Inđija – Učenici, studenti, prosvetari, lekari, trgovci, knjigovođe, zanatlije…zajednički imenitelj im je Streljačka družina „Mladost“ Inđija i trener Jovan Polovina. Ima ih više od dve hiljade, oni koji su mogli došli su prošlog četvrtka da obeleže 40. rođendan ovog sportskog društva. Vitrine su pune pehara – ima ih preko 450, plaketa, na zidovima streljane uramljene diplome, okačene fotografije sa takmičenja, pod staklom i novinarski članci. Da „Mladost“ prvenstveno okuplja mlade potvrda je što je kapiten Streljačke družine devetogodišnji dečak koji je na streljani od šeste godine Dimitrije Gaćeša, ovih dana, uprkos svojoj mladosti zauzeo je četvrto mesto u Srbiji. Njegova ekipa kadeta je prvak Srbije u gađanju iz serijske vazdušne puške, a klupski drug Marko Alimpijević u kategoriji kadeta je prvak Srbije.
Sigurni smo da u istoriji sporta, ma o kom sportu se radi, nije zabeleženo da 40 godina klub ne menja trenera. Streljana u Inđiji je postala sinonim za Jovana Polovinu, a kako u šali kažu članovi Mladosti, sa njim su sve ove godine u “superligi“. Polovini toplo oko srca, uzbuđenje ne može rečima da opiše, došli su i članovi koje nije video dve, tri decenije. O tome kako je sve počelo, nastavnik u penziji kaže:
– Najpre smo osnovali sekciju pri OŠ “Petar Kočić“, okupilo se 20 učenika, od opreme smo imali samo dobru volju. Učenici su od kuće doneli svoje puške i dijabole, mete smo sami pravili i kačili na ogradu igrališta škole. Pobedili smo na školskoj olimpijadi. Pre nego što sam počeo da radim u “Kočiću“ radio sam u Sremskim Karlovcima i bio član Streljčke družine “Stražilovo“. Zahvaljujući tome dobili smo pet pušaka i nešto dijabola i tako počeli, seća se Jovan Polovina. Njegove reči potvrđuje Milorad Tepavac učesnik te prve školske olimpijade, tu su i Radovan Radić i Desanka Pavić.
Naredne godine, 25. marta 1971. su osnovali Streljačku družinu „Mladost“. I dalje su radili sa skromnom opremom. Pobedili su na opštinskom takmičenju, plasirali se na zonu u Rumi, kada su se pojavili Mitrovčani, kažu, prvi put su, videli kako izgleda streljačka oprema. Oni su svoje puške doneli umotane u papire. Sledeće godine su sašili futrole od platna, posle nekoliko godina od kože, sada imaju specijalne kofere u kojima nose i najsavremenije puške.
– Počeli smo sa pet pozajmljenih pušaka, sada imamo kolekciju od 500, tu su i dve najsavremenije standardne puške “anšic“, kaže Jovan Polovina i pokazuje nam i monitor. Informacione tehnologije su ušle na velika vrata i u streljnu. Puške su povezane sa računarom, ne treba im dijabole, nanišane, opale a na ekranu se pojavi meta na kojoj je evidentiran pogodak. To su nam demonstrirali Uroš Mihajlović, Sofija Alimpijević, Igor Kesić i Rada Obradović.
Na proslavi se okupila i ekipa koja je 1981. godine bila prvak Jugoslavije u kategoriji juniora u gađanju iz malokalibarske puške iako nisu imali malokalibarsko strelište: Alimpijević, Šapić, Šovljanski. Dragan Alimpijević je te godine bio prvak Jugoslavije u gađanju iz malokalibarske puške. Danas njegova ćerka Sofija i sin Marko osvajaju pehare na takmičenjima.
Povodom 40. rođendana strelci su svom treneru uručili Plaketu za izuzetan doprinos u afirmaciji streljaštva.
Z.G.S.