Roditelji osoba s invaliditetom suočavaju se s mnogim izazovima, a jedan od ključnih aspekata njihove svakodnevice je finansijska stabilnost. Zaposlenje i redovni prihodi ne samo da osiguravaju osnovne životne potrebe, već i pružaju emocionalnu podršku i jačaju samopouzdanje roditelja. Finansijska nezavisnost omogućava roditeljima da bolje zadovolje specifične potrebe svoje dece, uključujući terapije, edukaciju i rehabilitacijske programe. Vesna Jadranski iz Salaša Noćajskog nedavno je ostvarila status roditelj-negovatelj zahvaljujući kojem će iz budžeta Grada Sremska Mitrovica primati mesečnu novčanu naknadu jednaku minimalnoj ceni rada u Republici Srbiji uvećanu za iznos doprinosa obaveznog osiguranja, obračunatog po najnižoj mesečnoj osnovici za plaćanje doprinosa penzijskog i invalidskog osiguranja za tekuću godinu. Na ovaj način rešen je problem koji u nekim slučajevima dovodi do odvajanja deteta sa invaliditetom od roditelja, što predstavlja bolju alternativu čak i konceptu hraniteljstva dece sa invaliditetom. Ugovor o ostvarenom statusu roditelj negovatelj u ime Gradske uprave za socijalnu zaštitu i zdravstvo Salaščanki je nedavno uručila v.d. načelnica Anita Obradović.
Vesna je majka 28-godišnje Saške koja je imala transplantaciju bubrega i neophodna joj je 24-časovna briga.
-Kada sam saznala da je moja Saška bolesna, meni se svet srušio, ali sam rekla da je ona meni sve i da je ne dam sudbini. Prognoze koje je dobila od lekara nisu bile dobre, ni malo optimistične, ipak smo se borile za njen život i izdržale smo prvo šest godina dijalize, a potom i transplantaciju. Kada je došao dan da ona mora da dobije novi bubreg, odmah sam ponudila svoj. Ponovo su prognoze bile loše i šanse da transplantacija uspe minimalne. Pak, pobedile smo, na našu sreću transplantacija je bila uspešna i oporavak je krenuo u dobrom smeru. Verovala sam da će Saška da bude ne samo živa i zdrava, već da će se i osamostaliti, pokušala sam i da je obrazujem, međutim 7 godina od transplantacije, a zbog imunosupresivne terapije koju je morala da pije došlo do poremećaja gutanja, tako da se ona već deset godina hrani na kateter u želucu i tako opstaje u životu – priča Vesna.
Saška, kako ističe, ne može da funkcioniše bez nje što je onemogućava da se zaposli i ostvari zaradu svojim radom.
-Moje dete zbog svoje bolesti nije u skladu sa svojim godina i sa posebnim je potrebama, tako da ja ne mogu da odvojim ni sat vremena, a da ne brinem da li će se njoj i za to kratko vreme nešto desiti. Ona ni psihički ne može da podnese da nisam pored nje, iako je trenutno dobro. Ja sam završila srednju ekonomsku školu, bila dobar sportista, ali sam to sve morala da zanemarim zbog brige o Saški, i ne žalim zbog toga, jer su moje dete i njen život za mene najbitniji. Ipak, neopisivo je težak svaki dan za mene. Od momenta kada otvorim oči razmišljam šta će biti do uveče, a uveče kada legnem da spavam poslednja misao mi je da li će ona dočekati naredno jutro. Tokom godina dešavale su se situacije koje su pretile da mi oduzmu dete. Ipak, neko je konačno prepoznao moju i muku drugih roditelja koje imaju teško bolesnu decu. Mi smo jako dugo bili u tišini, ćutali, trpeli sve što nam je život nametao i borili se za svoju decu. Od sada će ta borba biti puno lakša, jer prepoznati smo kao roditelji dece koja zahtevaju 24-časovnu pažnju i negu. Konačno smo dobili pozitivan odgovor i glas, a toliko puta ranije bila sam poražena i odbijena za pomoć. Ja nisam u mogućnosti, a imam volju i želju, ne samo da održim moje dete u životu, već i da dam doprinos porodici, zajednici. Bila sam uvek tu za svakoga, a od mene su otišli skoro svi i nemam reči kojima bih se zahvalila gradonačelniku Branislavu Nedimoviću i njegovim saradnicima, koji su imali sluha za nas roditelje dece sa posebnim potrebama. Vratili su nam dostojanstvo, ponos i beskrajno im hvala na tome – rekla je Jadranski.
*Projekat ”Deca sa smetnjama bez roditeljskog staranja- hraniteljstvo najbolja zamena za porodicu” je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.