Privredna delegacija Republike Hrvatske koju je predvodio hrvatski ambasador u Srbiji, njegova ekselencija Željko Kuprešak posetila je 10. oktobra opštinu Pećince. Predstavljajući opštinu, predsednik SO Pećinci Živko Marković pozvao je hrvatske privrednike da investiraju u pećinačku opštinu. Model pećinačkog razvoja, hrvatski ambasador ocenio kao dobar primer razvoja i za širu regiju.
U okviru aktivnosti Veleposlanstva Republike Hrvatske, čiji je cilj intenziviranje ekonomske i ukupne saradnje dve države, kao i potvrđivanje starih i uspostavljanje novih poslovnih kontakata, posebno na lokalnom nivou, privredna delegacija Hrvatske koju je predvodio hrvatski ambasador u Srbiji, njegova ekselencija Željko Kuprešak, posetila je 10. oktobra opštinu Pećinci.
Predstavljajući opštinu, predsednik SO Pećinci Živko Marković je akcenat stavio na model ubrzanog razvoja opštine koga, sem dobre lokacije (blizina Beograda i važnih saobraćajnica) karakteriše politička stabilnost od 2000-te godine i još niz drugih komparativnih prednosti u odnosu na ostale sredine. Na primer, jedna od najnižih taksi za izgradnju, efikasnost u dobijanju građevinske dozvole, ulaganje u infrastrukturu, sigurnost investiranja…
– Imamo svoju viziju i Strategiju razvoja i od toga ne odustajemo – rekao je Marković i podsetio da se pećinačka opština za desetak godina od jedne nerazvijene opštine, svrstala među 19 najrazvijenijih u Srbiji, kao i da se u tom periodu broj stanovnika povećao za 30 odsto, što znači da postoji stalni priliv ljudi koji žele da se “vežu za ovu sredinu” i u njoj žive. – Mi ovde imamo investitore iz desetak evropskih zemalja i po tome smo verovatno najuspešniji kada je u pitanju broj investicija i broj stanovnika (22.000 stanovnika) – istakao je Živko Marković i pozvao hrvatske privrednike da ulažu u pećinačku opštinu, u cilju novog zapošljavanja, pre svega lokalnog stanovništva koje bi imalo prednost u odnosu na stanovnike iz drugih sredina.
Ambasador Željko Kuprešak je ocenio pećinački model razvoja kao dobar primer i za razvoj šire regije, naglasivši da “nigde nisam uspeo videti kao što je ovde kod vas, jednu transarentnost, kako i na koji način se pribavljaju budžetska sredstva, kako i na koji način se troše budžetska sredstva, što je potrebno ako se želi investirati”. Odavši priznanje lokalnoj samoupravi u Pećincima što je uspela da stvori takav model, ambasador Hrvatske je obećao da će preneti poziv hrvatskim privrednicima da investirau u ovu sredinu, kao i uopšte u Srbiju koja ima povlašćen položaj na tršištima Rusije, Belorusije i Kazahstana. Takođe, on je rekao da su “sve srpske firme koje žele da investiraju u Hrvatsku, dobrodošle”.
Direktor predstavništva Hrvatske privredne komore u Srbiji Goran Masnec je istakao da, sem hrvatskih firmi (“Antlantik trejd” u pećinačkoj opštini) koje su zainteresovane za ulaganja, dvema privredama su potrebni i veliki projekti kao što su zajednički kozorcijumi za izgradnju puteva, stanogradnju, brodogradnju i slično. Istakavši značaj Pećinaca i okoline za hrvatske firme, Masnec je rekao da su hrvatski investitori do sada u Srbiju uložili oko 500 miliona evra, da nisu najveći ulagači, ali što se tiče poštovanja obaveza (prema lokalnoj samoupravi, prema radnicima, prema Agenciji za privatizaciju) tu su među prvima.
Na skupu u Pećincima, domaći i hrvatski privrednici su razgovarali o budućoj saradnji a zatim obišli industrijsku zonu i Muzej hleba “Jeremija”.
G. Majstorović