Rizomanija je bolest šećerne repe, prvi put otkrivena i opisana 1954.godine u Italiji. Utvrđena je i u većini zemalja Evrope, Amerike i u mnogim državama Azije u kojima se gaji šećerna repa. Kod nas je prvi put otkrivena 1971. godine u Sremu u okolini Sremske Mitrovice ( Laćarak ) a masovne štete nastaju od 1978 godine .
Rizomanija spada među najštetnije bolesti šećerne repe, smanjuje prinos korena do i preko 50 % a sadržaj šećera za 3-4 % i više. Štetni uticaj rizomanije ispoljava se i kroz povećanje sadržaja nešećera ( K, Na,α -N )koji utiču u preradi repe na manje iskorišćenje šećera.
Simptomi rizomanije ispoljavaju se na korenu i nadzemnim delovima. Koren obolelih biljaka, je kržljav, obrastao brojnim žilicama, koje su nekrotirane i braon boje. Žilice obrazuju „bradu“, koja je obično slepljena za zemlju obrazujući kompaktnu tvorevinu. Vršni deo korena je skraćen i sužen. Na poprečnom i uzdužnom preseku korena uočava se zatamljivanje u zoni sprovodnih sudova. U osnovi žilica formiraju se tumorčići( bradavičaste izrasline ). Na lišću se može zapaziti: uvelost lišća, prosvetljavanje, žućenje i nekroza nerava lista. Lišće šećerne repe obolele od rizomanije je bledo zelene do žute boje. Ove promene u boji lišća javljaju se obično u vidu žute oaze, kasnije se proširuju u toku vegetacije. Starije lišće nekrotira i ugine pre vremena.
Rizomaniju šećerne repe izaziva virus nekrotičnog žutila nerava repe(VNŽNR)kojeg u prirodi prenosi vektor, gljiva Polumuha betae. Infekciju repe obavljaju zoospore ove gljive. Inokulum rizomanije čine trajne spore gljive koje u sebi sadrže VNŽNR. Inokulum rizomanije se održava u zemljištu i širi na razne načine (oruđima za obradu, transportnim sredstvima, životinjama, vetrom, vodom i na druge načine kojima se prenose čestice zemljišta).
Najveći značaj za nagomilavanje inokuluma rizomanije ima često gajenje šećerne repe na istoj parceli. Gljiva Polumuha betae razvija se i ostvaruje zarazu šećerne repe ako je zemljište dovoljno vlažno i toplo (što se često događa u proleće i rano leto sa čestim pljuskovitim kišama). Kasnije kiše tokom jula, avgusta i septembra meseca su od manjeg značaja za ostvarenje zaraze .Međutim, ukoliko dođe do ranih infekcija a leto bude suvo tada nastaju najveće štete. Rizomanija šećerne repe je zbog toga najštetnija kada je proleće toplo i vlažno a leto toplo i suvo.
Zaštita šećerne repe od rizomanije je vrlo složena zbog dugog održavanja inokuluma u zemljištu i preko 20 godina. Zato je najznačajnija mera obezbeđenja proizvodnje šećerne repe na parcelama na kojima je registrovana rizomanija gajenje sorata tolerantnih na rizomaniju. Ove sorte su u ispitivanjima kod nas svake godine u uslovima jake zaraženosti zemljišta virusom rizomanije.
U Sremu postoje vrlo povoljni meteorološki uslovi za redovnu pojavu rizomanije a veliki deo zemljišta je i zaražen ovim virusom, tako da se kod izbora sortimenta mora tražiti stručni savet o stepenu tolerantosti ponuđenog sortimenta na rizomaniju, odnosno da li je odabrana sorta proverena u našim agroekološkim uslovima.
Dr Katica Škrbić