• sreda, 16. oktobar 2024.
Poljoprivreda
0 Komentara

Na­čin dr­ža­nja i uz­ga­ja­nja ko­ko­ši no­si­lja

21. februar 2012. godine

Pro­stir­ka ne sme šte­ti­ti zdra­vlju no­si­lja

Za­ko­nom o do­bro­bi­ti ži­vo­ti­nja, ure­đu­je se do­bro­bit  ži­vo­ti­nja, pra­va, oba­ve­ze i od­go­vor­no­sti prav­nih i fi­zič­kih  li­ca,od­no­sno pred­u­zet­ni­ka, za do­bro­bit ži­vo­ti­nja, po­stu­pa­nje sa ži­vo­ti­nja­ma i za­šti­ta ži­vo­ti­nja od zlo­sta­vlja­nja, za­šti­ta do­bro­bi­ti ži­vo­ti­nja pri li­ša­va­nju ži­vo­ta, dr­ža­nju, uz­go­ju,pro­me­tu, pre­vo­zu, kla­nju i spro­vo­đe­nju ogle­da na ži­vo­ti­nja­ma,kao i dru­ga pi­ta­nja od zna­ča­ja za za­šti­tu do­bro­bi­ti ži­vo­ti­nja. Na osno­vu čla­na 18.stav 4, Za­ko­na o do­bro­bi­ti ži­vo­ti­nja, mi­ni­star po­ljo­pri­vre­de,tr­go­vi­ne ,šu­mar­stva i vo­do­pri­vre­de Re­pu­bli­ke Sr­bi­je do­no­si Pra­vil­nik o uslo­vi­ma za do­bro­bit ži­vo­ti­nja u po­gle­du pro­sto­ra za ži­vo­ti­nje, pro­sto­ri­ja i opre­me u objek­ti­ma  u ko­ji­ma se dr­že,uz­ga­ja­ju i sta­vlja­ju u pro­met ži­vo­ti­nje u pro­iz­vod­ne svr­he,na­či­nu dr­ža­nja,uz­ga­ja­nja i pro­me­ta po­je­di­nih vr­sta i ka­te­go­ri­ja ži­vo­ti­nja,kao i sa­dr­ži­ni i na­či­nu vo­đe­nja evi­den­ci­je o ži­vo­ti­nja­ma.
Čla­nom 29 ovog pra­vil­ni­ka je de­fi­ni­sa­no da objek­ti u ko­ji­ma se dr­že ko­ko­ške no­si­lja mo­ra­ju da bu­du pri­me­re­no osve­tlje­ni (u skla­du sa zah­te­vi­ma i nor­ma­ti­vi­ma hi­bri­da  ko­ji se uz­ga­ja), da mo­ra da bu­de naj­ma­nje  osam sa­ti ne­pre­kid­nog mra­ka da bi se  ži­vo­ti­nje od­mo­ri­le, a da za­mra­či­va­nje  i osve­tlje­nje mo­ra bi­ti po­stup­no, da tre­ba iz­be­ga­va­ti  ja­ku stal­nu i iz­ne­nad­nu bu­ku, da objek­ti i opre­ma  mo­ra­ju bi­ti re­dov­no či­šće­ni  i dez­in­fe­ko­va­ni a, ako se dr­že u ka­ve­zi­ma, da ti ka­ve­zi mo­ra­ju bi­ti po­sta­vlje­ni ta­ko da se omo­gu­ći ne­sme­ta­na kon­tro­la svih ka­ve­za i pri­stup do sva­ke ko­ko­ške no­si­lje. Pra­vil­ni­kom je de­fi­ni­sa­no da ob­u­če­no li­ce mo­že da skra­ću­je  klju­no­ve  pi­li­ći­ma mla­đim od 10 da­na sta­ro­sti da bi se spre­či­lo klju­ca­nje per­ja i ka­ni­ba­li­zam kod ko­ko­ša­ka no­si­lja.
Ko­ko­ška­ma no­si­lja­ma ko­je se uz­ga­ja­ju na al­ter­na­tiv­ni na­čin mo­ra da se obez­be­di:
–  Pro­stor za hra­nje­nje od naj­ma­nje 10 cm za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju ko­ja se hra­ni iz rav­nih hra­ni­li­ca i naj­ma­nje 4 cm pro­sto­ra za sva­ku ko­ko­šku  no­si­lju ko­ja se hra­ni iz okru­glih hra­ni­li­ca;
–  Pro­stor za na­pa­ja­nje od naj­ma­nje 2,5 cm za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju ko­ja se na­pa­ja iz rav­nih po­ji­li­ca i naj­ma­nje 1 cm pro­sto­ra za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju ko­ja se na­pa­ja iz okru­glih po­ji­li­ca ili naj­ma­nje  jed­na po­ji­li­ca na 10 ko­ko­ša­ka no­si­lja ko­je se na­pa­ja­ju iz  ka­pljič­nih  po­ji­li­ca sa tac­na­ma ili ako se za na­pa­ja­nje ko­ri­ste  pod­ne po­ji­li­ce pri­stup  do bar dve  po­ji­li­ce za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju;
