Erdevik – Već pune dve decenije Đura Kubečka, iz Stare Pazove, inače rodom Erdevičanin, bavi se proizvodnjom vina u svojoj vinariji „Kube“ koja se nalazi u njegovom rodnom selu, na obali jezera Moharač.
Kaže da je vinogradarstvom počeo da se bavi pre 26 godina, sasvim slučajno, a da je kasnije shvatio da je to nešto najdivnije što čoveku može da se dogodi.
– Iako sam se odselio u Staru Pazovu, sudbina me je 1986. godine vratila u Erdevik, jer je moja supruga tu nasledila parče zemlje pored jezera. Tako sam, kada sam dobio prva podsticajna sredstva od države, tamo zasadio svoj prvi vinograd, iako o vinu još ništa nisam znao, osim da ga pijem. Ali, ta vrsta znanja je nešto što je za Erdevik prilično normalno, s obzirom da tu nikada nije bilo mnogo krava i mleka, nego samo vinograda i vina. Kako je rastao moj vinograd tako sam rastao i ja kao vinogadar, pa danas mogu da se pohvalim da u svom vinogradu imam 10 hiljada čokota, a da u podrumu pravim desetak različitih vrhunskih vina. Oko kućice sad imam skoro tri hektara vinograda, a u pripremi su i još dva hektara. Od crvenih sorti vinove loze imam: kaberne sovinjon, crni burgundac, game, game bojadiser, muskat hamburg i merlot. Od svih tih sorti, pravim i jednu divnu vrstu vina, a to je kive, mešavina svih tih sorti i jedno divno damsko vino od muskat hamburga, naš srpski božole, roze. Ta dva vina najbrže prodam, jer se ona najviše traže. Od belih sorti na Fruškoj gori je najzastupljeniji italijanski rizling, pa šardone i beli burgundac. Mada se najviše traži šardone, za mene je italijanski rizling nešto posebno, neka istorija Fruške gore. Spravljam isključivo suva vina. Kapacitet mog podruma je oko 20 hiljada litara. Držim određenu količinu vrhunskih vina, kao što je kabernet sovinjon i crni burgundac, koji odležava po potrebi u bariku, dok ne dobije ukus kojim sam zadovoljan. Razlog zbog čega proizvodim deset vrsta vina jeste da zadovoljim sve moje kupce i goste, tako da svako može da izabere vino koje odgovara njegovom ukusu i raspoloženju – priča Đura Kubečka, vinogradar iz Erdevika.
Kaže da kvalitetno vino može da zadovolji sva čula: oči pogledaju, nos pomiriše, a dodir desni je presudan za procenu vina, jer vino ne treba da pijemo nego da jedemo. Gutljaj treba da što duže zadržimo u ustima. Od dužine trajanja ukusa vina u ustima određuje se njegov kvalitet. I dodaje:
– Ali, da ne budemo nepravedni. Vino mora da zadovolji i čulo sluha, pa se zato i kucamo, da bi zvuk stakla, dve čaše u pokretu, stavile pečat na pun doživljaj.
S. Mihajlović