Skupštinsko zasedanje u Rumi, održano 30. septembra, ponovo se pretvorilo u maratonsku sednicu koja je trajala oko osam sati: mada se očekivalo da će najveću pažnju odbornika privući budžet u prvoj polovini godine, burna rasprava razvila se i oko izbora novog predsednika ovog tela, cene vode, ali i uređenja poljoprivrednog zemljišta.
Kako je dosadašnji predsednik SO Nenad Borović još 16. septembra podneo ostavku, zbog odluke Ustavnog suda Srbije koja se odnosi na zabranu dupliranja funkcija, usledio je izbor novog predsednika. Nakon višečasovne rasprave, u kojoj su uglavnom učestvovali odbornici opozicije (SRS), o tome da je sednica nelegalna jer je nije mogao sazvati bivši predsednik SO, za novog predsednika izabrana je Milena Polimac, viši radiološki tehničar, iz redova DS.
Jedna od odluka odnosila se na proglašenje „Bare Trskovače“ kod Platičeva za zaštićeno stanište, o čemu je iscrpno izlaganje pripremila Biljana Panković, direktor Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode – ovo stanište svrstano je u kategoriju rezervata kao što su „Zasavica“ i Obetska bara.
O izvršenju budžeta u prvoj polovini ove godine, sa programom mera za finansijsku konsolidaciju, najpre je govorio predsednik opštine Goran Vuković. Uz informaciju da su prihodi ostvareni u iznosu od 476,3 miliona dinara, ili sa 28,61 odsto od plana, a da rashodi iznose 483,3 miliona, ili 29,03 procenta od planiranih, predsednik Vuković je naglasio:
-Planirani prihod od prodaje građevinskog zemljišta, u iznosu od 400 miliona dinara,nije se ispunio, priliv u budžet je umanjen, a to je gotovo uvek karakteristično u prvom delu godine. Kada je reč o rashodima, svi budžetski korisnici su ispoštovani sa oko 50 odsto planiranih iznosa, manje je izvršenje kod investicija. Uglavnom, budžet nije prezadužen, nismo ušli u kreditno zaduženje, ovih 400 miliona dinara koji nedostaju razrešiće se rebalansom budžeta koji će verovatno uslediti do kraja ove godine.
O budžetu je govorio i Nenad Borović:
-Procentualno gledano, nismo ostvarili plan, budžet je nerealno planiran, precenili smo prihodnu stranu. Fiskalni deficit u ovom momentu je visok, oko 27 miliona dinara, približavamo se maksimimu deficita za celu godinu od 40 miliona dinara. Treba prihvatiti predložene mere konsolidacije budžeta i rebalans uraditi vrlo brzo.
Uz opasku odbornika opozicije da je ovo loša projekcija budžeta, da ima pojava neopravdanog povećanja zarada, kao i broja zaposlenih u Opštinskoj upravi, informacija o budžetu usvojena je sa 22 glasa odborničke većine.
Negodovanje odbornika opozicije, iz redova SRS, LSV i LDP, izazvao je zahtev JP „Vodovod“ za povećanjem cena usluga. Direktor ovog preduzeća Jovan Jerkić izneo je podatak da „Vodovod“ ima gubitak od 23 miliona dinara, kao i predlog da se samo višim cenama vode može obezbediti redovno vodosnabdevanje. Odbornici Željko Došen i Zoran Racković uporno su tvrdili da su najveći problemi „Vodovoda“ preveliki broj zaposlenih (137) i loša mreža, odnosno veliki gubici vode. Posle duže rasprave, za povećanje cena vode od 10,5 procenata glasalo je 20 odbornika, protiv je bilo šest. Cena vode za fizička lica ubuduće će biti 39,49, a za privredu 82,46 dinara, bez PDV.
