Sremska Mitrovica – Izložba “Vez na tekstilnim predmetima iz etnografske zbirke Muzeja Srema”, koju prati izuzetno kvalitetan katalog sa stručnim prilozima, reprodukcijama, opisima predstavljenih eksponata i korišćenom literaturom, plod je višegodišnjeg temeljnog i posvećeničkog rada etnologa Jovanke Dražić, ovdašnjeg muzejskog savetnika. Postavku čine, u prvom redu, vezena odeća i tekstilno pokućstvo, sa bogatstvom motiva, boja i tehnika, koji pored praktične imaju i veliku dekorativnu vrednost. Obuhvaćene su tradicionalne rukotvorine pripadnika svih naroda i etničkih zajednica na području Srema, nastale u periodu od kraja 19. do polovine 20. veka.
Otvarajući ovu značajnu izložbu, 5. maja, u Muzeju Srema, etnolog mr Katarina Radisavljević, viši kustos Muzeja Vojvodine, istakla je veliki značaj predmeta ukrašenih vezom za izučavanje zajedničkog nasleđa, istorijske i kulturne baštine na ovim prostorima.
Autorka izložbe i kataloga Jovanka Dražić, govoreći o predmetima tekstilne radinosti ukrašenih vezom, pored ostalog je naglasila da se njihova nekadašnja funkcija u svakodnevnom životu postepeno izgubila. Otuda je važno stalno izučavati njihovu ulogu i lepotu, kao deo kulturno-istorijske baštine, pogotovo što stalno pristižu nove tehnologije i načini dekorisanja tekstila. Naravno, i dalje treba obogađivati etnografsku zbirku, a u tome pokloni građana imaju neprocenjivu vrednost.
– U višenacionalnoj sredini kakav je Srem tokom poslednjih nekoliko vekova su se paralelno razvijale i međusobno prožimale različite kulture (Srba, Hrvata, Nemaca, Rusina, Slovaka, Mađara). Stoga je logično što njihova domaća tekstilna proizvodnja ima mnogo dodirnih tačaka. Sličnosti su naročito uočljive kod belog veza na posteljnom rublju i, u manjoj meri, donjem rublju – kod kojeg se teško mogu uočiti etničke razlike vezane za vrstu materijala i motive. Isto važi i kada je reč o vezu u boji, koji je između dva svetska rata bio veoma popularan. Mnoštvo stolnjaka, miljea, peškira i jastučnica rađeno je prema kupljenim trukerskim šablonima – pretežno sa vegetabilnim motivima, dok se samo na nekim proizvodima sreću i nacionalna obeležja – ističe Jovanka Dražić.
Nešto drugačiju sliku pružaju odevni predmeti pod uticajem gradske mode, koja ipak nije uspela da potisne tradicionalne tehnike veza, motive, boje i druge simbole nacionalnih grupacija u Sremu. Inače, za katalošku obradu izloženih predmeta autorka je izabrala podelu veza prema boji korišćenih niti: beli vez, vez u boji i zlatovez. Posebno su obrađeni pribor za trukovanje i motivi sa trukerskih šablona iz zbirke Muzeja Srema.
Izložbu su tehnički realizovali Slobodan Maksić i Jovanka Dražić, rezime na engleski prevela Jasmina Davidović, eksponate snimio Siniša Graovac, dok je štampanje kataloga omogućilo Ministarstvo kulture.
D. Poznanović