– Naj­ma­nje jed­no gne­zdo za se­dam ko­ko­ša­ka no­si­lja, a ako je pred­vi­đe­no grup­no gne­zdo, to gne­zdo mo­ra da za­hva­ti  naj­ma­nje 1 m² pro­sto­ra u objek­tu, za sva­kih 120 ko­ko­ša­ka no­si­lja;
– Od­go­va­ra­ju­će gre­de bez oštrih ivi­ca du­ži­ne  naj­ma­nje 15 cm po jed­noj ko­ko­ški no­si­lji,stim da gre­de ne sme­ju da bu­du na­me­šte­ne iz­nad pro­stir­ke, da uda­lje­nost  iz­me­đu po­je­di­nih gre­da iz­no­si naj­mna­je 30 cm i da  uda­lje­nost iz­me­đu gre­da i zi­da iz­no­si naj­ma­nje 20 cm;
– Po­vr­ši­na sa pro­stir­kom od naj­ma­nje 250 cm² ko­ja po­kri­va naj­ma­nje jed­nu tre­ći­nu po­vr­ši­ne po­da objek­ta, s tim  da pro­stir­ka mo­ra da bu­de či­sta,su­va,od ras­tre­si­tog ma­te­ri­ja­la I da ne šte­ti zdra­vlju  ko­ko­ša­ka no­si­lja.
Za ko­ko­ške no­si­lje ko­je se ga­je na al­ter­na­tiv­ni na­čin u vi­še ni­voa de­fi­ni­sa­no je ko­li­ko ni­voa i ko­ji raz­mak iz­me­đu ni­va­oa tre­ba da bu­de, ko­li­ko otvo­ra mo­ra da bu­de obez­be­đe­no ako po­sto­ji ure­đen is­pust za ži­vi­nu i ko­li­ke ve­li­či­ne otvo­ri mo­ra­ju da bu­du. Ako po­sto­ji is­put on mo­ra da od­go­va­ra gu­sti­ni na­se­lje­no­sti i pri­ro­di te­re­na, da bu­de ogra­đen, da ima od­go­va­ra­ju­će po­ji­li­ce i da ima za­klon ko­ji šti­ti ko­ko­ške no­si­lje od ne­po­volj­nih vre­men­skih uslo­va i gra­blji­vi­ca.
Gu­sti­na na­se­lje­no­sti ko­ko­ša­ka no­si­lja ko­je se uz­ga­ja­ju na al­ter­na­tiv­ni na­čin ne sme da bu­de ve­ći od de­vet  ko­ko­ša­ka po m² ko­ri­sne po­vr­ši­ne.
Ko­ko­ška­ma no­si­lja­ma ko­je se uz­ga­ja­ju u neo­bo­ga­će­nim ba­te­rij­skim ka­ve­zi­ma mo­ra da se obez­be­di:
1. Po­vr­ši­na po­da za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju od naj­ma­nje 550 cm².
2. Hra­ni­li­ca du­gač­ka naj­ma­nje 10 cm za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju.
3. Po­ji­li­ce u ob­li­ku ko­ri­ta du­ži­ne 10 cm za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju ili dve ka­pljič­ne po­ji­li­ce sa tac­nom.
4. Ka­vez ko­ji ima vi­si­nu od naj­ma­nje 45 cm na naj­ma­nje 65 % po­vr­ši­ne i ko­ji na bi­lo ko­joj tač­ki ni­je ni­ži od 35 cm.
5. Ka­vez opre­mljen od­go­va­ra­ju­ćim ma­te­ri­ja­lom za tro­še­nje kan­dži
6. Pod na­pra­vljen od od­go­va­ra­ju­ćeg  ma­te­ri­ja­la ko­ji ne ome­ta ak­tiv­nost i fi­zi­o­lo­ške po­tre­be ko­ko­ša­ka no­si­lja. Ako je pod na­pra­vljen od pra­vo­u­ga­o­ne ži­ča­ne mre­že nje­gov na­gib ne mo­že da bu­de ve­ći od 8 od­sto, a ako pod ni­je na­pra­vljen od ovog ma­te­ri­ja­la nje­gov na­gib mo­že da bu­de ve­ći.
