Čortanovci-Sedamnaestoro dece othranila je Danica Budimlić iz Čortanovaca, koji su poznati kao začetnici hraniteljstva u Inđiji, a među prvima bila je Danica.
-Deca su rasla i razvijala se pored moje dvoje dece, sve su delili i nije bilo razlike među njima, voleli se kao da su krvnim vezama povezani, kaže hraniteljka iz Čortanovaca, objašljavajući da su kod nje trenutno dva dečaka, mladić koji ima 16, i desetogodišnji dečak, obojica deca sa poremećajem u ponašanju.
Danica je pre više od trideset godina napustila stalni posao na kojem je u tom trenutku bila angažovana, i posvetila se negovanju svoje i dece bez roditeljskog staranja.
-Pronašla sam sebe u tom, ne mogu reći poslu, jer je to ujedno obaveza, briga, ljubav, kaže naša sagovornica, užurbana da deci bude na raspolaganju za svakodnevne obaveze.
Mališani koji su dolazili u porodicu Budimlić nalazili su tu utočište i pažnju, Danica je sa porodicom brinula o njima, školovala ih, a kako kaže, i udavala i ženila.
-Bile su to veoma dirljive situacije kada deca, kao već zreli ljudi, odlaze iz kuće, bude i plakanja i radosti istovremeno, priča hraniteljica.
Najmlađe dete koje je bilo kod Danice na porodičnom smeštaju bila je beba od šest meseci:
-Rekla sam socijalnoj radnici da nemam uslove da prihvatim šestomesečnu bebu, ali složile smo se, na kraju, da su volja i ljubav najvažniji, sigurna je Danica.
Neka od dece koja su živela sa porodicom Budimlić su usvojena, dok su neka od njih ostala kod Danice do kraja odrastanja i izlaska na svoj životni put.
-Kada nam je, posle dve i po godine, iz porodice otišla devojčica kod usvojitelja svi smo plakali, rekli smo nikad više, međutim, ponovo smo dobili nove članove porodice i uvek smo srećni zbog toga, iskrena je naša sagovornica.
Danica trenutno ima u porodičnom smeštaju dva dečaka, desetogodišnji dečak ima poremećaj u ponašanju i on zahteva posebnu pažnju svih ukućana.
-Prošla sam obuke za svu decu, međutim, deca sa smetnjama u razvoju zahtevaju posebnu pažnju i strpljenje, kao i znanje, priča hraniteljica, napominjući da su deca koja dođu u njenu porodicu prihvaćena kao članovi porodice.
Danica već prepoznaje da su po dolasku u porodicu vidni problemi, kao i roditeljski propusti, ali prihvatanjem dece kakva jesu, pružanjem ljubavi, adekvatnom brigom, vrlo brzo dolazi do pozitivnih promena. Desetogodišnji dečak je kod Budimlića u Čortanovcima šest meseci, a da li će tu i ostati trenutno nije izvesno.
-On je izuetno pametan dečak, dobar je u školi, i vredan, ali ponekad mora da se nadzoriše, pa svi radimo na njegovom osamostaljivanju, nastavlja sagovornica.
Danicina biološka deca vole dečaka, jednako brinu o njemu i pomažu roditeljima.
-Oni ga kontrolišu i opominju, i ne ostavljaju ga samog skoro nikad, kaže Budimlić, ističući da su svi veoma bliski.
Kada je došao u porodicu Budimlić, dečak nije poznavao ni osnovna pravila ponašanja, u smislu održavanja higijene, i obavljanja osnovnih obaveza.
-Pokazuje veliki napredak, koji je postignut uz dosta truda i ljubavi, zbog čega smo svi ponosni i nećemo odustati dokle god je dete u našem domu, on je deo naše porodice, sigurna je Danica Budimlić.
Ova žena borac nagoveštava da je vreme za odlazak u penziju, u hraniteljstvu je nasleđuje ćerka, a po njenom pristupu dalo bi se zaključiti da će ona još nekoliko puta postati „baba“ svoj deci, kako kaže da je zovu svi stanari ovog toplog doma u Čortanovcima.
Mirjana Stupar
Projekat “ Deca sa smetnjama bez roditeljskog staranja- hraniteljstvo najbolja zamena za porodicu” je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.