Dugogodišnji novinar i publicista Pavel Poljovka preminuo je u petak 14. marta u svom domu nakon kraće bolesti. Rođen je 10. oktobra 1932. godine u Staroj Pazovi, gde je završio osnovnu školu a zatim Višu poslovnu školu u Vršcu 1949. U prvom posleratnom periodu potpuno se posvetio razvoju zemlje i omladinskim aktivnostima, kasnije i kao profesionalni aktivista. Bio je aktivan u Opštini Stara Pazova kao omladinski rukovodilac sve do 1959. godine, a potom je izabran za sekretara (kao do tada najmlađi) Opštinskog komiteta Socijalističkog saveza radnog naroda Stare Pazove.
Paralelno sa društveno-političkom angažovanošću mladih, Pavel Poljovka je bio blizak i novinarstvu, kada je u drugoj polovini 1950-ih pisao prve tekstove za list Glas naroda (Hlas ľudu). Kao novinar, najpre je pisao priloge na slovačkom jeziku, a kasnije, osnivanjem lista Sremske novine, počeo je da sarađuje i u ovom nedeljniku, koji od 1. januara 1960. godine stalno izlazi u Sremskoj Mitrovici. Od spoljnog saradnika, Pavel je u proleće 1965. postao stalni novinar ovog lista.
Tokom skoro četrdeset godina novinarske službe u raznim sremskim, vojvođanskim i jugoslovenskim listovima i časopisima, Pavel Poljovka se posvetio i publicističkom radu, koji je kulminirao u saradnji sa tadašnjim poznatim pazovačkim društveno-političkim radnikom i jedno vreme i predsednikom Opštine Stara Pazova Janom Šagom sa kojim je priredio nekoliko značajnih monografskih dela iz perioda narodnooslobodilačke borbe u Drugom svetskom ratu. Bio je desna ruka sastavljaču i uredniku Janu Šagu, posebno prilikom objavljivanja knjige Narodni heroj Janko Čmelik (1981), kao i tokom pripremanja srpskog izdanja knjige Hronika Stare Pazove (1991), takođe autora Jana Šaga. Za nedeljnik Hlas ljudu priredio je opširan feljton o narodnom heroju Janku Čmeliku, koji je potom početkom šezdesetih godina prošlog veka objavljen u 15 nastavaka u ovom nedeljniku na slovačkom jeziku.
Pavel Poljovka ostao je veran nedeljniku Sremske novine punih 25 godina, kada je 1. marta 1990. otišao u prevremenu penziju, jer su krajem oktobra 1988. godine počeli da duvaju neki novi ljuti vetrovi, tzv. jogurt revolucije, koja ga je zatekla na veoma odgovornoj i ozbiljnoj funkciji – predsednika Društva novinara Vojvodine. Tada je imao samo 58 godina, ali zahvaljujući dobrom zdravlju i vitalnosti dugi niz godina bio je posvećen vinogradarstvu u Slankamenačkim Vinogradima, prirodi, dobrim ljudima, porodici…
Posmrtni ostaci Pavla Poljovke sahranjeni su danas na Staropazovačkom groblju.
Martin Prebuđila