• utorak, 12. maj 2026.
Đokovićeva vila diže cenu Pavlovcima
Vesti
0 Komentara

Đokovićeva vila diže cenu Pavlovcima

26. oktobar 2021. godine

Pavlovci su najmanje selo rumske opštine sa oko 250 stanovnika. Jedan od simbol sela je i đeram na ulasku u naselje, koji i dalje ima vode i funkcionalan je.

Ni ovo selo nije zaobišao trend smanjenja broja stanovnika, a od tridesetih godina prošlog veka trostruko je smanjen broj žitelja, kada ih je bilo preko 700. Prema poslednjem popisu iz 2011. godine selo je brojalo preko 300 duša, a danas iz Mesne zajednici kažu da nema više od 250 stanovnika. Da je selo „staro“ govori i podatak da je prosečna starost oko 44 godine. Selo ima oko 170 kuća, a mnoge su bile prazne. Veliku popularnost selu donosi jezero Кudoš i svima poznata činjenica da je Novak Đoković na obalama ovog jezera podigao vilu. Iako pomaka u povećanju broja stanovnika nema, ipak ova činjenica je promenila utisak o selu, ali i cene nekretnina i zemlje. Tome je doprinelo i zatvaranje tokom prošle godine, pa je sve više onih koji iz velikih gradova dolaze u prirodu. U Mesnoj zajednici dodaju da je sve manje kuća za prodaju.

-U selo za sada dolaze novi stanovnici, ali oni starije životne dobi, koji mir u penzionerskim danima traže u ovakvom selu koje je na idealnoj poziciji. To novo stanovništvo neće povećati natalitet u selu, ali je važno da je nešto počelo. Mnogo je onih koji pored nekretnina u većim gradovima kupuju kuće u Pavlovcima u kojima provode vikende i odmore i tako imamo nove vikend porodice kod nas – kaže Dražen Gajić, predsednik Saveta mesne zajednice Pavlovci.

U seoskoj školi, koja je područno odeljenje OŠ „Zmaj Jova Jovanović“ Ruma, prethodnu školsku godinu završilo je 14 đaka. Malo, u odnosu na minula vremena. Inače, seoski atar se prostire na 1.600 hektara, a stanovništvo se bavi poljoprivredom i radom najviše u Rumi, udaljenoj svega par minuta vožnje. Najzastupljenije je ratarstvo, mada u poslednjih nekoliko godina, sve je više voćnjaka, ali i stočara. Nekada nije bilo kuće koja nije imala bar čokot vinove loze. Danas je primat zauzelo ratarstvo, goveda je sve manje, ali je koza sve više. Zbog mira u selu, a pomalo i zbog uzgoja koza, u selo se doselila Novosađanka Draginja Benežan sa porodicom, koja postaje poznata po uzgoju koza i proizvoda od kozjeg mleka.

– Želeli smo da se sklonimo iz Novog Sada, željni mira, životinja i zelenila. Кupili smo kuću, nekada čuvenu kafanu Romantika. Ne kajemo se što smo došli, ovde se i širimo, jer imamo i unuku, a naša farma sada ima oko 100 koza. Mnogo nam znači i seoski pašnjak, jer da nema njega, naša proizvodnja ne bi bila rentabilna – rekla je nedavno Draginja Benežan, vlasnica farme koza u Pavlovcima.

U selu živi i jedan Amerikanac, ali i jedan Portugalac, sa četvoro dece, od kojih je treće dete kršteno u seoskoj crkvi u Pavlovcima, a četvrto i rođeno u Srbiji. Federiko Dagrasa je iz Pariza igrom slučaja boravio u Pavlovcima, gde je i ostao sa suprugom i četvoro dece, pa u šali kaže da je na njega spalo da popravlja natalitet u ovom selu.

Šansa za selo je dobar marketing, za šta je zaslužna vila Novaka Đokovića. Takođe, selo se nalazi na idealnoj lokaciji prema Banji Vrdnik i sve popularnijoj Maloj Remeti. Opet, samo par stotina metara je izdvojeno od „glavne džade“ pa je mir zagarantovan. Uspostavljanjem biciklističke rute Srem, kroz Pavlovce često prlaze domaći i strani bicilkisti, koji na svojim dvotočkašima neretko obilaze celu Evropu. U prethodnim godinama je rekonstruisana seoska škola kao i objekat mesne kancelarije i seoske ambulante, a poslednje je i dečije igralište. Selu je neophodno da se reši pitanje stočne jame, da se postave ležeći policajci na putu ka Jasku, da se taj put eventualno proširi i raskrči šiblje i da se otvori poštanski šalter.

-Te stvari su nam za sada neophodne i hitne. Stočna jama na prvom mestu bi sprečavala potencijalnu zarazu i stvaranje divljih deponija i pojavu pasa lutalica. Ležeći policajci su neophodni zbog bezbednosti na prvom mestu dece. Lekara imamo svaki dan, a ja ću se potruditi na sve načine da selo ponovo dobije poštanski šalter, koji će olakšati svakodnevno funkcionisanje meštana. Saradnja sa Opštinom Ruma je odlična i daćemo sve od sebe da i ova pitanja rešimo – rekao je Dražen Gajić.

S.B.

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar