• ponedeljak, 21. april 2025.
Kočnice za razvoj socijalnog preduzetništva
Društvo | Ekonomija | Projekti
0 Komentara

Kočnice za razvoj socijalnog preduzetništva

19. oktobar 2024. godine

Socijalni preduzetnik je preduzetnik ili pravno lice (privredno društvo, zadruga i dr.) koje je steklo status socijalnog preduzetništva, subjekt civilnog sektora( domaće pravno lice koje nije osnovano u cilju sticanja dobiti, a naročito udruženje, udruženje u oblasti sporta, fondacija i drugo pravno lice, koje po svom pravnom položaju može ispuniti uslove koji su ovim zakonom propisani za sticanje statusa socijalnog preduzetništva).

Prema podacima na osnovu sporadičnih istraživanja u oblasti socijalnog preduzetništva najbrojnija socijalna preduzeća u Srbiji su zadruge (najčešće poljoprivredne) sa učešćem od 65,6%, udruženja građana 23,7%, preduzeća za radnu integraciju osoba sa invaliditetom 3,8% a zatim i razvojne agencije, fondacije, poslovni inkubatori i zavisna preduzeća.

U Uniji poslodavaca Vojvodine napominju da je zakon koji uređuje ovu oblast donet početkom 2022.godine i da još uvek nije dao pune rezultate. Na prvom mestu, napominju da osim Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, nadležnost nad ovim pitanjem trebalo bi da preuzme i Ministarstvo privrede, jer se ne smeju zanemariti ostali ekonomski ciljevi u odnosu na prvobitni cilj zapošljavanja teže zapošljivih kategorija stanovništva.

-Iz našeg ugla gledanja, Zakon nije doprineo u velikoj meri osnivanju i održivosti ovakvih preko potrebnih preduzeća u našim sredinama što znači da se mora najpre kroz socijalni dijalog pokrenuti razgovor za iznalaženje novih mera za rešavanje kočnica za razvoj ovog sektora. U Srbiji je dosad registrovano tek nešto više od 10 socijalnih preduzeća, a procena je da između 200 i 500 udruženja, zadruga i drugih pravnih lica posluje u skladu sa solidarnom ekonomijom. Neke od mera koje su sigurno potrebne su finansijske prirode i odnose se na podršku početnicima u poslovanju, nabavku opreme i podršku u zapošljavanju, zatim primena instituta socijalne javne nabavke, ali tu su i mnoge druge mere poput obezbeđivanja prostora za rad, stručne i savetodavne podrške, pozicioniranja na tržištu, jačanja kapaciteta socijalnih preduzeća i dr. Za sve to je preko potrebna podrška države, kaže Vladimir Lalošević, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine.

*Projekat „Plata umesto socijale“ sufinansiran je iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar