Neobičan talenat Jelene Čubrilović iz Rume bi mnoge ljude ostavio zbunjenim. Gledajući fotografije životinja koje pokazuje, svako bi rekao da su u pitanju živi kućni ljubimci od krvi i mesa. Ali nisu…
Jelena već šest godina pravi lutke kućnih ljubimaca apsolutno identične pravim životinjama. Počela je slučajno inspirisana Valdorf lutkama po takozvanoj Štajnerovoj tehnologiji, koje prikazuju lik deteta, ali izrađene apsolutno od prirodnih materijala. Jelenine lutke kućnih ljubimaca takođe su izrađene od prirodnih materijala.
-Istražujući te lutke saznala sam da se u potpunosti vajaju od vune i tako sam i sama ušla u svet vune. Zaljubim se u njih, rešim da napravim pet lutaka za godinu dana. To je izuzetno kompleksan posao i odlučim se da ipak napravim lutku neke životinje, ne znajući kako se to radi. Prva lutka koju sam napravila je mačka u nekom ramu. Objavila sam taj rad na društvenim mrežama i napisala da radim sve životinje. Prihvatila sam prvu porudžbinu da napravim po modelu jednog kućnog ljubimca, ne znajući da li ću i kako ću to izvesti. Toliko sam bila istrajna i rekla sebi da ću to uraditi, objašnjava Jelena Čubrilović kako je počeo njen put vrhunskog majstora.

Kao i u slikarstvu i vajarstvu, i u ovom zanatu sa vunom je lakše napraviti telo i lik životinje od ljudskog. Svaka životinja je priča za sebe i poseban izazov. Bez obzira na to, i kada su životinje u pitanju radi se o izuzetno kompleksnom ručnom radu. Za izradu lutaka ljubimaca Jelena koristi čistu ovčiju vunu koja se mota oko žičane armature kao osnove, dok su ruke i specijalne igle glavni alat, kao i bezgranično strpljenje.
-Kada uradim to osnovno vajanje, koristim tanku merino vunu kojom imitiram dlake koje imaju mačke ili psi. Ta vuna je slična dlaci i naravno kupujem vunu u bojama dlaka životinja čije lutke radim. Tako da jedna figura zahteva više tehnika, vajanje, bockanje, šišanje, tehniku izrade očiju koju sam takođe svavladala. Oči se slikaju, a potom koristim isti gel koji se koristi za nadogradnju noktiju, a od istog materijala radim i kandže kod figura mačaka, pasa ili papagaja. Svaka lutka je izazov za sebe, govori Jelena.
U proseku može da izradi dve lutke mesečno, što zahteva višesatni dnevni rad. Sve zavisi od veličine porudžbine, ali ne pristaje na one čija će izrada trajati preko mesec dana. To znači da sigurno neće raditi lutku zlatnog retrivera u prirodnoj veličini, govori u šali Jelena.
Društvene mreže su čudo i za njen rad se pročulo širom regiona, a najviše klijenata ima u susednoj Hrvatskoj.
-Nekako su moje objave na društvenim mrežama prvi odjek imale u Hrvatkoj i interesovanje je neverovatno. Iako sam rekla da izrađujem lutke, sami zainteresovani kupci su mi nekako nametnuli da izrađujem lutke njihovih kućnih ljubimaca.To su najčešće ljubimci koji su uginuli za koje su vlasnici jako vezani i traže realističnu lutku koja će ih podsećati na njih, mada ima i mnogo onih kojima pravim lutke živih ljubimaca, kaže Jelena.

Njene lutke su toliko realistične da se graniče sa morbidnošću. To nismo rekli mi, nego su to komentari zahvalnosti njenih klijenata kada dobiju svoju lutku koju su poručili. Klijenti joj šalju fotografije svojih ljubimaca iz svih uglova, biraju pozu u kojoj bi želeli da se izradi lutka, čak i anomaliju i karakter.
-Svako od tih klijenata ima svoju priču, svako ima poseban zahtev, jedna klijentkinja je tražila da prikažem i iščašeno rame koje je njen ljubimac imao. A kad dobiju svoju lutku, u komentarima iskažu svoju zahvalnost što su dobili ono što su tražili. Tolika je ljubav ljudi prema svojim ljubimcima, da ovaj moj hobi nema granica i od ovoga bih komotno mogla i da živim, da se ne bavim svojim redovnim poslom, navodi Jelena Čubrilović.
Konkurenciju na ovim prostorima nema, uzori su joj slični majstori iz Zapadne Evrope, dok u Srbiji postoji samo jedna žena koja radi slične stvari, ali ljudske likove poznatih ličnosti.
-Posla imam za narednih nekoliko godina i u tom pogledu sam veoma zadovoljna i zahvalna. Ali to je mač sa dve oštrice, jer od toliko porudžbina, ne verujem da ću stići da uradim neku životinju za svoju dušu, niti da klijentima ponudim nešto drugačije, zaključuje ova neobična umetnica.

Kaže da ovaj hobi nema kraj, a sama može njime da se bavi sve dok je oči, ruke i fina motorika budu služili. A kroz tolike porudžbine i toliko rada kaže da i sama istražuje svoje granice i mogućnosti, ali i dalje bez jasnog odgovora kako to radi. Kako god, Jelenine lutke nikog ne ostavljaju ravnodušnim, a mnoge i zbune misleći da pred sobom imaju pravu životinju.
S. Belotić
