U voćnjacima se intenzivno izvode veoma važne pomotehničke mera a to su rezidba, iznošenje grana a i đubrenje tamo gde to nije urađeno u jesen.
Rezidbom se odstranjuje višak grana odnosno reguliše rodnost i kvalitet plodova, ali i delovi biljke koje su zaražene. Naročitu pažnju posvetiti kod jabučastih voćnih vrsta koje su u toku predhodne vegetacije bile zaražene bakterioznom plamenjačom. Alat koji se koristi u rezidbi neophodno je dezinfikovati.
Porast temperatura je i vreme za početak hemijske zaštite voćnjaka od aktuelnih bolesti i štetočina.
Kruška – porastom srednjih dnevnih temperatura došlo je do aktivacije veoma važne štetočine, kruškine buve. Obilaskom voćnjaka videli smo velik broj imaga koje se nalaze na vršnim delovima letorasta kruške. Uskoro će početi i polaganje jaja. U cilju suzbijanja ove šteočine neophodno je uraditi teretman insekticidom na bazi aktivne materije piretroid (Decis, Fastak, Cipcord…) tretman uraditi po mirnom i tihom vremenu kad srednja dnevna temperatura bude oko 10 stepeni jer su tad imaga veoma aktivna i nalaze se na granama.
Potrebno je suzbiti odraslog insekta kako bi se sprečilo polaganje jaja, odnosno što više smanjila populacija šteočine, koja ima pet generacija u toku godine. Svaka generacija ima pet larvenih stadijuma i postoji međusobno preplitanje i generacija i stadijuma u razviću, svaki od njih je osetljiv na posebnu grupu insekticida tako da je njihovo suzbijanje i veoma teško u toku vegetacije.
Bubrenjem pupoljaka počeće i suzbijanje gljivičnih i bakterijskih bolesti kruške kao što je Venturia pirina (čađava krastavost ploda i lista), Ervinia amylovora (bakteriozna plamenjača) preparatima na bazi bakra.
Breskva – voćna vrsta koju je potrebno pre kretanja vegetacije tretirati nekim od bakarnih preparata (Kocid, Cupracaffaro, Cuprozin, Curoksat…) uz dodatak okvašivača u cilju zaštite od kovrdžavosti lista -Tafrine deformans. Tretman bakarnim preparatom izvesti po mirnom vremenu bez vetra pri temperaturi oko 7-8 stepeni, sa većom količinom tečnosti takozvano kupanje breskve. Tretman obavezno uraditi pre kretanja vegetacije, odnosno pucanja pupoljaka i pojave zelene tačke. Sledeći tretman za kovrdžavost izvesti po pojavi igličastih listića, odnosno pucanem pupoljaka i pojavom zelene tačne na vrhu. Ovaj tetman uraditi fungicidima na bazi hlorotalonila, cirama, dodina..
Ukoliko se na granama breskve uočavaju štitaste vaši koje su u obliku štitića pričvršćene za grane i stablo breskve i svojim usnim aparatom crpe hranu i dovode do postepenog propadanja zasada,potrebno je uraditi tretman uljima pre kretanja vegetacije a kasnije u toku vegetacije ili feromonskim klopkama pratiti pojavu krilatih formi mužjaka ili pratiti piljenje i pojavu tzv.larvi lutalica i njih tretirati insekticidom jer su one veoma osetljive. Ženke su zaštićene štitom i teško ih je suzbiti.
Jabuka – voćna vrsta koja je veoma intenzivna sa aspekta zaštite bilja, napada je velik broj bolesti i štetočina. Početak vegetacije, fenofaza pojave mišjih ušiju, je znak da treba početi sa zaštitom bakarnim preparatom u cilju suzbijanja čađave krastavosti ploda i lista jabuke kao i nekih bakrerijskih bolesti. Neretko i u fenofazi bubrenja pupoljaka kada su temperature visoke a dođe do pojave kiše mogu se stvoriti povoljni uslovi za razvoj čađave krastavosti pa tako u najavi ovakvog vremena potrebno je uraditi tretman bakrom i pre pojave pojave mišjih ušiju. Kasnije u toku vegetacije odabir preparata za suzbijanje bolesti zavisi od temperatura od stepena infekcije kao i od fenofaze razvoja jabuke.
Pepelnica – Podosphera leucotricha je gljivica koja prezimljva u pupoljcima jabuke u proleće porastom temperatura počinje porast micelije ove gljive i sekundarne zaraze,primarne zaraze manifestuju se pojavom tzv. belih mladara, to su zaraze iz prethodne vegetacije. U toku sekundarnih zaraza bolest se širi na novostvorenu lisnu masu.
Tretman za suzbijanje pepelnice izvesti preparatima na bazi dinokapa koji se aktiviraju i pri nižim temperaturama a kasnije porastom dnevnih temperatura mogu se raditi preparati na bazi sumpora ili neki sistemični fungicid ako imamo jaču zarazu i povoljne vremenske uslove.