• petak, 6. decembar 2024.
Udruženje „Vilin Salaš“ razvija socijalno preduzetništvo
Društvo | Ekonomija | Projekti | Inđija
0 Komentara

Udruženje „Vilin Salaš“ razvija socijalno preduzetništvo

15. novembar 2024. godine

Maradik-Prvobitno osnovano kao društvo za negovanje kulture i tradicije, Udruženje „Vilin salaš“ iz Maradika teži da proširi delatnost i svoje proizvode plasira na tržište, od čega bi žene članice imale značajnu dopunu za svoj kućni budžet.

-Bavimo se šivenjem, vezenjem, kukičanjem, negovanjem kulture i tradicije u širem smislu reči, predstavlja udruženje Branka Lihvarček, predsednica Udruženja žena „Vilin Salaš“.

Udruženje iz Maradika postoji devet godina, trudi se da sačuva od zaborava kuhinju i tradiciju fruškogorskog podneblja.

-Bavimo se i seoskim turizmom, imamo razvijen preduzetnički duh, kaže Lihvarček, napominjući da su trenutno u udruženju aktivne četiri žene, koje su različite životne dobi, ali zajedničko im je da vole ručne radove i da su voljne da se tim poslom bave.

U saradnji sa nastavnicima, maradičke žene organizuju radionice sa decom u Osnovnoj školi „Branko Radičević“, gde uče osnovce osnovnim pokretima šivenja, veza, heklanja, krojenja.

-Radionice su finansirane iz pokrajinskog i opštinskog budžeta, krojimo jastuke, jastučnice, torbe, haljine za plažu, peškire, bade mantile, objašnjava naša sagovornica.

Pored žena, u udruženju je i sedam muškaraca, koji rade takozvane muške poslove.

-Ono što nam nedostaje je dobar menadžer, koji bi od udruženja napravio jedno mikro preduzeće koje bi se bavilo izradom predmeta od tekstila za svakodnevnu upotrebu. Bili bi to novčano dostupni predmeti koji su za svakodnevnu upotrebu, nastavlja Lihvarček, govoreći ujedno o planovima za naredni period.

Žene u udruženju dobijaju zanat u rukama koji može da bude značajna dopuna za kućni budžet.

-Penzija mi je niska, pronalaženje tržišta za naše proizvode bi mi zaista puno značilo, kaže sedamdesetpetogodišnja Milka Petrik, jedna od najstarijih članova Udruženja „Vilin salaš“.

-Volim da heklam, štrikam, vezem, šijem, još kada ponešto uspem i da prodam, to je onda višestruka korist, priča Petrik, čekajući da počne još jedna u nizu radionica u maradičkoj osnovnoj školi.

Neizostavno u udruženju je dobro druženje i putovanja na manifestacije van inđijske opštine.

-Težimo da na mlade generacije prenesemo svoje znanje i veštine, da očuvamo našu tradiciju, i veoma sam zadovoljna kada vidim da mladi pokažu interesovanje za ručni rad, kaže Milka Petrik.

Žene iz udruženja imaju svoj štand na svakoj manifestaciji u opštini, razmenjuju iskustva sa srodnim udruženjima.

-Mislim da su zanati još uvek na ceni i da će doći vreme kada će se njima baviti omladina, i lepo živeti od tog rada, sigurna je Milka, i uverena da će narodno stvaralaštvo biti sačuvano od zaborava.

Mirjana Stupar

Projekat “Plata, a ne socijala ” je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar