U novembru počinju konzervatorski radovi na mozaicima Carske palate Sirmijuma, na površini od 350 kvadratnih metara. Najveći deo ovih mozaika se i sada nalazi u palati, ali pokriven peskom. Manji deo mozaika je sklonjen i kada budu obnovljeni, ponovo će biti vraćeni u palatu. Početak radova, koji će s obzirom na obim i složenost posla trajati nekoliko godina, omogućio je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, izdvojivši za tu namenu milion dinara, izjavio je direktor sremskomitrovačkog Zavoda za zaštitu spomenika kluture Ljubiša Šulaja.
Mozaici Carske palate su izuzetno vredni. Sa njima se može uporediti tek nekoliko očuvanih mozaika u drugim delovima nekadašnje Rimske imperije. Carska palata u Sremskoj Mitrovici sve više privlači domaće i inostrane goste, a samo u septembru imala je više od dve hiljade posetilaca. Kada budu obnovljeni, mozaici će u još većoj meri doprineti vraćanju starog sjaja ovog najvažnijeg arheološkog lokaliteta antičkog Sirmijuma.
Stavljanjem pod krov i konzervatorskim radovima na samom objektu, u okviru projekta vrednog gotovo dva miliona evra, koji je realizovan sredstvima republičkih ministarstava za kulturu i privredu i regionalni razvoj, Carska palata je sada trajno zaštićena. Danas se ona nalazi na mapi “Putevima rimskih imperatora”, koja povezuje najvrednije antičke arheološke lokalitete u Srbiji.
Ostaci Carske palate pronađeni su slučajno, prilikom izvođenja građevinskih radova, 1957. godine. Ta godina se smatra i početkom sistematskog istraživanja drevnog Sirmijuma, koji je u doba tetrarhije bio jedna od četiri prestonice Rimskog carstva. Iskopavanja su omogućila našim i stranim arheolozima da gotovo u potpunosti rekonstruišu izgled antičke prestonice.
S. Lovčanin