Ko­ko­ška­ma no­si­lja­ma ko­je se uz­ga­ja­ju u obo­ga­će­nim ba­te­rij­skim ka­ve­zi­ma mo­ra da se obez­be­di:
1. Po­vr­ši­na po­da od naj­ma­nje 750 cm² za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju, od če­ga 600 cm² mo­ra da bu­de ko­ri­sne po­vr­ši­ne, vi­si­na ka­ve­za, osim vi­si­ne iz­nad ko­ri­sne po­vr­ši­ne od naj­ma­nje 20 cm i ukup­na po­vr­ši­na po­da ko­ja ni­je ma­nja od 2.000 cm² po ka­ve­zu.
2. Gne­zdo
3. Pro­stir­ka ko­ja je či­sta, su­va, od ras­tre­si­tog ma­tri­ja­la, ko­ja omo­gu­ća­va klju­ca­nje i če­pr­ka­nje i ko­ja ne šte­ti zdra­vlju ko­ko­ške no­si­lje
4. Od­go­va­ra­ju­će gre­de, du­ži­ne naj­ma­nje 15 cm za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju
5. Hra­ni­li­ce du­ži­ne naj­ma­nje 12 cm za sva­ku ko­ko­šku no­si­lju i si­stem za na­pa­ja­nje u sva­kom ka­ve­zu, s tim da naj­ma­nje dve po­ji­li­ce mo­ra­ju da bu­du do­stup­ne  sva­koj ko­ko­ški no­si­lji ako se ko­ri­ste ka­pljič­ne po­ji­li­ce sa tac­na­ma za na­pa­ja­nje
6. Ka­vez opre­mljen od­go­va­ra­ju­ći­ma ma­te­ri­ja­lom za tro­še­nje kan­dži.
Zbog lak­še kon­tro­le, na­se­lja­va­nja ili va­đe­nja ko­ko­ša­ka no­si­lja pro­laz iz­me­đu po­je­di­nih re­do­va ka­ve­za mo­ra da bu­de ši­rok naj­ma­nje  90 cm a uda­lje­nost po­da objek­ta od pr­vog re­da ka­ve­za mo­ra da iz­no­si naj­ma­nje 35 cm.
Od­red­be ovog pra­vil­ni­ka ko­ji­ma se ure­đu­je  na­čin dr­ža­nja i uz­ga­ja­nja ko­ko­ša­ka no­si­lja ne od­no­se se na prav­na i fi­zič­ka li­ca, od­no­sno pred­u­zet­ni­ke  ko­ji  uz­ga­ja­ju ma­nje od 350 ko­ko­ši no­si­lja i pri­plod­no ja­to ko­ko­ša­ka no­si­lja.
Prav­na i fi­zič­ka li­ca, od­no­sno pred­u­zet­ni­ci mo­gu da uz­ga­ja­ju ko­ko­ške no­si­lje u neo­bo­ga­će­nim ba­te­rij­skim ka­ve­zi­ma do 1. ja­nu­a­ra 2012.go­di­ne.
Kao kod pra­vi­la ko­ji­ma pra­vil­nik de­fi­ni­še od­goj go­ve­da i svi­nja i  ov­de se mo­že za­klju­či­ti da zah­te­vi ko­ji se po­sta­vlja­lju kroz za­ko­ne, pra­vil­ni­ke tra­že no­va fi­nan­sij­ska ula­ga­nja što na­ša ži­vi­nar­ska pro­iz­vod­nja ne­će mo­ći da iz­dr­ži,sto­ga se oče­ku­je da od­ga­ji­va­či ko­ko­ša­ka no­si­lja u bu­du­ćem pe­ri­od do­bi­ju ve­ća fi­nan­sij­ska sred­stva kroz sub­ven­ci­je ili po­volj­ne kre­di­te,za is­pu­nje­nje ovih zah­te­va,či­me bi se stvo­ri­li uslo­vi za kon­ku­rent­nost na evrop­skom i svet­skom tr­ži­štu po­ljo­pri­vred­nih pro­iz­vo­da.

Sremske novine polažu autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizuelne i audio materijale, baze podataka, vizuelizacije baza podataka, baze dokumenata i elektronske prikaze dokumenata i programerski kod). Neovlašćeno korišćenje bilo kog dela portala nije dozvoljeno, smatra se kršenjem autorskih prava i podložno je tužbi.

Najnovije vesti

TRENUTNO NEMA KOMENTARA.

Ostavi komentar

%d bloggers like this: