U svim razvojnim planovima i projektima sremske regije nezaobilazna delatnost je turizam. I mada se po ovom pitanju poslednjih godina mnogo toga menja na bolje, bar kada je o ponudi reč, sa sigurnošću se može reći da Srem svoj turistički potencijal ne koristi ni približno mogućnostima i blagodetima za koje se pobrinula što priroda, što istorija. Turistička organizacija Mitrovice saopštila je nedavno da je lane najveći sremski grad i okolinu pohodilo oko 50.000 turista. Ta cifra svakako nije mala, ali nekadašnja prestonica Rimskog carstva bi mogla da knjiži znatno veću posetu s obzirom na potencijal. Ipak, treba reći da je većina od ovih registrovanih gostiju bila u tranzitu. Direktorka TO Sremska Mitrovica Tanja Poznić kaže da je lane registrovano svega 7.300 noćenja, od čega je gradska kasa po osnovu takse inkasirala 363.000 dinara. Upravo ovaj podatak ide u prilog tvrdnjama da smeštajnih kapaciteta za sada ima dovoljno i da će tako biti sve dok u pohod na Srem ne krenu grupe koje borave duže od jednodnevnog izleta.
Ovdašnji turistički poslenici računaju da će ako ništa drugo, ova godina biti bar kao i prošla,mada je sigurno da ekonomska kriza koći razvoj ove grane. Dogodine kada se u Nišu bude obeležavalo 17 vekova od Milanskog edikta, Mitrovica koja se nalazi uz auto put, vidi svoju šansu da preokrene turističku sliku ovog kraja. Naime, među čuvenim imperatorima koji su boravili u Carskoj palati Sirmijuma bio je i Konstantin Veliki, rođen u Naisusu, današnjem Nišu, koji je u Sirmijumu proslavio 15 godina svoje vladavine. Kako se 2013. godine navršava 17 vekova od Milanskog edikta kojim je imperator objavio da je hrišćanstvo slobodna religija, Carska palata dobija izuzetan značaj u okviru obeležavanja ovog datuma.
Što se tiče smeštajnih kapaciteta, u suštini ima ih dovoljno. Istina, zafali poneki krevet, ali samo kada su organizovane veće manifestacije. Na turističkoj mapi Srema uskoro će, bar kada je o smeštajnim kapacitetima reč zasijati nova zvezdica. Ruma uskoro dobija još jedan hotel. Naime, na mesti starog hotela koji se nalazi u najužem gradskom jezgru investitori su podigli hotel sa četiri zvezdice, koji će sasvim sigurno umnogome poboljšati smeštajne kapacitete grada, ali i sremske regije. U onome što se za sada može čuti, a otvara se 1.marta, hotel će nositi naziv „Park“, imaće 73 ležaja u jednokrevetnim, dvokrevetnim sobama i apartmanima, a svaka od njih je opremljena prema standardima koje propisuje kategorizacija o zvezdicama.
Ruma trenutno ima hotel manjeg kapaciteta sa dve zvezdice i deset soba, smešten u živopisnom ambijentu Borkovačkog jezera i hladovini starih borova. U centru Rume, nadomak šetališta je pansion „Vila hit“ sa 15 soba koje su klimatizovane, opremljene sa satelitksim antenama i bežičnim internetom.
Sa četiri zvezdice može da pohvali hotel „Srbija luks“ u Staroj Pazovi sa 68 soba, koji nudi i spa centar, teretanu i sportske terene i dvorane.
Komšijska Inđija, nudi putniku namerniku, turistima i poslovnom svetu izbor od nekoliko objekata sa ukupno 350 kreveta. U strogom centru hotel „Grand“ sa tri zvezdice, koji je izgrađen pre četiri decenije, ali kompletno rekonstruisan 2005. godine, raspolaže sa 30 klimatizovanih i modernih soba.
Na pet minuta od centra je i objekat „IN klub“ koji nudi noćenje takođe u modernim sobama. Hotel „Božić“ krase dve zvezdice, a nalazi se u Beški na obali Dunava. Tik uz hotel smestio se čuveni restoran „Sidro“ poznat po ribljim specijalitetima, ali i komfornim sobama u pansionu pored restorana.
Najveći sremski grad- Mitrovica u strogom centru ima hotel „Sirmijum“ sa 55 soba, smešten u autentičnom ambijentu gradskoj jezgra i na iskopinama drevnom rimskog grada, lokacijski je svakako idealan za turiste i poslovni svet. Stari hotel „Srem“ koji posluje u sastavu Ustanove za izvršenje krivičnih sankcija je u fazi renoviranja, a novi hotel koji je počeo da se gradi u centru na mestu nekadašnjeg bioskopa „Fruška gora“ još uvek nije gotov.
U gradu se nudi i smeštaj u nekoliko konačišta i pansiona. Ovde se posebno računa i na eko i etno turizam.
Turistima koji posete ovaj kraj, pogotovu kamperima biće sigurno zanimljiv auto kamp u SRP „Zasavica“ otvoren lane koji je jedan od najsavremenijih u Evropi.
Naravno, treba pomenuti i nekoliko udobnih objekata na Fruškoj gori, od hotela „Norcev“ do reprezentativnog objekta „Ceptor“, kao i vile „Srna i „Košuta“ u Moroviću kojima gazduje Vojna ustanova i u kojoj često borave lovci pretežno iz inostranstva, pa hotel „Termal“ u Vrdniku…
Svi ovi kapaciteti su u funkciji turizma da li kongresnog, zdravstvenog, verskog, nautičkog, eko, etno- svejedno je, gosta treba dovesti, ali i zadržati.
Jedan od dobrih poznavalaca prilika u turizmu Slobodan Simić, upravnik SRP „Zasavica“, koji je u ovom poslu dugo godina, pesimički gleda na razvoj turizma, pre svega zbog velike ekonomske krize. –Nema govora o pravom razvoju turizma dok je BDP po glavi stanovnika ovakav kakav jeste. Sem toga, nema državne politike koja je opredeljena u tom pravcu, imamo najskuplje putarine i gorivo u regionu, što može da rastera i ono malo turista u Srbiji. Što se tiče smeštajnih kapaciteta u Sremu, kao i u Srbiji, na prvi pogled izgleda da ih nema dovoljno, ali ležajeva fali samo kada su negde neke velike manifestacije, inače ih ostalih dana u godini ima i previše. Nikako ne možemo govoriti o turizmu sa platama od 300 evra, a ni o ugostiteljstvu sve dok ne dođe vreme da radnička porodica može jednom nedeljno da ode na ručak, i ponekad na vikend, priča Simić, a svoje tvrdnje ilustruje podatkom da je nedavno na mesec dana zatvoren jedan od najboljih mitrovačkih restorana, jer nije bilo dovoljno gostiju, kao i jedan od luksuznijih beogradskih hotela.
Dodatni problem sremskog turizma su gosti u prolazu, pa se možda tu otvara prostor za veću ponudu i strategiju kako ih zadržati.
J. Zurković