Ruma – Kako se tradicionalni Sabor rekordera Srema, zbog nemara ili sve veće finansijske krize u poljoprivredi, ove godine, po prvi put, nije održao, Rumljani su odlučili da skup istovetnog sadržaja organizuju u svom gradu, po prvi put. Bio je to prvi Sabor zemljoradnika Opštine Ruma, 15. marta u Kulturnom centru, jer, kako se čulo tokom saborovanja, seljacima još uve “ima ko da piše“.
Za organizaciju Sabora zemljoradnika pobrinuli su se Opština Ruma i Udruženje sela Srbije “Zavičaj“ sa sedištem u Sremskoj Mitrovici.
-Ovo je sedmi sabor u koji se uključilo Udruženje “Zavičaj“, trudimo se da nagradimo rad i selo, nisu ovde samo rekorderi već primerni proizvođači, oni mlađe generacije, tu su predstavnice aktiva žena iz Vašica, Pećinaca, Kuzmina, Rume, Pavlovaca, Kukujevaca, kao i seoska kulturno-umetnička društva-rekao je Miomir Filipović, autor projekta “Sabori u Srbiji“.
Šarenilo narodnih nošnji, štandovi ukrašeni sremačkim peškirima, čaršavima, kolačima, projom, gibanicom, našla se i poneka kobasica i kulen, a bogami i crveno vino, sve to je ispunilo hol Kulturnog centra, uz mnoštvo ljudi, učesnika Sabora, ali i posmatrača.
U ime rumske opštine, “saboraše“ je pozdravio Nenad Borović, predsednik Skupštine opštine Ruma, uz opasku na samom početku izlaganja – poljoprivreda je izvozna šansa Srbije, srpska hrana mogla bi biti kao nafta u Arabiji, ali:
-Realna slika je sasvim drugačija. Susedna Austrija ima tri puta manju površinu od Srbije, a izvezla je poljoprivrednih proizvoda u vrednosti od tri milijarde dinara, Mađarska je po veličini slična nama – njen izvoz se meri sa četiri milijarde, a mi smo dostigli izvoz vredan 1,6 milijardi dinara. To je jasno ako se zna da je naš agrarni budžet 200 miliona dinara. Sem deklarativnog zalaganja za poljoprivredu, ničeg drugog nema, nešto tu ne štima. Šta bi država trebalo da uradi? Pre svega, to su veća ulaganja u ovu granu, ovo što poljoprivrednici sada dobijaju, to je nešto kao socijalna pomoć, a ne razvoj poljoprivrede. Ruralni razvoj, to je pravi put, došli smo u situaciju da je Beograd pola Srbije, a sela umiru. U 2014. se kao što je poznato ukidaju carine, ako se ništa ne učini, to bi moglo dodatno da pogorša položaj ove grane jer će nas preplaviti strana roba. Mi smo na nivou opštine pokušali nešto da učinimo na planu poljoprivrede – bilo je tu oslobađanja od poreza, na taj način lišili smo se prihoda od 75 hiljada evra, ulagalo se u seoske puteve, u kanalsku mrežu. Svesni smo da je to nedovoljno, ali od nečeg se mora krenuti-rekao je Borović.
Rumskim proizvođačima obratio se i prof. dr Miladin Ševagović sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, stavljajući akcenat na demografsku obnovu sela:
-Kako to da nemački farmer proizvede za 150 potrošača, a naš za 20 i manje. Moramo biti spremni za Evropu. Sredstva iz EU nisu donacije, ako što to mnogi misle. Ta sredstva se dobijaju na bazi dobrih projekata, tek svaki dvadeseti projekat prođe. Iz evropskog agrarnog budžeta Slovenija je iskoristila 96 procenata sredstava, Rumunija i Bugarska samo deset. Poljoprivrednici kod nas su još uvek između dve vatre – kako proizvesti robu, i kome je prodati. Jedan od izlaza je u zadrugarstvu, u zadružnim savezima, sam seljak ne može uraditi ništa.
Hoće li se poruke iz Rume pretočiti u delo, pokazaće naredni sabor, tu u Rumi. K. Kuzmanović