Ovo je oblast koja je jako važna za sve predmete, jer ukoliko nešto ne razumete ne možete to ni naučiti. Veština razumevanja pročitanog je osnova obrazovanja i to je oblast koja se proverava na završnom ispitu – kaže Snežana Matić, nastavnica srpskog jezika u šidskoj školi “Sremski front”
Piše: S. Mihajlović
Foto: M. Mileusnić
Istraživanja koja su sprovedena među pripadnicima mlađe populacije u poslednjih nekoliko godina pokazuju da oni sve manje čitaju i da je fond reči mladih sve sirimašniji. Upravo je to bio glavni motiv da se Osnovna škola “Sremski front” u Šidu uključi u projekat koji je zaživeo pre pet godina u Aleksincu, a koji je podržalo Ministarstvo prosvete. Reč je o takmičenju u veštini razumevanja pročitanog, pod nazivom “Čitalići klikeraši”. U projekat su se uključili učenici koji imaju dar za kreativno pisanje i čitanje i želju da proširuju vidike, razvijaju i neguju ljubav prema knjizi, srpskoj kulturnoj baštini i ćiriličnom pismu.
Kako kaže nastavnica srpskog jezika u školi “Sremski front” Snežana Matić, ovo takmičenje je održano na inicijativnu njene koleginice Nataše Miljanović, a u veštini razumevanja pročitanog učestvovalo je 87 učenika od 3. do 8. razreda.
– Ovo je oblast koja je jako važna za sve predmete, jer ukoliko nešto ne razumete ne možete to ni naučiti. Veština razumevanja pročitanog je, u stvari, osnova obrazovanja i to je oblast koja se proverava na završnom ispitu. Kod ovog takmičenja interesantno je to što učenik ne mora da ima neko prethodno predznanje, da nauči nešto, nego treba da razmišlja logički, pa da zaključi šta bi bilo tačno rešenje. Na taj način način ih učimo procesu kroz koji oni savladavaju taj tekst koji su pročitali, jer se svi odgovori nalaze u tekstu ukoliko oni umeju lepo da ga iščitaju. To je cilj ovog
takmičenja, da se deca nauče da sve ono što im treba pronađu u onome što su pročitali, a mi ih motivišemo da to rade – objašnjava nastavnica Snežana Matić i dodaje da su deca na “Čitalićima” ustvari pokazala znanje koje su poneli sa časa.
Učenica Dorotea Kovačević kaže da je takmičenje bilo jako zanimljivo pošto nije bilo posebnih pripremanja, niti je trebalo da se specijalno uči pre toga, nego se test sastojao u čitanju tekstova i davanju odgovora na pitanja. Kaže da nije bilo teško, jer su svi tekstovi bili oni koji su već radili u školi, na časovima srpskog.
Učenik šestog razreda Strahinja Kokorović kaže da je na ovom takmičenju trebalo pročitati po jedan tekst o kojem je trebalo nešto napisati i da mu nije bilo preterano teško, jer i inače obožava da čita i dodaje:
– Omiljena knjiga mi je “Orlovi rano lete”. Volim da čitam kako su se nekada deca zabavljala i igrala, u vreme kad nije bilo mobilnih telefona i kompjutera. Žao mi je što moji vršnjaci i ja ne možemo da imamo takvu vrstu razonode, pa dok čitam knjige ja zamišljam o tome kako bi to bilo da se dešava meni.
Porodica „Čitalića“
Opštinski koordinator „Čitalića” prof. Nataša Miljanović, koja predaje srpski jezik u OŠ „Sremski front“ kaže da porodica „Čitalića“ broji devedesetak škola iz Srbije i dvadesetak iz Republike Srpske.
– To su nastavnici i učenici koji su zainteresovani za knjige, čitanje, vole razmišljati, rešavati logičke zadatke… Svi zadaci zahtevaju da učenik ima razvijenu veštinu razumevanja pročitanog teksta, koja se kasnije proverava i na završnom ispitu. Druga važna oblast u testovima „Čitalića“ i na završnom ispitu je kultura pismenosti. A sem za završni ispit, rešavanje ovakvih zadataka pomaže učenicima da bolje razumeju i nauče tekstove iz udžbenika za sve druge školske predmete. Mi smo se uključili ove godine i nadamo se da će ovo takmičenje postati naša školska tradicija – rekla je nastavnica Miljanović.
Na okružni nivo plasirali su se učenici: Jelena Smiljanić, Ognjen Vukmir, Elena Starčević, Milica Jerković, Lazar Bugarski, Strahinja Kokorović, Ema Štefančik, Dorotea Kovačević, Milica Bašić, Anja Stevanović, Emilija Stevanović, Dunja Rakić, Tamara Panić, Jelena Zdjelar, Emilija Popović, Dorotea Savić, David Križanić, Aleksandar Ljuština, Anamaria Čanji, Ivana Popović i Saška Jašćur.
“Čitalački maraton”
Da u školi “Sremski front” u Šidu veliku pažnju poklanjaju čitanju, dokaz je i to što su se pridružili akciji pod nazivom “Čitalački maraton”.
Kako kaže nastavnica srpskog Snežana Matić, ovu akciju je pokrenula Izdavačka kuća “Klet” i cilj joj je da motiviše decu da što više čitaju.
– Deca dobijaju nove romane sa savremenom tematikom koja je prilagođena njihovom uzrastu, čitaju ih, a nakon toga organizujemo radionice vezane za taj roman. Do sada smo održali jednu radionicu, na kojoj smo govorili o romanu “Ja se zovem Aleksija”. Planirano je ukupno šest radionica na kojima ćemo razvijati kulturu čitanja, kako bi deca čitala još nešto, što je van obavezne školske lektire – rekla je nastavnica Snežana Matić i dodala da je interesovanje učenika za “Čitalački maraton” veoma veliko.