Šećerna repa da bi ostvarila visok prinos korena odgovarajućeg kvaliteta, zahteva pored opštih uslova i dobru ishranu to jest optimalnu obezbeđenost svih hranljivih elemenata tokom celog vegetacionog perioda.
Pored obezbeđenosti dovoljnom količinom biogenih elemenata za optimalni porast šećerne repe oni moraju biti i u određenom međusobnom odnosu koji treba da bude N:P:K = 1:0,8:1,2.
Doziranje fosfornih i kalijumovih đubriva se vrši na osnovu analize zemljišta (uzimanjem uzoraka zemljišta posle žetve) i podataka o sadržaju ovih elemenata u pristupačnom obliku u zemljištu.
Ipak, najveći značaj ima ishrana azotom jer on utiče ne samo na visinu prinosa, već u velikom obimu i na kvalitet repe za preradu.
Ishrana azotom ima veliki značaj za fiziološke procese i obrazovanje prinosa. Azot ulazi u građu hlorofila (od koga potiče zelena boja biljaka) i ako ga biljke nemaju dovoljno one ne obrazuju dovoljno hlorofila i ovo se ispoljava tako što im je lišće bledo zeleno ili žuto. Unošenjem azota u zemljište može vrlo brzo da promeni izgled ovakvih biljaka to jest one postaju tamno zelene. Velike količine azota takođe nisu poželjne pošto mogu da dovedu do bujnog rastenja biljaka a to je često praćeno smanjenjem otpornosti prema bolestima.
Azot iz zemljišta biljka usvaja u obliku nitrata i amonijaka koji se oslobađaju razlaganjem organske materije zemljišta. Nitrate i amonijak sadrže većina mineralnih đubriva, tako da unošenje mineralnih đubriva vrlo brzo utiče na rastenje biljaka. U poslednjih nekoliko godina đubrenje šećerne repe azotnim đubrivima je i dalje otvoreno pitanje istraživača kako u svetu tako i kod nas. Sasvim je to razumljivo, jer azot kao hranljivi elemenat, u odnosu na druge makroelemente najviše utiče na prinos i kvalitet šećerne repe. Ukoliko je zemljište plodnije i sadrži više azota utoliko je efekat đubrenja manji.
Pitanje đubrenja azotnim đubrivima nerazdvojeno je povezano sa sadržajem N-NO3 u zemljišnom profilu od 0-120 cm. Prema dosadašnjim ispitivanjima u Sremu đubrenje šećerne repe azotom ima uticaja na povećanje prinosa korena do 130 kg N/ha, a posle toga prinos se smanjuje kao i kvalitet (pad digestije, porast štetnog azota u korenu).
Analizom zemljišta i određivanjem mineralnog azota (NH 4 + NO3) mogu se odrediti optimalne količine azota za đubrenje šećerne repe, praktično na svakoj parceli. Azot zbog njegove lake pokretljivosti ne može da se proceni samo analizom zemljišta iz oraničnog sloja, pa se uzorci zemljišta moraju uzimati na svakih 30 cm, do 120 cm dubine, u proleće pre pripreme parcele za setvu .
Ishrana biljaka fosforom je od velikog značaja za šećernu repu. Fosfor je sastavni deo mnogih organskih jedinjenja i ima vrlo bitnu ulogu u procesima prenošenja i transformisanja hemijske energije koja se dobija od sunca.Jedinjenja ovakvih osobina omogućavaju mnoge važne procese u biljnoj ćeliji pa zato nedostatak fosfora može da izazove poremećaje koji se pokazuju usporenim rastenjem i promenom boje lišća.Biljke koje nemaju dovoljno fosfora su prvo tamno zelene boje a kasnije im lišće dobija crvenkastu odnosno ljubičastu boju.
Fosforna đubriva za đubrenje šećerne repe imaju dvojnu ulogu, kao biljno hranivo i kao faktor plodnosti zemljišta. Potreba šećerne repe u fosforu je mnogo veća u odnosu na druge ratarske kulture. Razlog je, što fosfor kao elemenat ulazi u sastav belančevina i ubrzava procese akumulacije i traslokacije šećera u korenu repe. Količina fosfora iz fosfornih đubriva je u direktnoj vezi sa obezbeđenjem zemljišta u pristupačnom fosforu kao i sa koeficijentom iskorišćavanja fosforne kiseline iz fosfornih đubriva. Za đubrenje fosfornim đubrivima od značaja je i da zemljište ima optimalnu pH vrednost, tj. približno neutralnu, jer je onda prijem fosfornog jona najjači. Fosforna đubriva imaju veliki uticaj na poboljšanje kvaliteta repe a manji na prinos korena .
Ishrana biljaka kalijumom je od značaja za šećernu repu, pa su i zemljišta na kojima se repa proizvodi u većini slučajeva dobro snabdevena kalijumom. Međutim šećerna repa kao kalijumova biljka iznosi velike količine kalijuma iz zemljišta pa je đubrenje šećerne repe kalijumovim đubivima obavezno u proizvodnji ove kulture. Najčešće se za đubrenje koriste komleksna đubriva u kojima je kalijum stalna komponenta sa povećanim odnosom prema azotu. Optimalno đubrenje kalijumovim đubrivima na osnovu analize zemljišta od velikog je uticaja na pokazatelje tehnoliškog kvaliteta korena i prinosa šećera .
