Negativna energija, nagomilani stres i tenzija, svakodnevni pratioci brzog tempa savremenog života, u kojem je trka za profitom jedini smisao, glavni su faktori i uzročnici bolesti u poslednjih nekoliko decenija.
U cilju postizanja duševnog mira i poboljšanja telesnog zdravlja mnogi se danas okreću jogi, drevnoj indijskoj disciplini. Prvenstveno se afirmisala na Zapadu, kao preventivna, terapeutska, antistresna metoda vežbanja.
Reč „joga“, nastala je od sanskritskog korena – “Judž“, što znači – “ujediniti”. Biti sjedinjen sa samim Sobom, znači postići dinamičku harmoniju u sebi, a to dovodi do unutrašnjeg spokojstva i osećaja slobode, koji su osnova zdravog života.
Joga je sistem fizičkih vežbi (asana), tehnika disanja, tehnika meditacije i relaksacije.
Fizičke vežbe utiču na celokupno zdravlje tela, regulišu nervni, respiratorni, digestivni, reproduktivni, cirkulatorni sistem; regulišu mišiće i motoriku, krvni pritisak i hormone, pokreću celokupni metabolizam tela, postepeno i dubinski opuštaju i čiste telo od svih nagomilanih toksina i ublažavaju tegobe u periodu menstruacije kod žena.
Tehnike disanja oslobađaju potisnute emocije, strahove i komplekse, aktiviraju disanje, samim tim dovodeći više kiseonika u telo i mozak. Time utiču na emotivno i mentalno zdravlje i opuštanje.
Tehnike meditacije i relaksacije dubinski čiste um i emocije od umora, stresa, duboko ukorenjenih strahova, kompleksa, neuroza, ograničenja i uslovljenosti, koje sami nismo u stanju da rešimo i koji nam diktiraju kako da se ponašamo, reagujemo, mislimo i osećamo.
Jogu može da vežba svako, deca i odrasli, muškarci i žene, đaci, zaposlene osobe, penzioneri, svako ko želi da unese promenu u svoj život.
Jedina ograničenja su zdravstvene prirode, u smislu da nisu sve vežbe i tehnike pogodne za sve osobe, ali naravno postoje vežbe koje mogu da ublaže i regulišu te probleme i shodno tome te osobe vežbaju u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama.