Sremska Mitrovica – Zajednička izložba slika trojice umetnika, Momira Kneževića (Kragujevac), Slobodana Jelesijevića i Žarka Vučkovića (Gornji Milanovac), prvobitno zakazana za februar, pa odložena zbog zime i velikih smetova, otvorena je u sremskomitrovačkoj Galeriji „Lazar Vozarević“, 7. marta, uz stručan komentar Srete Bošnjaka, našeg uglednog istoričara umetnosti. Svi zastupljeni umetnici su fakultetski obrazovani slikari, sa mnoštvom samostalnih postavki i priznanja za stvaralaštvo, bave se likovnim pedagoškim radom i – različiti su po svojim pristupima slikarstvu.
Momir Knežević (1949) je najpre učio fresko slikarstvo, potom diplomirao na Nastavničkom fakultetu u Nikšiću, u klasi prof. Nikole Gvozdenovića, još studirao na akademijama u Pragu (restauracija) i Prištini. Njegove slike, ulja na platnu – veoma uspešno izgrađen odnos između forme i jarkih, raskošnih boja – u suštini sadrže „komunikaciju između Kneževića i (tišine bića) zavičaja“. Radovi su mu slojeviti, a to „preplitanje slojeva vodi saznanju da unutrašnjost i spoljašnost nisu razdvojene već paralelne i neprekidne manifestacije bića sttvaraoca sa bićem sveta“ (prof. dr Srđan Marković). Izloženo je jedanaest slika (ulja na platnu) predela iz Petrovića, umetnikovog rodnog mesta.
Diplomirani grafičar sa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, dizajner, Slobodan Jelesijević (1951) svoje radove objavljuje u knjigama, udžbenicima, časopisima i na internet sajtovima. Zapažena su mu istraživanja u oblasti pisma, naročito se bavi projektovanjem tipografskog pisma. Čitave njegove celine imaju nadrealno dejstvo, kod posmatrača bude maštovitost, predstavljaju „mozaike sličica i začudnih prizora“, koji se sklapaju u našoj svesti „kao priče neverovatnih obrta i provokativnosti“ (Andrej Tišma).
Konačno, najmlađi od njih, Žarko Vučković (1963), sa diplomom i magistraturom na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, u mitrovačkoj galeriji je izložio dvadesetak crteža i slika većih formata, u tehnici akrilika na platnu. Glavni junak Vučkovićeve kompozicije, smatra Sreto Bošnjak, jeste „fina, tanana, nestvarna linija, kao oblik žudnje za otkrićem neke nevidljive prirode sveta… U oba medijska vida – slici i crtežu – Vučković otkriva, oslobađanjem podsvesnih energija, ceo niz dinamičkih likovnih jedinica koje su plod njegove sjajne imaginacije.“
Izložba radova trojice značajnih srpskih slikara biće otvorena do 28. februara.
D. Poznanović