Peta međunarodna manifestacija „Gljive Fruške gore“ biće održana u Sremskoj Mitrovici od 16. do 18. maja u organizaciji Ekološko gljivarskog društva „Sunčanica“.
Sremska Mitrovica kao carski grad ima izuzetan geografski položaj i to je važna reference za održavanje velikih međunarodnih skupova. Ekološko-gljivarsko društvo Sunčanica prepoznalo je potrebu da se baš na ovom mestu održava manifestacija koja u svom karakteru krije neobičnost i neistraženost jednog carstva – carstva gljiva.
Ovo carstvo od praistorije je uvek bilo tema interesovanja ljudi, od onih koji o ovome ništa ne znaju, do onih koji gljive koriste u obredne svrhe ili pak za lečenje i ishranu pa sve do vrsnih poznavalaca gljiva. Trodnevna, peta po redu međunarodna manifestacija Gljive Fruške gore će sakupiti ljubitelje prirode iz 20 udruženja iz Srbije ali i goste iz Slovenije, Hrvatske, Severne Makedonije i Bugarske. Pored gljivara i ljubitelja prirode manifestacija okuplja i lokalno stanovništvo svih uzrasta jer trodnevni program nudi ogroman sadržaj. Po prvi put mnogobrojne porodice iz raznih krajeva naše zemlje koje nisu imale prilike da se upoznaju sa carstvom gljiva doćiće da sa nama podele tajne koje gljive kriju ali u društvu sertifikovanih gljivara.
U subotu od 16 časova u Gradskom parku je predviđen revijalni deo koji predviđa izložbu gljiva koje svi zainteresovani prikupljaju boraveći na terenima Fruške gore, predavanje o gljivama u zgradi komiteta, kulturno umetnički program, veliki broj izložbenih štandova sa proizvodima iz prirode, mogućnost upoznavanja sa mikroskopiranjem, zabavna takmičenja za decu i odrasle. Sve ovo prati veliki gastro fest sa gljivarskim specijalitetima koje pripremaju domaći i inostrani gosti a koje nikada nemamo priliku da probamo. To nisu obična jela počevši od posuda u kojima se spremaju do načina na koji se pripremaju. Prvi put u Srbiji biće prilika da pogledate umetničku izložbu slika gljiva na platnu.
Cilj ove međunarodne manifestacije je da ponudimo turistički proizvod Sremske Mitrovice u punom sjaju, prirodne i kulturne odlike destinacije ali i specifičnost doživaljaja koje destinacija nudi ali približavanje nepoznatog i magičnog carstva gljiva stanovništvu koje ne zna da li gljivu na svom travnjaku sme da dorirne rukom i zašto ne treba da je gazi nogom.
PROGRAM MANIFESTACIJE
Petak, 16. maj
17:00-19:00 časova – skup u prostorijama udruženja i smeštaj gostiju
19:00 časova – svečana večera (letnja bašta na Hipodromu)
Subota, 17. maj
09:30 časova – doručak i polazak na terene za skupljanje gljiva (mesto polaska je ispred prostorija EDG „Sunčanica“
14:00 časova – povratak sa terena, prodaja gljiva i gljivarski ručak (prostorije društva)
16:00 časova – takmičarski Gastro fest
17:00 časova – svečano otvaranje manifestacije
*izložba detirmisanih gljiva (Gradski park)
*postavka gljiva na platnu (Biblioteka „Gligorije Vozarović“)
*takmičenje za decu
19:00 časova – proglašenje pobednika
19:00 – 23:00 časova – druženje sa gljivarima, degustacija specijaliteta, poseta prodajnim štandovima
Nedelja, 18. maj
09:30 časova – doručak u prostorijama udruženja
10:00 časova – predavanje dr Jovana Vanduk o čarobnom carstvu gljiva (Svetog Dimitrija 15, iznad Kafeterije)
11.30 časova – turistički obilazak grada uz pratnju vodiča
13:00 časova – ručak i ispraćaj gostiju