Petar Stefanjuk, autor tamburaške muzike iz Šašinaca ovih dana intenzivno objavljuje nove pesme ovog žanra na više digitalnih platformi. Pesmom pod nazivom „Dedin stari vinograd“ Petar zajedno sa sastavom „Da ne umre tambura“ oživeo je jednu univerzalnu priču o porodičnom nasleđu koja je sve prisutnija u vreme kada urbanizacija uzima maha. Ova pesma izvor ima u istinitoj porodičnoj priči, pretočenoj u stihove i note, a kasnije i u video spot koji će, nadamo se podstaći na razmišljanje kako se odnosimo prema svojim precima, živima i onima koji su već u nekim drugim svetovima.
-Nakon ženidbe sina i odlaska u grad, na porodičnom imanju ostaju baba i deda. Deda je imao veliku strast prema vinogradu oko koga su bile posađene višnje. Nakon mnogo godina deda umire i vinograd ostaje zapušten i ostavljen na milost i nemilost zubu vremena i nesavesnim prolaznicima…koji su hrleći za plodovima izlomili grane na višnjama, a vinograd je počupan i izlomljen…, opisuje priču Petar Stefanjuk.

Nakon nekog vremena unuk od svojih 17 godina dolazi na porodično imanje i uvidevši kakva je situacija, piše pesmu „Dedin stari vinograd više ne postoji“, čiji refren kaže:
„Nije meni zbog te višnje,
Nek’ vam ljudi nije strano,
Ali grane ponosite,
Ne kidajte, još je rano“,
poručujući da će još neko tu da živi i da ima ko da nasledi dedino imanje. U dvorištu je bio velik orah koji je svojom krošnjom stvarao hlad nad čitavim dvorištem, što je prvom komšiji smetalo jer su grane padale i na njegov krov, pa je otac morao da ga iseče, što je unuk opisao stihovima:
„ Miris’o je stari orah dok ga otac sek’o nije,
Uvek hlada iznad nas, sad na deblo kiša lije.
Sećam se dana, kad je deda znao reći:
„Ponos nemoj gubiti posle ga je teško steći“.

-Pružajući snažnu poruku koliko je važno da ne zaboravimo svoje pretke i da sačuvamo njihovu zaostavštinu kako materijalnu tako i duhovnu, što za nas, što za naredne generacije. I ova pesme je upravo jedna divna duhovna zaostavština kroz koju će deda i njegov vinograd večno živeti, rekao je Petar Stefanjuk iz Šašinaca.
Tako je ova pesma snažne poruke dobila i svoj vizuelni pečat u video spotu koji je sniman na jednom porodičnom imanju i vinogradu u Staroj Binguli. Vizuelizaciju ove pesme je upotpunio Stefan Tajbl iz Sremske Mitrovice, napisavši scenario za snimanje spota koji je posle i režirao. Profesionalnosti i izražaju doprinosi i profesionalna glumica Gordana Đurđević – Dimić (prvakinja drame Srpskog narodnog pozorišta) koja u spotu glumi staru majku, oduševljavajući se svojim unucima i unukama koji nenajavljeno dolaze da je posete. Kameru u montažu potpisuje Dušan Gagić, a fotografiju Biljana Nešković. Autor muzike i teksta je Dejan Petković, a muzički aranžer Miloš Reljin, dok je muzički producent čuvena Danka Stojiljković koja je pevala i prateće vokale.

-Nova vremena donose i nov način života. Međutim, koreni ne smeju biti zaboravljeni i sasečeni, jer bez njih ni našim generacijama nema napretka i ispunjenog života. Zato smo se ovom pesmom na svoj način svi koji smo učestvovali u njenom stvaranju i izvođenju potrudili da oživimo priču koja, siguran sam, pogađa mnoge. Neka to bude naš mali doprinos očuvanju pravih vrednosti i svih vinograda koji negde zapušteni čekaju da ponovo ožive, zaključio je Petar Stefanjuk.