Sremska Mitrovica – Ove godine Savez izviđača Srbije proslavlja stogodišnjicu postojanja. Prva izviđačka jedinica u Srbiji formirana je 1911. godine, samo četiri godine posle osnivanja Svetske skautske organizacije. Tim povodom posetili smo izviđače u Sremskoj Mitrovici i saznali kako će oni obeležiti jubilarnu godinu.
– Mitrovački izviđači pominju se 20-ih godina prošlog veka u godišnjacima Mitrovačke Gimnazije. Posle Drugog svetskog rata, 1952. godine, ponovo se u tadašnjoj Jugoslaviji formiraju izviđačke jedinice, na inicijativu dr Miloša Đ. Popovića iz Beograda, a mitrovački odred bio je među prvim formiranim – objasnio nam je Mile Kočić, predsednik mitrovačkih izviđača, napominjući da je 100 godina za jednu organizaciju dokaz njene vrednosti.
Saznali smo i da će se centralna proslava stogodišnjice izviđačke organizacije održati u avgustu, u Šapcu, u formi desetodnevne smotre, kao i to da će na njoj boraviti i mitrovački izviđači, zajedno sa skautima Velsa, sa kojima već tradicionalno sarađuju.
– U toku je i donacija državi u vidu 13 vatrogasnih vozila od strane vatrogasaca i skauta Velsa u saradnji sa našim, mitrovačkim skautima. Mi i Velšani smo kao familija – otkrio nam je Kočić.
– Pre smotre u Šapcu, u Švedskoj se održava svetski džembori (svetska skautska smotra), na koji iz Srbije ide delegacija od 15-ak izviđača, među kojima je i troje mladih Mitrovčana. Nažalost, deca se sama finansiraju jer je situacija teška. Mi ćemo se kao Odred potruditi da im pomognemo koliko možemo, a nešto malo pomoći će i Pokrajinski savez – rekao je Kočić.
I. Zoranović