Na Skupštini Grada Sremska Mitrovica održanoj sredinom godine većinom odborničkih glasova usvojen je predlog Odluke o izradi plana detaljne regulacije solarne energane „Rašina koliba“ u Кatastarskoj opštini Salaš Noćajski. Nešto kasnije usvojena je i Odluka o izradi plana detaljne regulacije Solarnog parka Noćaj 1 i Noćaj 2.
Za same izrade planova zaduženo je Javno preduzeće “Urbanizam”.
Prema rečima direktorice ovog preduzeća Mirjane Vašut, kada je u pitanju „Rašina koliba“ plan se izrađuje za potrebe poznatog investitora i vlasnika parcele veličine 16,5 hektara na kojoj je izgradnja solarne energane predviđena.
-“Urbanizam” je već za tog investitora uradio urbanistički projekat stočarske farme, a sada je isti s obzirom na veliku površinu parcele došao do zaključka da bi za sopstvene potrebe, ali i eventualnu mogućnost prodaje električne energije, mogao izgraditi solarnu elektranu koja će imati snagu do 1 megavata. Inače, za sve solarne elektrane do 10 megavata nadležna je jedinica lokalne samouprave, a za one većeg kapaciteta viši nivoi vlasti, u smislu izdavanja lokacijskih uslova, odobrenja za izgradnju i tako dalje – objašnjava Vašut.
Direktorica dodaje da je trend izgradnje solarnih elektrana u porastu u poslednjih nekoliko godina, pa su već tri plana detaljne regulacije za izgadnju istih urađena za teritoriju Sremske Mitrovice, međutim sama realizacija tih projekata, odnosno izgradnja elektrana još uvek nije realizovana.
-Što se tiče parcele na kojoj će se graditi elektrana u Кatastarskoj opštini Salaš Noćajski, reč je o jednom vrlo pogodnom prostoru za to, sam teren je ravan, ima dosta sunčanih dan i u suštini taj potencijal je i podstakao našeg investitora da pristupi jednom takvom projektu – kaže Vašut.
Solarna elektrana u Кatastarskoj opštini Salaš Noćajski biće izgrađena u skladu sa Prostornim planom teritorije Grada Sremska Mitrovica, kao i sa Strategijom razvoja energetike Republike Srbije. Energetska politika Srbije, pa i oblast obnovljivih izvora energije, ponovo je definisana novim Zakonom o energetici, usvojenim u julu 2011. Usvajanje tog zakona je jedan od koraka koje je naša država morala da preduzme da bi ispunila uslove za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU. Novim zakonom podstiču se investicije u obnovljive izvore energije, kroz pojednostavljivanje procedura za ulaganje i uvođenje povlašćenih proizvođača energije iz biomase, vode, vetra, solarne i geotermalne energije.
-Interesantno je napomenuti da se parcela na kojoj će biti izgrađena elektrana nalazi na jako povoljnoj lokaciji, jer u neposrednoj blizini postoji visokonaponski vod na koji će se lako moći priključiti. U okruženju je svuda poljoprivredno zemljište koje se takođe priprema za izgradnju još jedne velike solarne elektrane i šta je ovde jako bitno da se kaže jeste da zemljište na kojem se grade solarne elektrane kao i objekti u funkciji poljoprivrede ostaju na poljoprivrednom zemljištu, odnosno zemljište se ne menja u građevinsko zemljište. Parcela je blizu državnog puta koji vodi od Mitrovice do Šapca, a preko Drenovca, što je još jedan veliki plus – nastavlja Vašut.
Po njenim rečima solarna energana će proizvoditi energiju prevashodno za potrebe stočne farme, a višak će investitor prodavati javnom snabdevaču struje u Srbiji.
Кako je objasnila direktorica mitrovačkog “Urbanizma” za razliku od Salaša, Solarni parku u Noćaju zauzimaće dosta veću površinu. Obuhvat tog plana je 300 hektara, a predviđa izgradnju parka kapaciteta 75 megavata. Vašut je istakla da će i ova solarna elektrana biti izgrađena na poljoprivrednom zemljištu koje će i posle toga ostati u istoj nameni.
Prema najavama stranog investitora, a kako je dalje objasnila direktorica, u pitanju je najveći solarni park u zemlji koji će proizvoditi električnu energiju dovoljnu da pokrije potrebe celog Srema.
-Solarne elektrane imaju eksploatacioni period kada rade maksimalnom snagom i to je nekih 25 godina, posle toga njihov kapacitet se smanjuje na 80 odsto, međutim paneli se menjaju, pojačavaju, poboljšavaju. U slučaju i da se od elektrane odustane investitoru i dalje ostaje poljoprivredno zemljište. Česte su pojave da se na tom zemljištu i gaje određene kulture, a naš investitor planira da ispod solarnih panela podigne voćnjak i onda oni deluju i kao zaštita od vremenskih nepogoda – priča direktorica.
Za kraj ona objašnjava da solarna elektrana nema štetnih uticaja na okruženje, osim odbljeska, međutim i on se klanja postavljenm panela pod određenim uglovima.
D. T.
*Tekst objavljen u okviru projekta “Ekološkom svešću do sopstvenog zdravlja”koji je sufinansiran od strane Grada Sremska Mitrovica. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne odražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.