Od početka novembra primenjuje se nova cena gasa za domaćinstva i privredu. Kod svih distributera u Sremu ona je ipak znatno viša od najavljenih 10 odsto za domaćinstva, tako da povećanja idu i preko 20 odsto kada se sve „stavi na olovku i papir”. Distributeri poručuju kako je za njih prilikom formiranja cene jedino merodavan tarifni sistem, a ne izjave političa. Najniža cena 43,31 dinar za kubik je kod privatnog distributera „Gas feromont” iz Stare Pazove, a najviša 44,89 u Javnom preduzeću „Srem gas” u Sremskoj Mitrovici. Razloga za ovo šarenilo ima više.
-Prema odluci Vlade Srbije mi prilikom utvrđivanja cene za distributere moramo da se pridržavamo metodologije po tarifnom sistemu. To dosledno primenjujemo – uverava Milan Gavran, direktor privatnog distributera “Gas feromont” u Staroj Pazovi- Nama je to jedino merodavno i obavezujuće, a ne svakodneve izjave političara.
Istina, potrošači baš i nemaju mnogo koristi od toga ko je bio u pravu političari ili distributeri. Mnogi priznaju da su bili poprilično iznenađeni objavljivanjem nove cene koju je, prema uveravanjima distributera, prthodno „aminovala” Vlada Srbije. Kubik gasa sa PDV-om distributera JP “Srem gas” u Sremskoj Mitrovici iznosi 44,89 dinar kod JP „Ruma gas” 44,21, JP „IN gas” 43,34 i jedinog privatnog distributera „Gas feromontu” u Staroj Pazovi 43,31 dinar.
-Nikako se to ne uklapa u ono najavljivano povećanja od 10 odsto-izračunao je Stojan Kovačević iz Rume-Znatno je više i vidi se da ide i do 20 odsto, čak i više.
-Treba pitati direktora “Srbija gasa” Bajatovića zašto nismo mogli da se uklopimo i njegovo obećano povećanje od 10 odsto. Kako, kada je nama dostavljen cenovnik sa znatno višom cenom-pitnjem pravda novu cenu Vladimir Sanader, direktor distributera JP „Srem gas” u Sremskoj Mitrovici- Plus toga, u cenu se ugrađuju i drugi troškovi, gde je najveća stavka amortizacija distributivne mreže. Recimo, investitor mreže u najvećem sremskom gradu je Srem gas, dok je u Pazovi gasna mreža građena pretežno iz sredstava samodoprinosa. Sva mreža je u našem osnovnom sredstvu i po tom osnovu u tarifnom sistemu imate amaortizaciju i pravo na tzv. profitnu stopu. Takođe, pitanje je kako je prethodnu cenu ko obračunavao. Naša cena je sada uvećana za šest dinara, a pazovačka čini se za devet dinara, tako da se ta razlika između njih i nas smanjila na 1,5 dinara a bila 4,2 dinara. Kod nekih je to povećanje i 20 – 30 odsto, a kod nas 17 odsto. Treba uporediti staru i novu cenu, a distributeri nikada neće imati iste cene. Novosadski distributer ima 60.000 potrošača, a mi nešto preko četiri hiljade. Pazova ima oko 16.000 potrošača, Inđija oko devet hiljada, Ruma 7.500, objašnjava Sanader razlike u cenama kod distributera.
Kad se tome dodaju velika dugovanja i građana i privrede za prethodno potrošene kubike, dođe se do jednostavne konstatacije da ćemo u neko buduće vreme znatno više pažnje morati da polažemo u energetsku efikasnost, izolaciju objekata, pravovremenu zamenu stolarije jer sve to doprinosi značajnim uštedama u potrošnji.
Dok ne dođemo do tog nivoa, potrošači će ove zime morati da dodatno „zatežu ventile” i time umanje potrošnju, a i račune, jer je stavka za grejanje postala preteška za istanjeni kućni budžet. Ako je za utehu, nije mnogo jeftinije ni kod drugih vidova grejanja, sem struje, koja je kako proračuni kažu trenutno najisplativiji način zagrevanja kuća, jer njena cena još uvek nije ni blizu ekonomske. Ako ništa drugo grejanje na gas je najkomfornije.
B.M. –J.Z.