Zakonom o dobrobiti životinja, uređuje se dobrobit životinja, prava, obaveze i odgovornosti pravnih i fizičkih lica,odnosno preduzetnika, za dobrobit životinja, postupanje sa životinjama i zaštita životinja od zlostavljanja, zaštita dobrobiti životinja pri lišavanju života, držanju, uzgoju,prometu, prevozu, klanju i sprovođenju ogleda na životinjama,kao i druga pitanja od značaja za zaštitu dobrobiti životinja. Na osnovu člana 18.stav 4, Zakona o dobrobiti životinja, ministar poljoprivrede,trgovine ,šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije donosi Pravilnik o uslovima za dobrobit životinja u pogledu prostora za životinje, prostorija i opreme u objektima u kojima se drže,uzgajaju i stavljaju u promet životinje u proizvodne svrhe,načinu držanja,uzgajanja i prometa pojedinih vrsta i kategorija životinja,kao i sadržini i načinu vođenja evidencije o životinjama.
Članom 29 ovog pravilnika je definisano da objekti u kojima se drže kokoške nosilja moraju da budu primereno osvetljeni (u skladu sa zahtevima i normativima hibrida koji se uzgaja), da mora da bude najmanje osam sati neprekidnog mraka da bi se životinje odmorile, a da zamračivanje i osvetljenje mora biti postupno, da treba izbegavati jaku stalnu i iznenadnu buku, da objekti i oprema moraju biti redovno čišćeni i dezinfekovani a, ako se drže u kavezima, da ti kavezi moraju biti postavljeni tako da se omogući nesmetana kontrola svih kaveza i pristup do svake kokoške nosilje. Pravilnikom je definisano da obučeno lice može da skraćuje kljunove pilićima mlađim od 10 dana starosti da bi se sprečilo kljucanje perja i kanibalizam kod kokošaka nosilja.
Kokoškama nosiljama koje se uzgajaju na alternativni način mora da se obezbedi:
– Prostor za hranjenje od najmanje 10 cm za svaku kokošku nosilju koja se hrani iz ravnih hranilica i najmanje 4 cm prostora za svaku kokošku nosilju koja se hrani iz okruglih hranilica;
– Prostor za napajanje od najmanje 2,5 cm za svaku kokošku nosilju koja se napaja iz ravnih pojilica i najmanje 1 cm prostora za svaku kokošku nosilju koja se napaja iz okruglih pojilica ili najmanje jedna pojilica na 10 kokošaka nosilja koje se napajaju iz kapljičnih pojilica sa tacnama ili ako se za napajanje koriste podne pojilice pristup do bar dve pojilice za svaku kokošku nosilju;
– Najmanje jedno gnezdo za sedam kokošaka nosilja, a ako je predviđeno grupno gnezdo, to gnezdo mora da zahvati najmanje 1 m² prostora u objektu, za svakih 120 kokošaka nosilja;
– Odgovarajuće grede bez oštrih ivica dužine najmanje 15 cm po jednoj kokoški nosilji,stim da grede ne smeju da budu nameštene iznad prostirke, da udaljenost između pojedinih greda iznosi najmnaje 30 cm i da udaljenost između greda i zida iznosi najmanje 20 cm;
– Površina sa prostirkom od najmanje 250 cm² koja pokriva najmanje jednu trećinu površine poda objekta, s tim da prostirka mora da bude čista,suva,od rastresitog materijala I da ne šteti zdravlju kokošaka nosilja.
Za kokoške nosilje koje se gaje na alternativni način u više nivoa definisano je koliko nivoa i koji razmak između nivaoa treba da bude, koliko otvora mora da bude obezbeđeno ako postoji uređen ispust za živinu i kolike veličine otvori moraju da budu. Ako postoji isput on mora da odgovara gustini naseljenosti i prirodi terena, da bude ograđen, da ima odgovarajuće pojilice i da ima zaklon koji štiti kokoške nosilje od nepovoljnih vremenskih uslova i grabljivica.
Gustina naseljenosti kokošaka nosilja koje se uzgajaju na alternativni način ne sme da bude veći od devet kokošaka po m² korisne površine.
Kokoškama nosiljama koje se uzgajaju u neobogaćenim baterijskim kavezima mora da se obezbedi:
1. Površina poda za svaku kokošku nosilju od najmanje 550 cm².
2. Hranilica dugačka najmanje 10 cm za svaku kokošku nosilju.
3. Pojilice u obliku korita dužine 10 cm za svaku kokošku nosilju ili dve kapljične pojilice sa tacnom.
4. Kavez koji ima visinu od najmanje 45 cm na najmanje 65 % površine i koji na bilo kojoj tački nije niži od 35 cm.
5. Kavez opremljen odgovarajućim materijalom za trošenje kandži
6. Pod napravljen od odgovarajućeg materijala koji ne ometa aktivnost i fiziološke potrebe kokošaka nosilja. Ako je pod napravljen od pravougaone žičane mreže njegov nagib ne može da bude veći od 8 odsto, a ako pod nije napravljen od ovog materijala njegov nagib može da bude veći.
Kokoškama nosiljama koje se uzgajaju u obogaćenim baterijskim kavezima mora da se obezbedi:
1. Površina poda od najmanje 750 cm² za svaku kokošku nosilju, od čega 600 cm² mora da bude korisne površine, visina kaveza, osim visine iznad korisne površine od najmanje 20 cm i ukupna površina poda koja nije manja od 2.000 cm² po kavezu.
2. Gnezdo
3. Prostirka koja je čista, suva, od rastresitog matrijala, koja omogućava kljucanje i čeprkanje i koja ne šteti zdravlju kokoške nosilje
4. Odgovarajuće grede, dužine najmanje 15 cm za svaku kokošku nosilju
5. Hranilice dužine najmanje 12 cm za svaku kokošku nosilju i sistem za napajanje u svakom kavezu, s tim da najmanje dve pojilice moraju da budu dostupne svakoj kokoški nosilji ako se koriste kapljične pojilice sa tacnama za napajanje
6. Kavez opremljen odgovarajućima materijalom za trošenje kandži.
Zbog lakše kontrole, naseljavanja ili vađenja kokošaka nosilja prolaz između pojedinih redova kaveza mora da bude širok najmanje 90 cm a udaljenost poda objekta od prvog reda kaveza mora da iznosi najmanje 35 cm.
Odredbe ovog pravilnika kojima se uređuje način držanja i uzgajanja kokošaka nosilja ne odnose se na pravna i fizička lica, odnosno preduzetnike koji uzgajaju manje od 350 kokoši nosilja i priplodno jato kokošaka nosilja.
Pravna i fizička lica, odnosno preduzetnici mogu da uzgajaju kokoške nosilje u neobogaćenim baterijskim kavezima do 1. januara 2012.godine.
Kao kod pravila kojima pravilnik definiše odgoj goveda i svinja i ovde se može zaključiti da zahtevi koji se postavljalju kroz zakone, pravilnike traže nova finansijska ulaganja što naša živinarska proizvodnja neće moći da izdrži,stoga se očekuje da odgajivači kokošaka nosilja u budućem period dobiju veća finansijska sredstva kroz subvencije ili povoljne kredite,za ispunjenje ovih zahteva,čime bi se stvorili uslovi za konkurentnost na evropskom i svetskom tržištu poljoprivrednih proizvoda.
Poljoprivreda
0 Komentara