…
Pored toga što je na čelu Društva, Dušanka, takođe, već dve decenije vodi radionice programa psihosocijalne podrške koje se održavaju u Crvenom krstu u Šidu.
Naime, kada je Crveni krst Srbije 2018. godine završio projekat psihosocijalne podrške koji je trajao od 2002. godine, Dušanka je još tada, na završnoj edukaciji i na evaluaciji, iznela stav da će se program u Šidu nastaviti, odnosno da će ga ona i dalje raditi bez obzira na kraj projekta. Imala je, kako ističe, u tom trenutku više razloga za takvu tvrdnju. Jedan razlog je bila činjenica da se svih proteklih godina u Crvenom krstu opštine Šid mnogo uradilo na psihosocijalnoj podršci, da se pomoglo kako deci sa smetnjama u razvoju, tako i osobama sa invaliditetom, a i kompletnim porodicama.
– Uspeli smo da održimo brojnost onih koji dolaze na radionice tokom svih ovih godina. Održao se i stalni ritam tih radionica. U ovaj rad se uključio i određen broj volontera, mahom srednjoškolskog uzrasta. Atmosfera na radionicama je domaća, jer se deca međusobno poznaju, radionice se odvijaju u prostorijama Crvenog krsta, a deo i u drugim ustanovama u gradu. Cilj nam je da deca proširuju svoje znanje i psiho-fizičke sposobnosti, što znači da je u pitanju široka lepeza aktivnosti, tako da imamo kreativne, rano-okupacione, sportske, rekreativne, zabavne radionice i druženja sa svima onima koji žele da se provedu vreme sa nama. U svom radu koristimo najrazličitije materijale, od prirodnih koji su deci najbliži, do veštačkih koji se koriste i u školi na časovima likovnog i tehničkog. U prostorijama Crvenog krsta polaznicima radionica obavezno organizujemo i rođendanske proslave, uz žurku i tortu – priča Dušanka Pestelek.

Prema njenim rečima, kroz dugogodišnje iskustvo uvidela je da ima sve više dece koja su nesamostalnija u svom izražavanju i u svojim radno-okupacionim aktivnostima. Upravo zato se i menjaju materijali, pribor i alati sa kojima se radi i sada su to najčešće oni koji decu ne mogu povrediti, kao što su vuna, papir, glinamol, platno, konstruktorski materijali, slagalice…
Pored rada sa decom radioničari rade i sa roditeljima, to su radionice savetodavnog tipa, a ponekad se angažuju stručnjaci iz domena ostvarivanja prava roditelja iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite.
Na radionicama se rade i različiti ručni radovi u cilju očuvanja tradicije, kao što su vez, pletenje, tapiserije i dekupaž-kao savremenija tehnika.
-Da bi svi bili zadovoljni i da bi roditelji imali uvid u ono što mi radimo, mi ih stalno pozivamo da i oni dolaze na radionice, jer su nam od velike pomoći. Roditelje uključujemo da nam pomognu, da rade sve ono isto što i deca, jer se na taj način jako dobro razvija međusobna komunikacija. Takođe, u sklopu socijalizacije te dece, često obilazimo i ustanove u našem gradu, tako da su oni upoznati sa radom lokalne samouprave i raznih uslužnih delatnosti, poput pošte, pijace i banke, a redovno odlazimo i u Galeriju slika “Sava Šumanović” i Muzej naivne umetnosti “Ilijanum” – objašnjava Dušanka i ističe da dobru saradnju imaju, takođe, i sa mnogim opštinama u kojima se realizuje ovakav program, među kojima su Vrbas i Sremska Mitrovica, Novi Sad.
Ona dodaje još i da deca sa predstavama koje pripremaju sa rediteljem Cvetinom Aničićem iz Šida redovno učestvuju na Zmajevim dečijim igrama, a ranije su bili i na manifestaciji “Radost Evrope”. Jednom ili dva puta godišnje odlaze u pozorište u Beograd ili u neki veći grad.
Za svoj dugogodišnji rad i za vođenje udruženja, Dušanka Pestelek je ove godine dobila Šestodecembarsku nagradu Opštine Šid.
Sanja Mihajlović
