Profesorka robotike, neurologije i pedijatrije, osnivač i direktorka Centra za robotička istraživanja i viši zamenik dekana Viterbi škole za inženjerstvo Univerziteta Južne Kalifornije u Los Anđelesu, dr Maja J. Matarić je naše gore list. Beograđanka, Srpkinja, izuzetnog obrazovanja i znanja, sa 16 godina je otišla u Ameriku, kako jednom prilikom reče, iz “daleke i male zemlje”, ali čvrstih korena, u želji da usavrši naučna interesovanja i doprinese opštem razvoju i dobrobiti čovečanstva. Tamo je dosegla same vrhove znanja, zaslužila visoka državna priznanja, udala se i rodila troje dece.
Valja i ovo znati: Maja je kćerka Mirjane N. Radovanov Matarić, poznate spisateljice, prevodioca i profesora, doktora lingvistike i komparativne književnosti sa Beogradskog univerziteta, koja od 1982. živi i radi u Kaliforniji, SAD. Njihovi koreni su, zaista, snažni i veoma razgranati, a zahvataju i ove naše sremske, mitrovačke i laćaračke prostore. Mirjana upravo završava knjigu sećanja Mitrovčani, u kojoj rasvetljava svoje rodbinske veze sa ovdašnjim porodicama Sisojević, Kličković, Simunović, Milovančev, Radovanov… Njena majka, a Majina baka, Milica Sisojević je iz Mitrovice, ovde su živeli Mirjanini ujaci, Paja i Mita, pa tetka Ivanka i teča Rada Simunović, iz Šećer sokaka, čuveni Sava Kličković, njen “pametni uja Brata”… Otac Nikola Radovanov, iz Starog Futoga, imao je ugledan porodični vinograd u sremskom Dumbovu, kraj Beočina.
Tek da se zna odakle potiče Maja J. Matarić, o kojoj su iz daleke Amerike nedavno stigle lepe, izuzetno značajne vesti.
Jedna od njih, s početka godine, glasi: “Predsednik SAD Barak Obama nagradio je u Beloj kući, 27. januara, jedaneset istaknutih univerzitetskih naučnika iz svih država SAD za izuzetan doprinos savremenoj nauci i posebno za uspešno obrazovanje mladih kadrova. Među nagrađenima je i jedna Srpkinja, Beograđanka, prof. dr Maja J. Matarić…”
Naša naučnica je odlikovana, pre svega, za istraživački, obrazovni i mentorski rad u nauci, matematici i inženjerstvu (robotici). Reč je o dostignućima u tehnologiji “koja uključuje odnos žive osobe i robota”, u cilju što temeljnijeg i bržeg oporavka teško bolesnih ljudi. Roboti koje Maja J. Matarić kreira, posebno je naglašeno, ne mogu se koristiti u ratne svrhe, već su prevashodno namenjeni licima s oštećenjima mozga (od autistične dece do Alchajmerove bolesti). A u taj rad, posvećen uspomeni na Majinog oca Josipa, rano preminulog od raka mozga, bila je uključena i njena majka Mirjana.
– Cilj mi je da razvijem i stvorim inteligentne (bezopasne, bezbedne, pristupačne po ceni) robote, koji mogu da pomognu onima kojima je to neophodno. Moja istraživačka grupa je stvorila robote koji pomažu ljudima posle srčanog udara, kako bi bili više motivisani za rehabilitacione vežbe, Alchajmerovim bolesnicima da koriste kognitivne igre, kao i deci sa autizmom da se nauče društvenom ponašanju i igranju sa drugom decom. Rad je u istraživačkoj fazi, ali čvrsto verujem da ćemo u narednih desetak godina imati takav proizvod. Roboti ne bi trebalo da koštaju više od jednog laptopa, moraju biti jednostavni za upotrebu, pouzdani, bezbedni i efikasni. Jer, mnogima je potrebna višesatna, svakodnevna pažnja do kraja života, niko ne dobija dovoljno nege, a roboti mogu da premoste taj jaz – ističe dr Maja J. Matarić.
Dodaće da joj je majka Mirjana bila najvažniji uzor i podstrek u radu. A majka, opet, kaže da je Maja ispunila i sve njene mladalačke snove, da je “uspešnija nego što sam ikada pomislila da bih mogla da doživim. Ono što ona radi je dobro za decu i ljude koji su najčešće zapostavljeni, teški i porodici i društvu. Niko nema ni vremena ni novca da im stvarno pomogne prema njihovim potrebama.” To bi trebalo da nadoknade Majini roboti, što “zvuči kao san, ali je izvodljivo i korisno”.
D. Poznanović