• petak, 20. jun 2025.
Torbe ujedinile Maradičane
Projekti | Inđija
0 Komentara

Torbe ujedinile Maradičane

23. oktobar 2017. godine

Vile na salašu imaju četiri mašine za šivenje, pa je tako svakog vikenda, salaš, star više od 150 godina, pretvoren u kreativnu radionicu na kojoj su veliki i mali spojili lepo i korisno

Piše: M. Balabanović

Branka Peselj LihvarcekOve jeseni žene – vile iz maradičkog Udruženja „Vilin salaš“ kupile su oko 200 metara platna, naoružale se ljubavlju i osmehom i počele, zajedno sa đacima iz OŠ „Branko Radičević“, da šiju ekološke torbe. Svaka radionica vrvi od dečijih osmeha, zabave i radosti. Priključile su se i majke koje dolaze redovno, mese kolače i pite i prave im društvo. Ova velika družina rešila je da plastične kese, koje uništavaju životnu sredinu, zameni ekološkim kesama koje će, nakon oslikavanja i štampe, biti podeljene dragstorima i prodavnicama. Projekat pod nazivom „Promeni naviku, vilinom eko torbom kreni u nabavku“ podržala je opština Inđija koja je opredelila 100.000 dinara za kupovinu materijala. – Vile na salašu imaju četiri mašine za šivenje, pa je tako svakog vikenda, salaš, star više od 150 godina, pretvoren u kreativnu radionicu na kojoj su veliki i mali spojili lepo i korisno, kaže Branka Pešelj Lihvarček, predsednica Udruženja „Vilin salaš“ i zahvaljuje se Turističkoj organizaciji koja je dala veliku podršku za ovaj projekat.

– Sredstva su nam odobrena početkom septembra i projekat će trajati do kraja godine. Kupile smo 100 metara amerikan platna i isto toliko belog platna od kojeg šijemo torbe dimenzija 40×36. Platnene torbe su praktičnije, ekonomičnije, dugotrajnije i modernije, a svi znamo da plastične kese zagađuju životnu sredinu i dugo se razgrađuju u prirodi – ističe predsednica i dodaje:

– Odštampaćemo i kartončiće uz torbe sa porukom o štetnosti plastičnih kesa, a punu podršku smo dobile od žena iz Turističke organizacije naše opštine koje su osmislile štampu i poruke uz kese. Naša ideja jeste da što više žena uključimo u projekat, koje će naučiti šivenje.

Sa jedne od radionicaRazvoj ženskog preduzetništva jeste bio osnovni motiv projekta kao i razvijanje kreativnosti kod osnovaca.

– U radionice su uključene devojčice osmog razreda OŠ „Branko Radičević“ koje šiju, dok mlađi uzrasti, odnosno deca trećeg i četvrtog razreda oslikavaju torbe koje će kasnije podeliti. Torbe će se oslikavati markerima za tkaninu, jer je vrlo postojano i nakon pranja. Kupile smo i dve pegle kako bismo što bolje uradili posao – navodi Branka i poručuje da je njihova ideja bila da razviju kreativnost kod dece i nauče ih od malena dobrim navikama.

Prema projektu sav materijal će biti utrošen a do sada je iskrojeno 150 torbi i predato na štampu.

– Sašiveno je oko 70 torbi, održaćemo još jednu radionicu gde ćemo sašiti još toliko. Oduševljena sam odzivom dece, sada ih ima 36, a kada smo počele sa radionicama bilo ih je 18 – navodi Branka i podseća da se deca uključuju u ovaj projekat preko školskog predmeta tradicija.

Branka planira da u okviru projekta uključe i prvake koji će u sklopu predmeta „Čuvari prirode“ biti deo kreativnih radionica, te se očekuje da će 100 đaka zajedno raditi.

Maradička mala zajednica je pokazala da složne ruke mogu da naprave veliki uspeh..

– Ovo je jedan veličanstven projekat, zaista smo ponosni na sve koji su uključeni – poručuje na kraju razgovora Branka.

 

Tekst je napisan u sklopu realizacije Projekta „Ravnomerni razvoj: da selo bude kao grad“ koji je finansiran iz sredstava budžeta Opštine Inđija

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar