Osnovan pre više od pola veka, Kajakaški klub Val najtrofejniji je sportski kolektiv u gradu na Savi. Osvojio je brojna vredna priznanja u ekipnoj i pojedinačnoj konkurenciji na domaćoj i međunarodnoj sceni i s pravom zauzima počasno mesto u istoriji mitrovačkog sporta. Među onima koji su proslavili mitrovački kajak je, svakako, i višestruki šampion i učesnik velikih međunarodnih takmičenja Ivan Ohmut (65).
– Kao desetogodišnji dečak opredelio sam se za kajak, što je bio moj sasvim prirodan izbor. Jer, najveći deo slobodnog vremena upravo sam provodio na Savi, a tada u gradu baš i nije bilo mnogo drugih sportova kao danas – priča Ivan.
Prvi učitelj mu je bio legendarni mitrovački kajakaš Staniša Radmanović. Oprobao je svoje mogućnosti u dvosedu i četvorosedu, a prvi veći uspeh bio mu je osvajanje titule državnog prvaka u pionirskoj konkurenciji u disciplini K-1 na 300 metara. Bio je to nagovaštaj da je Val dobio još jednog šampiona, što se i obistinilo.
Ubrzo je postao i juniorski državni prvak i reprezentativac, a sa 18 godina nastupio je u disciplini K-4 na 500 metara 1964. godine na Juniorskom evropskom šampionatu, gde je naša posada zauzela vrlo dobro šesto mesto. Sa njim u četvorosedu još su bili Bora Vesa, Bora Mihajlović i Nikola Maksimvić.
Nastavlja da brzo napreduje i već godinu dana kasnije postaje, u dvosedu na 500 metara, seniorski šampion Jugoslavije.
Kao vojnik ispunio je normu za Olipijske igre u Meksiku i zajedno s ostalim reprezentativcima pripremao se za učešće na najprestižnijem svetskom sportskom takmičenju. No, san mu se tada nije ostvario. Jer, nisu svi reprezentativci koji su ostvarili normu mogli da idu u Meksiko, jer naš Olipijski komitet nije za sve njih mogao da obezbedi sredstva.
Ipak, jedan je od retkih Mitrovčana i Sremaca koji je postao olimpijac. To se dogodilo 1972. godine u Minhenu. U čevorosedu na 1.000 metara s njim su bili još Filipović, Šuvački i Kralj. Bili su na pragu da uđu u završnicu takmičenja, ali, kaže, nisu primenili dobru taktiku. Krenuli su žestoko i poveli trku, ali pokazalo se da im je trebalo više snage da izdrže u tom tempu.
S uspehom je s Maksimovićem nastupio na Svetskom prvenstvu u Kopenhagenu, u Moskvi je učestvovao na Evropskom prvenstvu, ali nikako ne može da zaboravi Svetsko prvenstvo 1971. godine u Beogradu.
– Tada sam bio u vrhunskoj formi i najbliži osvajanju svetske medalje. Nastupio sam u disciplini K-1 na 500 metara. Imao sam izuzetnu brzinu. Tu stazu sam prevaljivao za 1,49 minuta. Osvajač zlatne medalje imao je samo 2 sekunde bolje vreme od mene. Medalja u Beogradu pripala je i takmičaru s vremenom 1,59 sekundi. Ipak, ja sam ostao bez odličja. Kako se to dogodilo ? Prema oceni sudija nepravilno sam startovao, doživeo diskvalifikaciju i ostao bez medalje – sa setom se seća tog događaja Ohmut.
Kada je dostigao zenit u Valu, nastupao je za Crvenu zvezdu i još neke klubove. U Val se vratio 1989. i sve do 2000. bio trener pionira, koji su bili višestruki pravaci države u ekipnoj konkurenciji i osvajači brojnih priznanja u pojedinačnim disciplinama.
– Val je dao brojne vrhunske kajakaše, ali pre svih izdvajam Stanišu Radmanovića i Ognjena Filipovića. Radmanović je bio vrstan kajakaš svetskog ranga, a kasnije i odličan pedagog i trener, koji je odgajio generacije takmičara, ne samo ovde, već i u Slavonskom Brodu i Višnjićevu. Ipak, najveći takmičarski domet u klubu ostvario je Ognjen Filipović, koji je postao evropski i svetski šampion. To nikome nije uspelo u mitrovačkom, ali ni sremskom sportu u celini, ističe Ohmut.
Danas Ivan Ohmut najčešće provodi mirne i spokojne penzionerske dane upravo na Savi, za koju je neraskidivo vezan, a u društvo rado i često prebira uspomene iz svoje bogate sportske karijere.
S. Lovčanin