Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Radivoj Popović“ iz Sremske Mitrovice već godinama uspešno učestvuje u programu javnih radova, realizovanih u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje. Ovaj program omogućava zapošljavanje osoba sa smetnjama u razvoju, a među njima je značajan broj bivših učenika ove škole. Angažovanjem oko 15 lica svake godine, škola pruža priliku za radnu inkluziju i doprinos zajednici, dok istovremeno obezbeđuje dodatnu pomoć za svakodnevne aktivnosti u školi i Dnevnom boravku.
Program javnih radova traje četiri meseca, a zainteresovanost za učešće iz godine u godinu raste. Iako su kapaciteti škole ograničeni, zainteresovani se svake godine prijavljuju u velikom broju, a škola se trudi da izabere osobe koje mogu da isprate zahtevne zadatke. Bivši učenici angažovani su na različitim poslovima, od rada u plasteniku u Dnevnom boravku do pomoćnih poslova u školi, poput rada u kuhinji, održavanja dvorišta i drugih aktivnosti prilagođenih njihovim mogućnostima.
-Osobe sa smetnjama u razvoju izuzetno je važno uključiti u život zajednice. Ranije smo imali učenike koji su se po završetku škole zapošljavali, ali danas se to dešava teže. Javni radovi su često jedini način da se oni angažuju. Ovaj program im daje mogućnost da se osećaju korisno i da doprinesu radu škole. To im daje osećaj postignuća i vrednosti – kaže Ivana Stanković, psiholog u školi.
Ovaj program ima višestruke koristi – sa jedne strane, škola dobija potrebnu pomoć u obavljanju svakodnevnih zadataka, a sa druge strane, učesnici programa primaju novčanu naknadu i imaju priliku da doprinesu zajednici. Međutim, postoji niz izazova kada je u pitanju zapošljavanje osoba sa smetnjama u razvoju, a jedan od ključnih faktora je i nejednaka pristupačnost tržišta rada.
– Ranije su naši učenici bile osobe sa lakšim smetnjama i po završetka školovanja uspevali su da se zaposle. Praksu su odrađivali u firmama i deca su na taj način imala priliku da poslodavcima pokažu svoje znanje, umeće, mogućnosti. Ipak, sada je struktura naših učenika dosta drugačija, nema praktiičnog rada, a predrasude i dalje postoje. Poslodavci i kada zaposle osobe sa smetnjama u tazvoju, to najčešće čine samo zbog olakšica koje im ta zapošljavanja donose – obkašnjava Stanković.
Škola „Radivoj Popović“ trenutno obrazuje učenike za zanate – pekar, frizer, cvećar i grafičar.
– Ovaj program javnih radova predstavlja odličan primer kako obrazovne institucije mogu biti važan faktor u inkluziji i zapošljavanju osoba sa smetnjama u razvoju, omogućujući im da postanu aktivni učesnici u društvenom i ekonomskom životu – zaključuje Stanković.
*Projekat „Plata umesto socijale” sufinansiran je iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.