Nasilje nad decom, u porodici ili van nje, dobija sve veće razmere, o tome svedoče podaci zvaničnih državnih organa, ali i „crne hronike“ u elektronskim i štampanim medijima. Deci se najviše može pomoći kroz ozdravljenje porodice kao stuba društva, poruka je stručnjaka.
Ovo su akcenti sa prošlonedeljne tribine u Rumi, u organizaciji nevladine organizacije „Za zdrav život“, a na temu nasilja nad decom.
U uvodnom delu večeri publika je bila u prilici da vidi monodramu „Lilika“ nastalu po tekstu Dragoslava Mihajlovića, u nadahnutom, stilski ujednačenom i nadasve uverljivom izvođenju Verice Nikolić, glumice iz Beograda. Tema monodrame je nasilje nad decom, kao posledice iz temelja poljuljanih odnosa u porodici, okarakterisanih u alkoholizmu, prostituciji, verbalnom i fizičkom zlostavljanju.
Tribinu je otvorila dr Snežana Bojanić-Stolić, posetiocima se potom obratio narodni poslanik Nenad Borović:
-Na ovu temu govorimo svesni težine problema koji je dostigao globalne razmere i širi se kao epidemija. Prema zvaničnim podacima, 60 odsto dece doživljava neku vrstu nasilja, najčešći oblik je seksualno nasilje, svako peto dete to doživi, a samo dva-tri odsto tih slučajeva dobije epilog na sudu. Potrebno je da se u rešavanje ovih problema još više uključe nadležne državne institucije, akcenat mora biti na zdravoj porodici jer se 20 odsto slučajeva nasilja odnosi upravo na nasilje u porodici.
Na tribini su govorili Marija Petrović, NVO „Centar za probleme deteta“ iz Beograda, Dragana Soćanin, Udruženje građana „Roditelj“ iz Zemuna i dr Oliver Vidojević, dečiji psihijatar na Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu.
-Ne postoje normativi za roditeljstvo – roditelj može da bude svako. Nasilje nad decom u svetu je među vodećim uzročnicima invalidnosti, ometenosti pa i smrti. Društvena dešavanja se lome na porodici, zbog prezauzetosti poslom, drugačija je sada uloga roditelja. Zlostavljanja nema samo u porodici, već i među decom, između dečaka i devojčica, devojčica i devojčica, dece nad starim osobama. U svemu ovome velika je uloga medija – u izveštavanju na ovu temu često se pribegava senzacionalizmu, ne poštuje se dovoljno identitet dece-rekao je dr Vidojević.