Zbog učestalog nasilja u školama, a poslednji incident se desio u Bačkoj Palanci gde je brutalno prebijen profesor, članovi Sindikata prosvetnih radnika Sremska Mitrovica stupili su u jednodnevni štrajk obustavom rada. Za danas je zakazan sastanak u Ministarstvu prosvete sa ministarkom Slavicom Đukić Dejanović gde će se na ovu temu razgovarati.
-Nekoliko godina upozoravamo na eskalaciju nasilja u školama. Nažalost, početak nasilja o kojem se javno govorilo desio se u Sremskoj Mitrovici, kada smo mi prosvetni radnici podigli glas i tražili bolju bezbednost svih u školama, zaposlenih i dece. U proteklih pet godina koliko traje naša borba došlo je do određenih pomaka u zakonskim okvirima, ali činjenica je da nismo direktno zaštićeni na svom radnom mestu – rekao je Joca Kopčić, predsednik Sindikata prosvetnih radnika Sremska Mitrovica.
Na teritoriji Grada osim članica Sindikata prosvetnih radnika Sremska Mitrovica pridružile su se i ostale škole, sve osnovne škole su u potpunoj obustavi nastave, dok su učenici u klupama u samo jednoj srednjoj školi.
Prosvetari su izneli zahteve:
1.Hitno preduzimanje mera protiv nasilja u školama uključujući promenu zakonske regulative.
2.Izmenu krivičnog zakonika Republike Srbije.
Kako su naveli iz Sindikata prosvetnih radnika, pozivaju se svi nadležni u Ministarstvu prosvete Republike Srbije i Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice da donesu odgovarajuće zakonske i podzakonske akte i preduzmu odgovarajuće mere koje će dovesti do toga da prosvetni radnici budu stvarno, a ne deklarativno zaštićeni od nasilja.