Voće, pre svega jabuke, proizvedene na terenu inđijske opštine krenule su poslednjih godina put izvoza. Voćari iz Slankamena „naoružali“ su se savremenim hladnjačama, planiraju da povećaju površine pod zasadima… Međutim u celoj toj priči nedostaje jedna važna karika, navodnjavanje, jer višegodišnje praćenje vremenskih prilika pokazalo je da im padavine ne idu na ruku. Dunav im je tu na kućnom pragu, voćarima iz Maradika maradičko i jarkovačko jezero… ali se ne koriste.
– U sklopu Programa zaštite i korišćenja poljoprivrednog zemljišta a na zahtev opštine Institut „Jaroslav Černi“ Zavod za hidrotehniku, uradio je Studiju o oprvdanosti navodnjavanja poljoprivrednih površina u inđijskoj opštini jer je navodnjavanje postalo neminovnost. Ispitani su uslovi i optimalne mogućnosti korišćenja vodnih resursa, pre svega, Dunava i postojećih jezera, ali i mogućnosti izgradnji novih brana, kaže Dragan Janković, direktor Agencije za lokalni ekonomski razvoj opštine Inđija.
Studija je pokazala da je racionalnije ići na izgradnju podsistema na više lokacija koji pokrivaju površinu od 500 do 1.000 hektara. Podsistemi bi se gradili na dve lokacije u Slankamenu, po jedan u Krčedinu, Beški i Čortanovcima, ukupno bi se moglo navodnjavati oko 2.000 hektara. Inđijska opština pod voćnjacima i vinogradima trenutno ima preko 1.000 hektara sa tendecijom rasta.
– U planu je izgradnja osnovne infrastrukture što je zadatak države na koju bi se priključivao svaki individualni korisnik sa svojom sekundarnom mrežom. Studija je pokazala da bi se sa navodnjavanjem voćnjaka i vinograda u momentima kada nema padavina prinosi povećali za jednu trećinu. Naravno, sistem navodnjavanja je isplativ na duži rok, kaže Janković.
Zainteresovanost korisnika za navodnjavanje je velika, posebno, voćara i vinogradara jer su pojedinačna kopanja bunara veoma skupa. Sistem za navodnjavanje je investicija za budućnost. Procene su da bi izgradnja trajala do pet godina a vrednost osnovne infrastrukture procenjuje se na tri do pet miliona evra.